Eh, mi-ar placea mie sa le mesteresc, dar, din pacate, n-am nici timpul si nici cunostintele necesare. Masina se afla in service si se ocupa oameni foarte priceputi de ea. Eu doar ma uit si fac planuri
Da, a fost vopsita in toate culorile pamantului, dar o rezolvam. O sa ramana tot negru cu alb, insa in alta configuratie. Inca nu-i fac thread. Ssper sa-i faca taica-meu, ca a lui e pana la urma. Eu raman cu FK-ul
(03-01-2011, 14:38)w33bb0 Wrote: Liviu, multam de informatie. Ideea cu schimbatul era pentru ca loveste in proiector, el fiind gandit pentru modele fara proiectoare.
dude, impinge-l mai mult pe ţeava. treci de buza aia care opreste filtrul si il introduci inca vreo 3 cm in plus. nu mai atinge nimic.
(16-02-2011, 13:04)LauX_LauX_LauX Wrote: Si ce motorizare ai de gand sa-i pui? R18B cumva?
Man, m-ai pierdut la B-ul din R18B... Exista?
Ca sa-ti raspund la prima intrebare, daca va fi swap, va fi cu un B16 sau cu un D16. Insa vreau sa vad ca trece de hopul cu tinichigeria.
(16-02-2011, 13:23)LIVIU_CTS Wrote: dude, impinge-l mai mult pe ţeava. treci de buza aia care opreste filtrul si il introduci inca vreo 3 cm in plus. nu mai atinge nimic.
Man, am efectuat un schimb dupa vreo 5000km si e totul in regula acolo. Asa ca il lasam in pace, sa-si duca veacul linistit.
Imposibil nu este, insa este prea costisitor si prea complicat. Am pus intrebarea asta unde trebuie si mi s-a spus "scoate-ti-o din cap". Dar mai e mult pana atunci. Primul hop e cu instalatia electrica, apoi cu transplantul de "injectie" de pe D15, iar ultimul cu tinichigeria. Restul deja le vad ca detalii
Sa zicem ca as fi avut un R18 disponibil
Dar nu e treaba un asemenea transplant. E MULT prea complicat. Mai repede las motorul asa cum e si-i pun un turbo. Aplicatiile turbo pentru seria D sunt mult mai des intalnite decat pentru R-uri.
Ca sa mai dezgrop un pic thread-ul asta, va spun ca m-am plimbat din nou cu jucaria pe la ASKO in wkndul care a trecut. Dupa o pauza de vreo 3 saptamani in care masina a stat cuminte sub prelata in curte la birou. Inainte sa o scot la o tura eram convins ca in iulie intra la vanzare pentru ca imi zambea frumos un WRX de prin 2007
Ei bine, dupa ce ne-am imprietenit din nou, cred ca m-am razgandit si probabil ca dupa ce rezolv cat de cat proiectul pe care tocmai l-am inceput in wkndul asta, ma voi apuca de aranjatul Civic-ului, pentru ca merita.
Momentan s-ar putea sa ii iau un alt interior - de Type-S - si sa ii retapitez volanul, cotiera centrala si fetele de usi. Ulterior... o vopsire integrala si, in functie de buget, intram si pe la motor cu diverse.
In rest... la 52.000 km, nu-i pot reprosa masinii decat ca are vopseaua mai sensibila decat ouale de gugustiuc, ca are un head-unit demn de Autovit (e a doua oara in 5 ani cand incepe sa faca figuri, da' nici ca am de gand sa investesc prea mult in el curand) si ca plasticul le cam are cu zornaitul. Adica aceleasi lucruri pe care i le-am putut reprosa de 4.5 ani incoace
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t 2003 VFR800 Interceptor 1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!
Avand in vedere ca masinii i s-a apropiat sorocul de revizie si ca oricum trebuia sa intre la vopsit curand (daca-mi da militia dovada ca am facut plangere pentru picturile rupestre in cheie de pe tabla), am zis sa ii mai pun una-alta.
Asadar, o asteapta o mica surpriza:
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t 2003 VFR800 Interceptor 1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!