yulasinio
Posts: 11,862
Threads: 202
Thanks Received: 174 in 166 posts
Thanks Given: 87
Joined: Oct 2010
|
|
Rezonatorul este creat pentru eliminarea zgomotului. Poti merge si fara el.
Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.
|
valiczc
Posts: 92
Threads: 5
Thanks Received: 7 in 3 posts
Thanks Given: 25
Joined: Jan 2014
|
|
Ok, Multumes mult!
Accord CN1- N22A1, 04'
ex: Accord CH6- F18B2, 00'
ex: Civic EK3- D15Z6, 96'
ex: Civic Ej9- D14A4, 97'
|
Toyboy
Posts: 2,834
Threads: 11
Thanks Received: 80 in 72 posts
Thanks Given: 86
Joined: Oct 2010
|
|
(04-04-2014, 09:31)valiczc Wrote: si merge fara rezonatorul ala? il bag acolo in cutie si ce fac cu restul tubulaturii?
era sa zic eu acum ce sa faci cu restu tubulaturii  ... sper ca stii de gluma ?!
la modelul tau rezonatorul este la vedere la alte modele este ascuns in bara in fata rotii dreapta si nu este asa usor de demontat, da-l jos si pastreaza-l in beci
|
yulasinio
Posts: 11,862
Threads: 202
Thanks Received: 174 in 166 posts
Thanks Given: 87
Joined: Oct 2010
|
|
@Toyboy, el deja nu-l mai are
Honda nu arde uleiul, il foloseste.
|
valiczc
Posts: 92
Threads: 5
Thanks Received: 7 in 3 posts
Thanks Given: 25
Joined: Jan 2014
|
|
Da, la aia ma refeream  Nu mai am nici o tubulatura originala
Am cumparat un filtru de aer MAN si am lasat teava in care intra filtrul sport...este cam scurta si trage aerul cam de langa motor...daca ar fi sa o prelungesc, nu stiu unde ar fii cel mai bine sa o pozitionez...stiu ca in mod normal ea trage aer pe undeva deasupra rotii...dar nu cred ca este indicat...poate arunca apa sau praf mult....farul nu il scot
Accord CN1- N22A1, 04'
ex: Accord CH6- F18B2, 00'
ex: Civic EK3- D15Z6, 96'
ex: Civic Ej9- D14A4, 97'
|
LIVIU_CTS
Posts: 7,278
Threads: 45
Thanks Received: 114 in 106 posts
Thanks Given: 130
Joined: Oct 2010
|
|
in fata rotii dr. este o gaura ce comunica cu spatiul din bara. pe acolo trebuie bagata tubulatura.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat
|
valiczc
Posts: 92
Threads: 5
Thanks Received: 7 in 3 posts
Thanks Given: 25
Joined: Jan 2014
|
|
Multumesc, deocamdata am lasat asa...
In weekend ma apuc sa reconditionez jantele...am pus folie pe lateral, pe luneta nu am reusit nicicum...caut sa cumpar acum o bucata de folie LLumar sau ceva la fel calitativ care se poate mula pe geamul ala curbat....
Am o intrebare... cand este masina la relanti, si dau drumu la ambreeaj se aude ca si cum s-ar freca ceva...la fel si cand schimb intr-a I-a si a II-a...de la a-III-a nu se mai aude...doar cand ridic pedala de ambreeaj...
Accord CN1- N22A1, 04'
ex: Accord CH6- F18B2, 00'
ex: Civic EK3- D15Z6, 96'
ex: Civic Ej9- D14A4, 97'
|
LIVIU_CTS
Posts: 7,278
Threads: 45
Thanks Received: 114 in 106 posts
Thanks Given: 130
Joined: Oct 2010
|
|
poate rulmentul
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat
|
kinky_boy
Posts: 5,250
Threads: 44
Thanks Received: 103 in 90 posts
Thanks Given: 32
Joined: Aug 2011
|
|
cica rulmentu de la trenu fix (input shaft bearing) - si la mine se aude frecatu la relanti si nu numai. cand apas ambreiaju nu se mai aude. o sa vad cand desfac cutia daca e uzat rulmentul asta.
|
georgian03
Posts: 335
Threads: 5
Thanks Received: 13 in 13 posts
Thanks Given: 8
Joined: Jun 2012
|
|
Acelasi sunet il am si eu, cand decupleaza cutia nu se mai aude, cand e cuplata si o invarte se aude un huruit de rulment... Plus ca imi agata a II-a, a III-a si R.... Astept sa vad la voi cum se rezolva dar presimt ca e de munca.
