Toyboy
Posts: 2,834
Threads: 11
Thanks Received: 80 in 72 posts
Thanks Given: 86
Joined: Oct 2010
|
|
bine ai venit , ai nimerit unde trebe
|
The following 1 user says Thank You to Toyboy for this post:
• valiczc
valiczc
Posts: 92
Threads: 5
Thanks Received: 7 in 3 posts
Thanks Given: 25
Joined: Jan 2014
|
|
Multumesc mult pentru tutorial  trebuie sa-l curat ptc. nici putere nu are sa sufle...si mai si miroase urat.
Multumesc Toyboy! Am nimerit unde trebuie si vad ca este un forum destul de activ si primitor, ma bucur sa vad asta.
Am facut o fotografie si la ceasurile din bord  urmeaza sa filmez celebra toba Invidia care, cum zicea LIVIU_CTS, este o binecuvantare.
Am mai gasit o problema...nu aveam lichid de servo si am cumparat o cutie de lichid original Honda....am scos lichidul vechi, l-am adaugat pe cel nou iar acum dupa cateva zile nivelul este din nou scazut sub minim...
Pe unde ar putea sa se piarda cel mai frecvent?
Accord CN1- N22A1, 04'
ex: Accord CH6- F18B2, 00'
ex: Civic EK3- D15Z6, 96'
ex: Civic Ej9- D14A4, 97'
|
LIVIU_CTS
Posts: 7,278
Threads: 45
Thanks Received: 114 in 106 posts
Thanks Given: 130
Joined: Oct 2010
|
|
eu ti-am spus sa verifici intai daca ai scurgeri pe undeva, nu are cum sa dispara fluidul de servo atat de mult.
cat ti-a intrat? vezi ca intra cam 1 L, ii mai trebuie ceva si pompei sa se amorseze.
invidia am si pe civic si pe del sol 
cat despre forum, suntem mai putini dar asta e important, suntem mai apropiati si parionati mai mult de tehnica decat de stikere sau vopsit butone
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat
|
Toyboy
Posts: 2,834
Threads: 11
Thanks Received: 80 in 72 posts
Thanks Given: 86
Joined: Oct 2010
|
|
ceasurile alea de nightclub ...  ))
|
valiczc
Posts: 92
Threads: 5
Thanks Received: 7 in 3 posts
Thanks Given: 25
Joined: Jan 2014
|
|
10-01-2014, 12:09
(This post was last modified: 10-01-2014, 12:12 by valiczc.)
(10-01-2014, 11:50)LIVIU_CTS Wrote: eu ti-am spus sa verifici intai daca ai scurgeri pe undeva, nu are cum sa dispara fluidul de servo atat de mult.
cat ti-a intrat? vezi ca intra cam 1 L, ii mai trebuie ceva si pompei sa se amorseze.
invidia am si pe civic si pe del sol 
cat despre forum, suntem mai putini dar asta e important, suntem mai apropiati si parionati mai mult de tehnica decat de stikere sau vopsit butone 
Cam 800ml a intrat...am facut cum scrie in carte...am scos bidonasul l-am golit, apoi am luat furtunul de la retur, l-am bagat intr-un vas si am pornit masina si am invartit volanul stanga dreapta pana s-a golit. Apoi am montat bidonasul la loc, am bagat lichid am pornit masina, miscat de volan din nou, apoi oprit adaugat lichid si am plecat la o tura...Dupa asta nu scazuse deloc lichidul...l-am lasat acolo intre MAX si MIN pe la mijloc.
Functionalitatea este pe primul loc apoi putem lipii stickere....
Accord CN1- N22A1, 04'
ex: Accord CH6- F18B2, 00'
ex: Civic EK3- D15Z6, 96'
ex: Civic Ej9- D14A4, 97'
|
w33bb0
Posts: 2,230
Threads: 26
Thanks Received: 40 in 38 posts
Thanks Given: 13
Joined: Oct 2010
|
|
Verifica-ti caseta si pompa. Ar trebui sa se vada cu ochiu' liber daca pierde.
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!
|
The following 1 user says Thank You to w33bb0 for this post:
• valiczc
valiczc
Posts: 92
Threads: 5
Thanks Received: 7 in 3 posts
Thanks Given: 25
Joined: Jan 2014
|
|
10-01-2014, 12:11
(This post was last modified: 10-01-2014, 12:16 by valiczc.)
