kinky_boy
Posts: 5,250
Threads: 44
Thanks Received: 103 in 90 posts
Thanks Given: 32
Joined: Aug 2011
|
|
13-02-2018, 15:09
(This post was last modified: 13-02-2018, 15:10 by kinky_boy.)
nici cu un 0w30 nu merge sau e chiar asa de sensibil la vascozitate? ... presupun ca ala tine suficient cat sa nu o iei pe ruta de radiator de ulei, si asa are deja 3 radiatoare
|
yulasinio
Posts: 11,862
Threads: 202
Thanks Received: 174 in 166 posts
Thanks Given: 87
Joined: Oct 2010
|
|
Dacă vrei să fii cârcotaș o poți face cu orice mașină. Eu pe track cu ITR-ul la o temperatură afară de aproximativ 10 grade am ajuns la 115 grade pe ceas uleiul la o sesiune nu foarte forțată de 20 minute. Producătorii de mașini trebuie să găsească o balanță într-un produs global. Dacă ITR-ul venea cu radiator de ulei, ăla în UK când ajungea la temperatura optimă când mergea după pâine?
Cum a zis și Răzvan, schimbi vâscozitate a uleiului și vezi dacă problemele rămân...cum la cele vechi tragem furtune din grile pentru răcire la asta de ce nu ai putea face
Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.
|
Toyboy
Posts: 2,834
Threads: 11
Thanks Received: 80 in 72 posts
Thanks Given: 86
Joined: Oct 2010
|
|
13-02-2018, 17:58
(This post was last modified: 13-02-2018, 18:01 by Toyboy.)
Mane, nu-s exagerat, ia de caută și vezi că am dreptate...ajung ffff repede cu uleiul la +130° ...
Eu nu aveam nici o modificare la sistemul de răcire și mergeam Părul sau lâna care acoperă pielea unor animale. pe pistă destul de multe ture.
0w30 radiator de ulei cu termostat și mergi și să duci gunoiul, aici sau in Siberia.
https://youtu.be/HsFZJl8tzfw
Și pe honda-tech exista un post dedicat și bănuiesc și pe multe alte forumuri
|
LIVIU_CTS
Posts: 7,278
Threads: 45
Thanks Received: 114 in 106 posts
Thanks Given: 130
Joined: Oct 2010
|
|
nu are ce cauta un ulei W30 pe o masina performance, chiar si pe strada. nu mergi cu type-r ca si cu civic 1.5 (cu toate ca la cat e de capabil si de ala poti trege). eu, aspirat nu merg cu 40, turbo dezvolta temperaturi f mari, la fel se plang oamenii de intercooler, ca e heat soak, e ok in mers, daca te opresti sare IAT in tavan.
vinzi o masina cu recorduri de ring, da' sa nu tragi tare de ea ca trebuie alt intercooler si alt ulei. de-o pana mea.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat
|
kinky_boy
Posts: 5,250
Threads: 44
Thanks Received: 103 in 90 posts
Thanks Given: 32
Joined: Aug 2011
|
|
ehhh, da cine are si ecologie si performante pe foaie in acelasi timp? nu stiti voi
stiu ca a fost mai demult o discutie pe la noi pe aici pe tema asta si intelesesem ca motorul e facut sa mearga cu ulei din asta foarte subtire (tolerante mici), deci intrebarea e daca bagi un 5w40 sanatos in el sau poate si ceva mai gros n-are probleme dupa aceea?
Denigratoru o ardea eco cu w20, n-a zis nimic de rau pana acu da nici nu l-am intrebat.
|
LIVIU_CTS
Posts: 7,278
Threads: 45
Thanks Received: 114 in 106 posts
Thanks Given: 130
Joined: Oct 2010
|
|
man, discutia asta e interminabila, si in directii gresite.....RAU.
primul indice e cel "la rece" 20'C sau ceva de genul, a doua e la temperatura inalta, nu mai retin exact. deci pt exploatre "normala" prima cifra e de urmarit. 0 sau 5, ca nu e f mare diferenta. a doua cifra e mai mare cu cat pelicula se pastreaza la temperaturi mai mari. adica un 20 "crapa" mult mai repede decat un 40 sau 50.
singura discutie e DACA acele tolerante mici permit unui 40-50 sa urce in sistem atat de repede ca un 20, sau mai corect, daca un 50 NU AJUNGE acolo unde ajunge 20 dincauza unei vascozitati mai mari.
eu nu cred ca motorul ala e pe principiul capilarelor, si daca nu e apa, nu intra nimic. si ca mine spun multi pe forumuri, care se dau cu ele pe pista, nu le pun in parking la show .
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat
|
DeN1gRator
Posts: 2,519
Threads: 13
Thanks Received: 48 in 44 posts
Thanks Given: 3
Joined: Oct 2010
|
|
Am făcut pista cu 0w20, destul de cald afara, fără nici i problema; tura tare apoi tura răcire, problema a fost mult mai mare cu răcirea frânelor.
