vtin
Posts: 611
Threads: 5
Thanks Received: 17 in 16 posts
Thanks Given: 96
Joined: Oct 2010
|
|
03-10-2014, 19:32
(This post was last modified: 03-10-2014, 19:36 by vtin.)
Din punctul meu de vedere, anti-roll-bar-urile sunt inainte de toate. Restul sunt utile, dar... dupa primele.
Faptul ca FN2-ul e mai lat s-ar putea sa nu fie relevant. Si SI-ul e mai lat, dar nu in ceea ce priveste ecartamentul rotilor si prinderile barilor antiruliu fata de FD, FG, FA.
civic
|
w33bb0
Posts: 2,230
Threads: 26
Thanks Received: 40 in 38 posts
Thanks Given: 13
Joined: Oct 2010
|
|
Asta-i tot ce stiu eu. Mi s-a spus (la timpul respectiv) ca i-am pus tot ce-i puteam pune pe dedesubt.
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!
|
Wagner
Posts: 799
Threads: 4
Thanks Received: 18 in 17 posts
Thanks Given: 41
Joined: Jun 2011
|
|
03-10-2014, 20:31
(This post was last modified: 03-10-2014, 20:38 by Wagner.)
E un site unde am vazut tot soiu' de fiare de infipt pe masina...
Vezi aici:
http://www.showoffimports.nl/product.php...ctid=36464
Macar il folosesti ca punct de pornire in cautari...
Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...
|
w33bb0
Posts: 2,230
Threads: 26
Thanks Received: 40 in 38 posts
Thanks Given: 13
Joined: Oct 2010
|
|
Masina a primit revizie dupa vreo 8000km de la ultima. Mult, dupa parerea mea. Am incaltat-o cu niste Riken-uri pentru iarna. Altceva... numa' de bine. Ma asteptam sa fie nevoie sa schimb discuri/placute pe fata, da' se pare ca nu-i nevoie. S-a observat urmatorul fenomen: datorita franelor mai mari pe fata, discurile si placutele de pe spate sunt aproape ca noi. Zici ca nu franeaza cu spatele (desi, pe testarte, franeaza foarte bine). Se pare ca Ferodo-urile DS2500 nu au fost chiar atat de "violente" cu discurile stock de pe fata, chiar daca sunt la al doilea rand de placute.
Odata cu schimbarea anvelopelor mi-a disparut si vibratia pe care o aveam in volan pe la 100kmh, ceea ce ma bucura maxim. Chiar am facut un drum de ~600km in wknd si m-a minunat cum se simte (sau, mai bine zis, cum NU se simte) masina la 140kmh. Si, in ciuda faptului ca Riken Showtime nu-s cine stie ce gume, zgomotul de rulare este foarte redus.
In primavara vreau sa schimb si setul de vara (inca nu stiu pe ce-o sa merg) si sa dau jantele de iarna la reconditionat, ca-s praf.
In alta ordine de idei, pe la anu' cred ca voi incepe activ cautarile unui EP care sa inlocuiasca "masina de naveta" pe care o folosesc de cand m-am mutat din oras, anume un Ford Ka. Ma bate gandu' de un EP1, pentru ca stiu din experienta ca bea cu pipeta, iar, la cati km fac eu zilnic, e un factor destul de important  Stiu, multi veti spune in cor "Jazz", dar mie nu-mi place buburuza aia si pace. Si EM-ul ar fi o varianta buna de luat in calcul, da' mai vedem.
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!
|
Wagner
Posts: 799
Threads: 4
Thanks Received: 18 in 17 posts
Thanks Given: 41
Joined: Jun 2011
|
|
13-11-2014, 14:22
(This post was last modified: 13-11-2014, 16:28 by Wagner.)
