This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

w33bb0: 2007 Honda Civic FK2 Executive - Champagne Silver



 
#41

Destul de urat accidentul. Daca n-a fost afectata structural, n-are niciun bai. Iar, frate Adi, pretul mi se pare extra-decent Icon_smile



Reply



 
#42

ieri am avut o zi buna de moto si se pare ca m-a cam obosit sesiunea Icon_smile
nu am vazut r20, my bad.
si nu vroiam sa zic K-pro , e vb de flash-pro Icon_biggrin
mai greseste omu'
nu cred ca poti folosi hondata pt state, sunt facute pt coduri de ecu. daca e facut pt us nu va functiona cu ecu eu.
si eu prefer compresor insa nu am vazut vre-un proiect dezvoltat in eu doar prin filipine. mai era ceva in uk insa e la varianta soon de minim 1 an...
oricum fie ca e compresor, fie ca e turbo e nevoie de flash-pro sau un stand alone / piggy back.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#43

C-ai vazut K20 si nu R20, se iarta. C-ai scris K-pro in loc de Flash-pro, se iarta. Da', intreb eu, habarnist fiind: K-pro e piggy back? Traiam cu impresia ca e replacement ECU. Deh, n-am niciun K, asa ca m-am multumit cu ce am auzit pana acum, fara sa cer detalii, iar golurile le-am umplut cu imaginatie.



Reply



 
#44

K-pro este ecu replacement si slaute sanse spre imposibil sa apara asa ceva ptr r18, sa speram ca va aparea cumva si flashpro...
Gandindu-ma la rece decat sa bag 4-5 k intr un asemenea mod (sc ori tc) mai bine schimb masina.



Reply



 
#45

Pai daca este ECU replacement, de ce n-ar merge pe modele EU? Ca nu trebuie sa se pupe cu ECU-ul existent. Intreb si eu, nu dau cu parul.



Reply



 
#46

cred ca toate produsele hondata sunt blocate pe anumite coduri. daca e facut pt us n-o sa mearga pe eu.
stiu ceva incercari cu stand alone insa e f f dificil din cauza softului honda si a numeoaselor sisteme feedback. unii nu au reusit mai faca functional sistemul audio de ex.
oricum ideea e ca un produs us n-o sa mearga pe o masina eu.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#47

e normal after all..de aia exista JDM, USDM si EUDM! studiaza bine problema Icon_wink
iar ca veni vorba de stand alone...se pupa mai bine cu modelele mai vechi de fabricatie...de aici si anumitele anomalii!



Reply



 
#48

In seara asta m-am jucat putin:

civic 1.8 mt FK2(5D) + CAI injen vs civic 1.8 FN1(type-s) + CAI injen, evacuare invidia, soft dimsport 2-0

am ramas surprins tare, cele 2 incercari au fost cu schimb de soferi, deci treaba e clara. as vrea sa incerc o treaba si cu 5D tunat Icon_biggrin

Accord CL7 2.0 exec MT Arctic Blue Pearl
ex-Civic 5D 1,8 exec MT Milano Red



Reply



 
#49

adica ce vrei sa spui, ca 5d merge mai repede decat type-s?
cu siguranta a fost o intamplare . faceti mai multe incercari
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#50

Nu, nu e vorba de asta. Ne-am dat de mai multe ori, din scurt, prin oras. De fiecare data o luam inainte. Eu sunt absolut convins ca problema e undeva la soft, de asta as vrea sa incerc si cu 5d-ul lui w33b0.
Accord CL7 2.0 exec MT Arctic Blue Pearl
ex-Civic 5D 1,8 exec MT Milano Red



Reply



 
#51

Cu cea mai mare placere, insa abia dupa ce schimb filtrul (care tot intarzie sa apara). Momentan masina nu prea mai face kilometri. As mai avea o rugaminte: sa facem testul din mers, pentru ca nu prea ma ajuta ambreiajul. E si el pe lista, dar abia in primavara.



Reply



 
#52

eu zic sa faceti acceleratie intre 2 puncte, pe o anumita distanta. un singur sofer, in cursa sunt doi oamenidiferiti , skiluri diferite, moduri de reactie emotionala diferite....
e mai elocvent. un cronometri bun manevrat de pasager.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#53

Merge si asa, dar trebuie mai intai sa schimb ambreiajul. Asta e cam copt si face ca toate alea la plecarea de pe loc. Adica s-a lasat frigul si i-a reaparut zbuciumul la plecarea de pe loc. Deci, indiferent de sofer, skill, stare emotionala, e greu de urnit din loc.