Sent from my iPhone using Tapatalk
|
LIVIU_CTS
Posts: 7,278
Threads: 45
Thanks Received: 114 in 106 posts
Thanks Given: 130
Joined: Oct 2010
|
|
nu pui problema doar cu o tura. 2-3 min de forja, nu-i stres.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat
|
DeN1gRator
Posts: 2,519
Threads: 13
Thanks Received: 48 in 44 posts
Thanks Given: 3
Joined: Oct 2010
|
|
Pai mai mult de 2 nu te poți da oricum, rămâi fără frane, futi cauciucuri, te lasa altele.
Sent from my iPhone using Tapatalk
|
kinky_boy
Posts: 5,250
Threads: 44
Thanks Received: 103 in 90 posts
Thanks Given: 32
Joined: Aug 2011
|
|
pune si tu mai rezistente, ca asa te freci in ea de distractie, nu iti intri bine in mana ca faci pauza. Acu si daca te duci cand sunt 35 de grade afara si 45 pe pista, mai bine nu te duci 
La unguri pe hring mergeam tura de incalzire, apoi Părul sau lâna care acoperă pielea unor animale. 15 minute min si tura de racire la final, deci inseamna ca ceva nu e bine acum.
|
Toyboy
Posts: 2,834
Threads: 11
Thanks Received: 80 in 72 posts
Thanks Given: 86
Joined: Oct 2010
|
|
Adi la N/A nu-i așa mare bai, chiar daca în carte din cât îmi amintesc eu scrie : 0w20 NU la Type R, S2000 si NSX !
|
kinky_boy
Posts: 5,250
Threads: 44
Thanks Received: 103 in 90 posts
Thanks Given: 32
Joined: Aug 2011
|
|
|
LIVIU_CTS
Posts: 7,278
Threads: 45
Thanks Received: 114 in 106 posts
Thanks Given: 130
Joined: Oct 2010
|
|
da. cu esteri&shit 
nici la asta nu au integrat frumos evazarile alea....sa aiba numa rezultate, restul mai vedem
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat
|
yulasinio
Posts: 11,862
Threads: 202
Thanks Received: 174 in 166 posts
Thanks Given: 87
Joined: Oct 2010
|
|
|
maruta
Posts: 1,772
Threads: 18
Thanks Received: 71 in 58 posts
Thanks Given: 45
Joined: Dec 2010
|
|
29-08-2018, 20:02
(This post was last modified: 29-08-2018, 20:06 by maruta.)
|
yulasinio
Posts: 11,862
Threads: 202
Thanks Received: 174 in 166 posts
Thanks Given: 87
Joined: Oct 2010
|
|
Zice ăla că să luăm RR dacă suntem hardcore de parcă găsim pe garduri
Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.
|
kinky_boy
Posts: 5,250
Threads: 44
Thanks Received: 103 in 90 posts
Thanks Given: 32
Joined: Aug 2011
|
|
si inca nu e impins cum trebuie k20 ala, iar ca design typer (si civicul in sine) asta nou e o TIGANIE ! imi pare rau ca nu a facut nimeni, sau cel putin nu am vazut eu niste versus-uri serioase intre un FD2, ep3, integra cu k20 NA impins bine pe la un 260 de cai sa vad cum se mai descurca fk8-ul asa de minunat. Asta ca sa nu zic de un k20 cu compresor, de turbo nici nu se mai pune problema
iar asta cu daily, serios pentru daily cine locuieste in oras are nevoie de o trotineta cu motor de 1 litru si 800 de kg nu de un typer.
|
yulasinio
Posts: 11,862
Threads: 202
Thanks Received: 174 in 166 posts
Thanks Given: 87
Joined: Oct 2010
|
|
Nu putem nega puterea si dinamica noului Type-R, personal cred ca in testul zis de tine CTR-ul face fata. Poate numai ceva hardcore, fully striped, EP3, ITR sa ii tina piept. Pana la urma e cea mai rapida FWD pe ring.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.
|
LIVIU_CTS
Posts: 7,278
Threads: 45
Thanks Received: 114 in 106 posts
Thanks Given: 130
Joined: Oct 2010
|
|
razvane, masinile din ziua de azi nu mai au nici o legatura cu cele de acum cativa ani. alte pretentii la tinuta de drum, geometrii, sasie...honda inca mai are un mare minus nu doar cu privire la finisaje dar si la nivel de confort/insonorizare. daca te uti la teste pe autostrada, la 120-140 e un zgomot de parca mergi cu aspiratorul pornit pe bancheta din spate. o fi daily la nivel de rulare in oras, asta sunt convins, dar nu pentru calatorie la distante.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat
|
yulasinio
Posts: 11,862
Threads: 202
Thanks Received: 174 in 166 posts
Thanks Given: 87
Joined: Oct 2010
|
|
Vezi Liviule că puteai să rezolvi problema aripilor spate
https://youtu.be/6gvEl_TlWCw
Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.
|
|