(10-01-2014, 12:03)Toyboy Wrote: ceasurile alea de nightclub ... ))
Nu le-am pus eu dar sunt ok pacat ca limbile nu sunt iluminate si ele...iar limba de la kilometraj se cam agata....mergeam pe sosea si arata 90km/h i-am dat doua palme peste cap si a sarit la viteza reala 140km/h...
(10-01-2014, 12:11)w33bb0 Wrote: Verifica-ti caseta si pompa. Ar trebui sa se vada cu ochiu' liber daca pierde.
Poate fi o problema grava? In sensul ca daca curge pe la caseta trebuie schimbata? Sper ca nu....am cheltuit o gramada de bani...nu mai am buget deocamdata ma chinui sa strang de inmatriculare...ma gandeam sa ma las de fumat doar ca sa pot sa o fac asa cum trebuie sa fie o Honda
Accord CN1- N22A1, 04'
ex: Accord CH6- F18B2, 00'
ex: Civic EK3- D15Z6, 96'
ex: Civic Ej9- D14A4, 97'
|
LIVIU_CTS
Posts: 7,278
Threads: 45
Thanks Received: 114 in 106 posts
Thanks Given: 130
Joined: Oct 2010
|
|
partea cu fumatul 
poate pierde pe la caseta sau pe la pompa. mergi la un elevator sau o groapa si vezi.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat
|
Tomi
Posts: 1,809
Threads: 12
Thanks Received: 65 in 53 posts
Thanks Given: 52
Joined: Apr 2012
|
|
verifica sub mocheta de la pedale in interior. poate dai de o surpriza
|
w33bb0
Posts: 2,230
Threads: 26
Thanks Received: 40 in 38 posts
Thanks Given: 13
Joined: Oct 2010
|
|
La astea mai varstnice se remediaza caseta destul de ieftin. Pompa nu stiu, eu am avut buba pe delSlow din caseta si s-a remediat. Dar nu pierdea cine-stie-ce. Plus ca gasesti la dezmembrat.
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!
|
valiczc
Posts: 92
Threads: 5
Thanks Received: 7 in 3 posts
Thanks Given: 25
Joined: Jan 2014
|
|
16-01-2014, 23:07
(This post was last modified: 17-01-2014, 11:56 by valiczc.)
Pe la caseta curge...am cautat caseta noua si am gasit noua la 1100Ron, la dezmembrari am sunat si mi-a zis ca asta e o problema comuna la civic...si mi-a recomandat sa caut sa o recondiționez pe a mea...
Acum astept raspuns sa vad cum ar fi mai ieftin si mai bine...
Intre timp am schimbat uleiul am bagat Eneos 10w40, filtrul de ulei Jakoparts si bujiile am pus NGK BKR6E-12.
La service mi-au zis ca motorul se aude bine dar, ar trebui sa schimb bucsi, toba repozitionata ptc imi bate pe puntea spate, sonda lambda imi da o eroare si EGR...si ceva de la admisie un senzor trebuie curatat sau ceva de genul...prioritatea este caseta apoi restul.
Fac un fel de jurnal de bord aici
Accord CN1- N22A1, 04'
ex: Accord CH6- F18B2, 00'
ex: Civic EK3- D15Z6, 96'
ex: Civic Ej9- D14A4, 97'
|
w33bb0
Posts: 2,230
Threads: 26
Thanks Received: 40 in 38 posts
Thanks Given: 13
Joined: Oct 2010
|
|
Vezi ca, in unele cazuri, se rezolva caseta fara sa fie nevoie s-o schimbi cu totul
Bucsile clar sunt de schimbat la Honde (si nu numai) atat de in varsta, iar restul sunt nimicuri
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!
|
LIVIU_CTS
Posts: 7,278
Threads: 45
Thanks Received: 114 in 106 posts
Thanks Given: 130
Joined: Oct 2010
|
|
la caseta de directie e important si ce roti a avut inainte. mai ales daca provine din de. aia sunt dusi cu capu cu jantele de 8j si et mic. asa a venit si delsolul meu si caseta avea joc.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat
|
Tomi
Posts: 1,809
Threads: 12
Thanks Received: 65 in 53 posts
Thanks Given: 52
Joined: Apr 2012
|
|
apropo de ET si 8J, cand am pus acum jantele oem (gume iarna) directia a devenit mult mai light, adica din tractor la escavator
(singurul EP3 ce l-am condus si avea directie normala e cel a lui Bogdan din TM)
|
valiczc
Posts: 92
Threads: 5
Thanks Received: 7 in 3 posts
Thanks Given: 25
Joined: Jan 2014
|
|
17-01-2014, 11:58
(This post was last modified: 17-01-2014, 12:00 by valiczc.)
