This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Civic EJ9, 1.4i S



 
#21

bine ai venit , ai nimerit unde trebe Icon_wink



The following 1 user says Thank You to Toyboy for this post:
  • valiczc
Reply



 
#22

Multumesc mult pentru tutorial Icon_biggrin trebuie sa-l curat ptc. nici putere nu are sa sufle...si mai si miroase urat.
Multumesc Toyboy! Am nimerit unde trebuie si vad ca este un forum destul de activ si primitor, ma bucur sa vad asta.

Am facut o fotografie si la ceasurile din bord Icon_razz urmeaza sa filmez celebra toba Invidia care, cum zicea LIVIU_CTS, este o binecuvantare.

Am mai gasit o problema...nu aveam lichid de servo si am cumparat o cutie de lichid original Honda....am scos lichidul vechi, l-am adaugat pe cel nou iar acum dupa cateva zile nivelul este din nou scazut sub minim...
Pe unde ar putea sa se piarda cel mai frecvent?

   

Accord CN1- N22A1, 04'
ex: Accord CH6- F18B2, 00'
ex: Civic EK3- D15Z6, 96'
ex: Civic Ej9- D14A4, 97'



Reply



 
#23

eu ti-am spus sa verifici intai daca ai scurgeri pe undeva, nu are cum sa dispara fluidul de servo atat de mult.
cat ti-a intrat? vezi ca intra cam 1 L, ii mai trebuie ceva si pompei sa se amorseze.
invidia am si pe civic si pe del sol Icon_wink
cat despre forum, suntem mai putini dar asta e important, suntem mai apropiati si parionati mai mult de tehnica decat de stikere sau vopsit butone Icon_biggrin
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#24

ceasurile alea de nightclub ... Icon_smile))



Reply



 
#25

(10-01-2014, 11:50)LIVIU_CTS Wrote: eu ti-am spus sa verifici intai daca ai scurgeri pe undeva, nu are cum sa dispara fluidul de servo atat de mult.
cat ti-a intrat? vezi ca intra cam 1 L, ii mai trebuie ceva si pompei sa se amorseze.
invidia am si pe civic si pe del sol Icon_wink
cat despre forum, suntem mai putini dar asta e important, suntem mai apropiati si parionati mai mult de tehnica decat de stikere sau vopsit butone Icon_biggrin


Cam 800ml a intrat...am facut cum scrie in carte...am scos bidonasul l-am golit, apoi am luat furtunul de la retur, l-am bagat intr-un vas si am pornit masina si am invartit volanul stanga dreapta pana s-a golit. Apoi am montat bidonasul la loc, am bagat lichid am pornit masina, miscat de volan din nou, apoi oprit adaugat lichid si am plecat la o tura...Dupa asta nu scazuse deloc lichidul...l-am lasat acolo intre MAX si MIN pe la mijloc.

Functionalitatea este pe primul loc apoi putem lipii stickere....Icon_razz

Accord CN1- N22A1, 04'
ex: Accord CH6- F18B2, 00'
ex: Civic EK3- D15Z6, 96'
ex: Civic Ej9- D14A4, 97'



Reply



 
#26

Verifica-ti caseta si pompa. Ar trebui sa se vada cu ochiu' liber daca pierde.
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!



The following 1 user says Thank You to w33bb0 for this post:
  • valiczc
Reply



 
#27

(10-01-2014, 12:03)Toyboy Wrote: ceasurile alea de nightclub ... Icon_smile))


Nu le-am pus eu dar sunt ok pacat ca limbile nu sunt iluminate si ele...iar limba de la kilometraj se cam agata....mergeam pe sosea si arata 90km/h i-am dat doua palme peste cap si a sarit la viteza reala 140km/h...

(10-01-2014, 12:11)w33bb0 Wrote: Verifica-ti caseta si pompa. Ar trebui sa se vada cu ochiu' liber daca pierde.


Poate fi o problema grava? In sensul ca daca curge pe la caseta trebuie schimbata? Sper ca nu....am cheltuit o gramada de bani...nu mai am buget deocamdata ma chinui sa strang de inmatriculare...ma gandeam sa ma las de fumat doar ca sa pot sa o fac asa cum trebuie sa fie o Honda Icon_biggrin

Accord CN1- N22A1, 04'
ex: Accord CH6- F18B2, 00'
ex: Civic EK3- D15Z6, 96'
ex: Civic Ej9- D14A4, 97'



Reply



 
#28

partea cu fumatul Biggthumpup
poate pierde pe la caseta sau pe la pompa. mergi la un elevator sau o groapa si vezi.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#29

verifica sub mocheta de la pedale in interior. poate dai de o surpriza Icon_smile



Reply



 
#30

La astea mai varstnice se remediaza caseta destul de ieftin. Pompa nu stiu, eu am avut buba pe delSlow din caseta si s-a remediat. Dar nu pierdea cine-stie-ce. Plus ca gasesti la dezmembrat.
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!



Reply



 
#31

Pe la caseta curge...am cautat caseta noua si am gasit noua la 1100Ron, la dezmembrari am sunat si mi-a zis ca asta e o problema comuna la civic...si mi-a recomandat sa caut sa o recondiționez pe a mea...
Acum astept raspuns sa vad cum ar fi mai ieftin si mai bine...