Am zis sa vedem reprizele din mers pentru ca acolo conteaza motorul in cea mai mare proportie. Dat fiind halul in care se zdruncina masina la plecarea de pe loc, ma tem deja ca-mi fac alte belele pe la planetare daca o fortez cu porniri tari.

Deci, din mers, oricand dupa ce schimb filtrul. De pe loc, abia dupa ce umblu si la ambreiaj.

Din mers inseamna reprize in tr. I (30 kmh), tr. a II-a (50 kmh) si tr. a III-a (90 kmh). Vitezele din paranteza sunt doar orientative.



Reply



 
#54

Din mers ma gandeam si eu, diferentele intre masini se vad pe reprize. La plecarea de pe loc conteaza multe altele.
Accord CL7 2.0 exec MT Arctic Blue Pearl
ex-Civic 5D 1,8 exec MT Milano Red



Reply



 
#55

(31-10-2010, 14:02)w33bb0 Wrote: Merge si asa, dar trebuie mai intai sa schimb ambreiajul. Asta e cam copt si face ca toate alea la plecarea de pe loc. Adica s-a lasat frigul si i-a reaparut zbuciumul la plecarea de pe loc. Deci, indiferent de sofer, skill, stare emotionala, e greu de urnit din loc.

Deci suferi si tu de celebrul smucit?:icon_mrgreen (1):
Si speri sa scapi de el cu schimbatul ambreiajului?




Reply



 
#56

Eu merg pe ideea ca e o chestiune de calcatura povestea cu ambreiajul. Lasarea brusca a pedalei duce la acea smucitura, cu siguranta. Ideal ar fi sa zabovesti o clipa, doua in cursa ambreiajului (adica sa-i controlezi cursa in timpul ridicarii) fara a face ambreiajul sa patineze.
Am impresia ca damage-urile ulterioare ale ambreiajului iau nastere tocmai din cauza smuciturilor.
Concluzia am tras-o din felul in care cei de de la service "stiau" sa conduca masina lin cand le-o dadeam spre verificare, invocand problema rasdiscutata a ambreiajului. Trecand de stangacia de la inceputul aplicarii manevrei, acum nu ma plang absolut deloc de comportamentul masinii, desi ma apropii de 30.000 de kilometri.
Cea mai buna imagine pentru ceea ce vreau sa spun cu acea supraveghere a miscarii pedalei o gasesc in bodybuilding cand, la impingere, in prima jumatate a cursei, muschiul se blocheaza (nu mai are forta) si e necesara interventie externa infima - un deget ajutator sub bara - care sa ajute la trecerea peste momentul dificil. Dupa depasirea acestui moment, cel in cauza isi face singur repetarea, fara probleme.
A fost o biata opinie si va rog s-o tratati ca atare!



Reply



 
#57

Am tratat ambreiajul in toate modurile posibile. Am incercat sa-i fac dump cat mai brutal, tot a balbait-o. Am incercat sa-l patinez si sa compensez cu acceleratia (adica s-o tin pe la 1200-1300 rpm), tot a balbait-o. Singurul mod ca sa nu se balbaie este sa turez ca pentru o plecare ceva mai sportiva (2500+ rpm) si sa-l patinez de sa-mi puta a tren inauntru.

In plus, e cam greu sa imi fi schimbat eu stilul de condus peste noapte Icon_smile

Adica merg azi cu masina, totul ok. O parchez peste noapte, a doua zi o iau la plimbare si la primul semafor incepe povestea.

Nu, cu siguranta ambreiajul este un piculet copt. Chestia curioasa e ca pe caldura pot sa il chinui cum nu se poate mai rau si nu da niciun semn de oboseala. Miroase ca naiba, dar cupleaza perfect.

Aia e, undeva in primavara sper sa trec la ceva mai bun, ocazie cu care il voi face bucati pe actualul si voi posta concluziile.



Reply



 
#58

ei, altii sustin total invers, ca la caldura face ca draku, ca de cand s-a racit e mult mai bine....:icon_blink:
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#59

Bah ce am uitat cand am fost la Nationala anul asta sa studiez si eu treaba asta ca eram tare curios dupa toate discutiile.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#60

La mine poti studia doar in sezonul rece. Nu face nicio figura cand e cald afara. Am mai auzit o ipoteza (care, cel putin din aparente, la mine pare valabila) conform careia umiditatea mediului are de-a face cu buba. Cu ceata din ultimele zile de prin Bucuresti...

Nu gasesc o explicatie logica pentru legatura dintre nivelul de umiditate din aer si ceea ce se intampla in ambreiaj, da' fie.



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2026 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2026 - All Rights Reserved.