Pai jantele de pe ea au fost cand am cumpart masina....sunt destul de late din cate imi pot da seama cred a au cam 7J, si sunt pe 15...merge destul de greu directia si cand dau drumul la volan nu revine la normal ramane pe acolo sau revine incet (in curba ma refer)
Are si ceva joc cred....dar si geometria este cam dusa....cand merg in linie dreapta volanul sta pe stanga...
Astazi astept raspunsul celor de la service....ei au zis ca ma pot ajuta doar cu demontarea casetei...dar cunosc ei pe cineva care se ocupa de reparat...acum sa vedem care este pretul...
M-am gandit sa si schimb jantele cu altele mai...utile si mai fast....mi se pare ca se cam taraie cu ele...dar dupa ce rezolv caseta probabil imi voi da seama mai bine cum se comporta...
Accord CN1- N22A1, 04'
ex: Accord CH6- F18B2, 00'
ex: Civic EK3- D15Z6, 96'
ex: Civic Ej9- D14A4, 97'
|
w33bb0
Posts: 2,230
Threads: 26
Thanks Received: 40 in 38 posts
Thanks Given: 13
Joined: Oct 2010
|
|
Treaba cu revenitul poate fi de la caseta care trage sa moara. Abia dupa ce o pui la punct si-i rezolvi si geometria te vei putea pronunta asupra jantelor. 7J nu mi se pare o crima pentru masina aia.
Multa bafta!
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!
|
LIVIU_CTS
Posts: 7,278
Threads: 45
Thanks Received: 114 in 106 posts
Thanks Given: 130
Joined: Oct 2010
|
|
asistarea la directie la modelele vechi nu e fantastica, adica nu e non servo dar nici ca masinile noi, asa sunt ele.
7j e ok pt tine.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat
|
valiczc
Posts: 92
Threads: 5
Thanks Received: 7 in 3 posts
Thanks Given: 25
Joined: Jan 2014
|
|
A venit raspunsul....
250 RON demontare si montare + geometrie
550 RON repararea casetei
Accord CN1- N22A1, 04'
ex: Accord CH6- F18B2, 00'
ex: Civic EK3- D15Z6, 96'
ex: Civic Ej9- D14A4, 97'
|
w33bb0
Posts: 2,230
Threads: 26
Thanks Received: 40 in 38 posts
Thanks Given: 13
Joined: Oct 2010
|
|
Pai e bine, colegu'... In Bucuresti eu n-am vazut geometrie sub 200 de lei (sa nu zic 250). Iar costul reparatiei mi se pare decent.
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!
|
Delphi
Posts: 715
Threads: 3
Thanks Received: 28 in 27 posts
Thanks Given: 11
Joined: Jun 2012
|
|
(16-01-2014, 23:07)valiczc Wrote: Pe la caseta curge...am cautat caseta noua si am gasit noua la 1100Ron, la dezmembrari am sunat si mi-a zis ca asta e o problema comuna la civic...si mi-a recomandat sa caut sa o recondiționez pe a mea...
Acum astept raspuns sa vad cum ar fi mai ieftin si mai bine...
Intre timp am schimbat uleiul am bagat Eneos 10w40, filtrul de ulei Jakoparts si bujiile am pus NGK BKR6E-12.
La service mi-au zis ca motorul se aude bine dar, ar trebui sa schimb bucsi, toba repozitionata ptc imi bate pe puntea spate, sonda lambda imi da o eroare si EGR...si ceva de la admisie un senzor trebuie curatat sau ceva de genul...prioritatea este caseta apoi restul.
Fac un fel de jurnal de bord aici  1. Bujii: vezi ca nu sunt bune BKR6E-12, cele corecte sunt BKR6E- 11 (adica 1,1 mm).
2. Daca toba bate in puntea spate, poti sa pui un tampon din ceva ignifug intre toba si punte, ca sa nu bata. Nu e nevoie sa repozitionezi toba.
3. Pentru caseta de directie gasesti pe site-urile de piese auto niste kit-uri de reconditionare (de ex.: http://www.depozituldesimeringuri.ro/en/...ic-5278247). Foarte posibil ca inainte sa i se fi pus lichid de servo prost.
|
The following 1 user says Thank You to Delphi for this post:
• valiczc
|