This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Noul Civic Type R



 

nici cu un 0w30 nu merge sau e chiar asa de sensibil la vascozitate? ...  presupun ca ala tine suficient cat sa nu o iei pe ruta de radiator de ulei, si asa are deja 3 radiatoare Icon_razz



Reply



 

Dacă vrei să fii cârcotaș o poți face cu orice mașină. Eu pe track cu ITR-ul la o temperatură afară de aproximativ 10 grade am ajuns la 115 grade pe ceas uleiul la o sesiune nu foarte forțată de 20 minute. Producătorii de mașini trebuie să găsească o balanță într-un produs global. Dacă ITR-ul venea cu radiator de ulei, ăla în UK când ajungea la temperatura optimă când mergea după pâine?
Cum a zis și Răzvan, schimbi vâscozitate a uleiului și vezi dacă problemele rămân...cum la cele vechi tragem furtune din grile pentru răcire la asta de ce nu ai putea face Confused

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 

Mane, nu-s exagerat, ia de caută și vezi că am dreptate...ajung ffff repede cu uleiul la +130° ...
Eu nu aveam nici o modificare la sistemul de răcire și mergeam Părul sau lâna care acoperă pielea unor animale. pe pistă destul de multe ture.


0w30 radiator de ulei cu termostat și mergi și să duci gunoiul, aici sau in Siberia.

https://youtu.be/HsFZJl8tzfw

Și pe honda-tech exista un post dedicat și bănuiesc și pe multe alte forumuri



Reply



 

nu are ce cauta un ulei W30 pe o masina performance, chiar si pe strada. nu mergi cu type-r ca si cu civic 1.5 (cu toate ca la cat e de capabil si de ala poti trege). eu, aspirat nu merg cu 40, turbo dezvolta temperaturi f mari, la fel se plang oamenii de intercooler, ca e heat soak, e ok in mers, daca te opresti sare IAT in tavan.
vinzi o masina cu recorduri de ring, da' sa nu tragi tare de ea ca trebuie alt intercooler si alt ulei. de-o pana mea.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

ehhh, da cine are si ecologie si performante pe foaie in acelasi timp? nu stiti voi  Pelvic Icon_razz

stiu ca a fost mai demult o discutie pe la noi pe aici pe tema asta si intelesesem ca motorul e facut sa mearga cu ulei din asta foarte subtire (tolerante mici), deci intrebarea e daca bagi un 5w40 sanatos in el sau poate si ceva mai gros n-are probleme dupa aceea?

Denigratoru o ardea eco cu w20,  n-a zis nimic de rau pana acu da nici nu l-am intrebat.



Reply



 

man, discutia asta e interminabila, si in directii gresite.....RAU.
primul indice e cel "la rece" 20'C sau ceva de genul, a doua e la temperatura inalta, nu mai retin exact. deci pt exploatre "normala" prima cifra e de urmarit. 0 sau 5, ca nu e f mare diferenta. a doua cifra e mai mare cu cat pelicula se pastreaza la temperaturi mai mari. adica un 20 "crapa" mult mai repede decat un 40 sau 50.
singura discutie e DACA acele tolerante mici permit unui 40-50 sa urce in sistem atat de repede ca un 20, sau mai corect, daca un 50 NU AJUNGE acolo unde ajunge 20 dincauza unei vascozitati mai mari.
eu nu cred ca motorul ala e pe principiul capilarelor, si daca nu e apa, nu intra nimic. si ca mine spun multi pe forumuri, care se dau cu ele pe pista, nu le pun in parking la show .
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

Am făcut pista cu 0w20, destul de cald afara, fără nici i problema; tura tare apoi tura răcire, problema a fost mult mai mare cu răcirea frânelor.


Sent from my iPhone using Tapatalk



Reply



 

nu pui problema doar cu o tura. 2-3 min de forja, nu-i stres.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

Pai mai mult de 2 nu te poți da oricum, rămâi fără frane, futi cauciucuri, te lasa altele.


Sent from my iPhone using Tapatalk



Reply



 

pune si tu mai rezistente, ca asa te freci in ea de distractie, nu iti intri bine in mana ca faci pauza. Acu si daca te duci cand sunt 35 de grade afara si 45 pe pista, mai bine nu te duci Icon_smile
La unguri pe hring mergeam tura de incalzire, apoi Părul sau lâna care acoperă pielea unor animale. 15 minute min si tura de racire la final, deci inseamna ca ceva nu e bine acum.



Reply



 

Adi la N/A nu-i așa mare bai, chiar daca în carte din cât îmi amintesc eu scrie : 0w20 NU la Type R, S2000 si NSX !



Reply



 

astia tot cu 0w20 or merge ? Icon_razz
http://www.autoguide.com/auto-news/2018/...rg20180227

da-i camber sa stea Icon_smile

[Image: Civic-Type-R-BTCC-4.jpg]



Reply



 

da. cu esteri&shit Icon_smile
nici la asta nu au integrat frumos evazarile alea....sa aiba numa rezultate, restul mai vedem Icon_biggrin
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

Arată bine, bine pe galben Drool

https://youtu.be/VyADyIc7QYA

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 



Reply



 

Zice ăla că să luăm RR dacă suntem hardcore de parcă găsim pe garduri Icon_biggrin

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 

si inca nu e impins cum trebuie k20 ala, iar ca design typer (si civicul in sine) asta nou e o TIGANIE !  imi pare rau ca nu a facut nimeni, sau cel putin nu am vazut eu niste versus-uri serioase intre un FD2, ep3, integra cu k20 NA impins bine pe la un 260 de cai sa vad cum se mai descurca fk8-ul asa de minunat. Asta ca sa nu zic de un k20 cu compresor, de turbo nici nu se mai pune problema Icon_smile

iar asta cu daily, serios pentru daily cine locuieste in oras are nevoie de o trotineta cu motor de 1 litru si 800 de kg nu de un typer.



Reply



 

Nu putem nega puterea si dinamica noului Type-R, personal cred ca in testul zis de tine CTR-ul face fata. Poate numai ceva hardcore, fully striped, EP3, ITR sa ii tina piept. Pana la urma e cea mai rapida FWD pe ring.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 

razvane, masinile din ziua de azi nu mai au nici o legatura cu cele de acum cativa ani. alte pretentii la tinuta de drum, geometrii, sasie...honda inca mai are un mare minus nu doar cu privire la finisaje dar si la nivel de confort/insonorizare. daca te uti la teste pe autostrada, la 120-140 e un zgomot de parca mergi cu aspiratorul pornit pe bancheta din spate. o fi daily la nivel de rulare in oras, asta sunt convins, dar nu pentru calatorie la distante.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

Vezi Liviule că puteai să rezolvi problema aripilor spate

https://youtu.be/6gvEl_TlWCw

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2026 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2026 - All Rights Reserved.