Sent from my iPad using Tapatalk
|
yulasinio
Posts: 11,862
Threads: 202
Thanks Received: 174 in 166 posts
Thanks Given: 87
Joined: Oct 2010
|
|
Cand a fost schimbat ambreiajul ultima data? Eu zic ca totul se trage de la ambrj si rulmentul de presiune.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.
|
valiczc
Posts: 92
Threads: 5
Thanks Received: 7 in 3 posts
Thanks Given: 25
Joined: Jan 2014
|
|
Multumesc pentru raspunsuri!
M-am gandit si eu la rulment...nu stiu ce sa zic....sper ca nu e mai grav.
Ambreajul nu stiu cand a fost schimbat....nici macar distributia nu stiu cand a fost schimbata dar urmeaza...
Daca rezolv problema o sa postez aici la fel ca pana acum cu tot ce am mai facut.
Intre timp am profitat de vremea buna si m-am pus pe treaba, am inceput reconditionarea jantelor:
Accord CN1- N22A1, 04'
ex: Accord CH6- F18B2, 00'
ex: Civic EK3- D15Z6, 96'
ex: Civic Ej9- D14A4, 97'
|
georgian03
Posts: 335
Threads: 5
Thanks Received: 13 in 13 posts
Thanks Given: 8
Joined: Jun 2012
|
|
Spor la treaba!
Sunetul nu este de la ambreiaj (la mine sigur nu) eu doar ce l-am schimbat si am luat rulment de presiune nou (oricum daca era asta facea zgomot mai mare cand era apasata pedala pt ca il tensiona). Deci, cutia....
Sent from my iPad using Tapatalk
|
LIVIU_CTS
Posts: 7,278
Threads: 45
Thanks Received: 114 in 106 posts
Thanks Given: 130
Joined: Oct 2010
|
|
omul zice ca ii suna la relanti, deci acolo cutia nu e cuplata.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat
|
georgian03
Posts: 335
Threads: 5
Thanks Received: 13 in 13 posts
Thanks Given: 8
Joined: Jun 2012
|
|
Cutia este cuplata mereu cand pedala de ambreiaj nu este apasata. Si la mine tot pe loc se aud cand merge motorul si este pe liber. Chiar daca cutia este pe liber trenul fix se invarte, automat si rulmentii aferenti lui.
Sent from my iPad using Tapatalk
|
LIVIU_CTS
Posts: 7,278
Threads: 45
Thanks Received: 114 in 106 posts
Thanks Given: 130
Joined: Oct 2010
|
|
da ai dreptate, am dat eroare nu stiu de ce, chiar iarna calc ambreiajul sa porneasca mai usor  )
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat
|
valiczc
Posts: 92
Threads: 5
Thanks Received: 7 in 3 posts
Thanks Given: 25
Joined: Jan 2014
|
|
deci e cutia? si asta ce inseamna? shrot?
Accord CN1- N22A1, 04'
ex: Accord CH6- F18B2, 00'
ex: Civic EK3- D15Z6, 96'
ex: Civic Ej9- D14A4, 97'
|
yulasinio
Posts: 11,862
Threads: 202
Thanks Received: 174 in 166 posts
Thanks Given: 87
Joined: Oct 2010
|
|
Poate sa fie si de la rulment dar pentru ca are probleme cu bagatul in viteze ma face sa cred ca ambreiajul e la capatul puterilor la fel si rulmentul de presiune. Nu se afla pana nu se da cutia jos.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.
|
georgian03
Posts: 335
Threads: 5
Thanks Received: 13 in 13 posts
Thanks Given: 8
Joined: Jun 2012
|
|
Asa credeam si eu, pana am schimbat ambreiajul si uleiul din cutie... Si tot nu a disparut sunetul.
Sent from my iPad using Tapatalk
|
kinky_boy
Posts: 5,250
Threads: 44
Thanks Received: 103 in 90 posts
Thanks Given: 32
Joined: Aug 2011
|
|
14-05-2014, 18:10
(This post was last modified: 14-05-2014, 18:20 by kinky_boy.)
e rulmentul de la trenu fix, cel mai probabil. pe uk cam asta am vazut ca era concluzia, dar au fost si cazuri cand s-a schimbat si zgomotul tot acolo insa cutia functiona bine.
|
|