Intre timp am schimbat uleiul am bagat Eneos 10w40, filtrul de ulei Jakoparts si bujiile am pus NGK BKR6E-12.
La service mi-au zis ca motorul se aude bine dar, ar trebui sa schimb bucsi, toba repozitionata ptc imi bate pe puntea spate, sonda lambda imi da o eroare si EGR...si ceva de la admisie un senzor trebuie curatat sau ceva de genul...prioritatea este caseta apoi restul.

Fac un fel de jurnal de bord aici Icon_smile

Accord CN1- N22A1, 04'
ex: Accord CH6- F18B2, 00'
ex: Civic EK3- D15Z6, 96'
ex: Civic Ej9- D14A4, 97'



Reply



 
#32

Vezi ca, in unele cazuri, se rezolva caseta fara sa fie nevoie s-o schimbi cu totul Icon_smile

Bucsile clar sunt de schimbat la Honde (si nu numai) atat de in varsta, iar restul sunt nimicuri Icon_smile
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!



Reply



 
#33

la caseta de directie e important si ce roti a avut inainte. mai ales daca provine din de. aia sunt dusi cu capu cu jantele de 8j si et mic. asa a venit si delsolul meu si caseta avea joc.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#34

apropo de ET si 8J, cand am pus acum jantele oem (gume iarna) directia a devenit mult mai light, adica din tractor la escavator Icon_smile

(singurul EP3 ce l-am condus si avea directie normala e cel a lui Bogdan din TM)



Reply



 
#35

Pai jantele de pe ea au fost cand am cumpart masina....sunt destul de late din cate imi pot da seama cred a au cam 7J, si sunt pe 15...merge destul de greu directia si cand dau drumul la volan nu revine la normal ramane pe acolo sau revine incet (in curba ma refer)
Are si ceva joc cred....dar si geometria este cam dusa....cand merg in linie dreapta volanul sta pe stanga...

Astazi astept raspunsul celor de la service....ei au zis ca ma pot ajuta doar cu demontarea casetei...dar cunosc ei pe cineva care se ocupa de reparat...acum sa vedem care este pretul...

M-am gandit sa si schimb jantele cu altele mai...utile si mai fast....mi se pare ca se cam taraie cu ele...dar dupa ce rezolv caseta probabil imi voi da seama mai bine cum se comporta...

Accord CN1- N22A1, 04'
ex: Accord CH6- F18B2, 00'
ex: Civic EK3- D15Z6, 96'
ex: Civic Ej9- D14A4, 97'



Reply



 
#36

Treaba cu revenitul poate fi de la caseta care trage sa moara. Abia dupa ce o pui la punct si-i rezolvi si geometria te vei putea pronunta asupra jantelor. 7J nu mi se pare o crima pentru masina aia.
Multa bafta! Icon_smile
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!



Reply



 
#37

asistarea la directie la modelele vechi nu e fantastica, adica nu e non servo dar nici ca masinile noi, asa sunt ele.
7j e ok pt tine.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#38

A venit raspunsul....
250 RON demontare si montare + geometrie
550 RON repararea casetei

Icon_neutral

Accord CN1- N22A1, 04'
ex: Accord CH6- F18B2, 00'
ex: Civic EK3- D15Z6, 96'
ex: Civic Ej9- D14A4, 97'



Reply



 
#39

Pai e bine, colegu'... In Bucuresti eu n-am vazut geometrie sub 200 de lei (sa nu zic 250). Iar costul reparatiei mi se pare decent.
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!



Reply



 
#40

(16-01-2014, 23:07)valiczc Wrote: Pe la caseta curge...am cautat caseta noua si am gasit noua la 1100Ron, la dezmembrari am sunat si mi-a zis ca asta e o problema comuna la civic...si mi-a recomandat sa caut sa o recondiționez pe a mea...
Acum astept raspuns sa vad cum ar fi mai ieftin si mai bine...

Intre timp am schimbat uleiul am bagat Eneos 10w40, filtrul de ulei Jakoparts si bujiile am pus NGK BKR6E-12.
La service mi-au zis ca motorul se aude bine dar, ar trebui sa schimb bucsi, toba repozitionata ptc imi bate pe puntea spate, sonda lambda imi da o eroare si EGR...si ceva de la admisie un senzor trebuie curatat sau ceva de genul...prioritatea este caseta apoi restul.

Fac un fel de jurnal de bord aici Icon_smile
1. Bujii: vezi ca nu sunt bune BKR6E-12, cele corecte sunt BKR6E-11 (adica 1,1 mm).

2. Daca toba bate in puntea spate, poti sa pui un tampon din ceva ignifug intre toba si punte, ca sa nu bata. Nu e nevoie sa repozitionezi toba.

3. Pentru caseta de directie gasesti pe site-urile de piese auto niste kit-uri de reconditionare (de ex.: http://www.depozituldesimeringuri.ro/en/...ic-5278247). Foarte posibil ca inainte sa i se fi pus lichid de servo prost.



The following 1 user says Thank You to Delphi for this post:
  • valiczc
Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2026 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2026 - All Rights Reserved.