La mai mare! Vesti bune! (despre frane)
Pe mine ma mai intreaba si acum consoarta (uneori) de ce merg incet, ca ne putem auzi in masina fara sa strigam. Raspunsul e pe masura (".. ai imbatranait si surzit sau ai prea multi bani de dat pentru amenzi? Avem 100+++ km/h..." - nu pun valori, ca poate se uita vreun pinguin pe aici...). Am fost cu un coleg de curand intr-o delegatie cu Civic-ul si m-a intrebat acelasi lucru, desi depasisem viteza "de permis" pentru zona respectiva de drum.
EM2 si-a cumparat un vecin de-al meu si ma imbolnavesc la culme de cate ori trec pe langa el (adica de doua ori pe zi). Arata ca nou. M-am abonat deja la o tura cu el, dupa ce ii face o revizie la fluide. L-a gasit in doiciland, la super bani (sub 4000 eur dupa ce a tras linie, din ce am inteles) si super putini km.Inainte a avut un EJ pe care l-a vandut la pret de nimic, masina fiind intr-o stare foarte buna. A fost extrem de multumit de ea, motor de 1,4, consum mic in oras, tanculet in ceea ce priveste rezistenta la drumurile noastre de cacao...
LE: Acum am vazut - Ford KA? Eu era sa ma rostogolesc de-a lungul carierei de sofer cu doua masini: Matiz si Ford KA. (ma rog, era sa zbor si cu un Ford Scorpio in Dambovita la o viteza nesimtit de mare, dar nu se pune - eram tanar pe-atunci...)
LLE: Am pomenit mai sus de un EM2 de m-a imbolnavit. E facut praf (toata partea dreapta e zdrente, la propriu...), am trecut acum cateva minute pe langa el...
Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...
|
w33bb0
Posts: 2,230
Threads: 26
Thanks Received: 40 in 38 posts
Thanks Given: 13
Joined: Oct 2010
|
|
Nasol cu lovitura.
Da, Ford Ka. Face cald iarna, frig vara, atinge 120kmh pe DN1 (daca incepi sa accelerezi de la Otopeni, dupa care pui imediat frana, altfel ratezi Bucurestiu' - maximul atins a fost de 140kmh, dar s-au strans rinichii in mine la cum facea, biata de ea), consuma cu lingurita (merg pana la birou si inapoi toata saptamana cu ~100 de lei) si inca se mai tin tablele pe ea. Ideea e ca am de gand s-o folosesc pana pica de tot, fara sa mai investesc in ea. I-am luat acu' un set de iarna, cu care va face si vara si iarna viitoare, daca mai apuca. Cred ca-i mai pun amortizoare (max. 1000 de lei toata distractia), apoi... apa, paie si bataie. Cu totul nu valoreaza mai mult de 7-800e cazanu', da' e perfect pentru naveta.
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!
|
Wagner
Posts: 799
Threads: 4
Thanks Received: 18 in 17 posts
Thanks Given: 41
Joined: Jun 2011
|
|
13-11-2014, 18:42
(This post was last modified: 13-11-2014, 19:02 by Wagner.)
Ok, cum zici tu.
De curand am mai mers cu o ganganie de genu', dar fabricata de catre Daihatsu, pe numele ei Cuore. O masinuta interesanta, creata tocmai pentru naveta (banuiesc). Foarte placut de condus, de altfel, mai ales in oras. Consum, cum zici tu, mic (cand e condusa de catre posesorul de drept - la mine, s-a dus undeva pe la 9l/100km, ceea ce mi se pare multicel pentru motor de 900 cm3 sau pe-acolo).
Din categoria "am condus-o destul cat sa emit opinii" Fiat Panda (masina batranilor) mi se pare cea mai interesanta pentru actiuni de genu'. De multe ori am luat-o la tavaleala prin oras, cand a venit maica-mea la mine sau am mers eu la ai mei, cu treburi. Si tine bine de tot la stilul foo-tay. Piticania are niste frane de te ung pe suflet (cei din spate fac icter sa nu se opreasca in ea - m-am incordat de multe ori in asteptarea impactului) si vreo 60 cai sub capota - uimitor pentru Fiat - toti vii!
Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...
|
vtin
Posts: 611
Threads: 5
Thanks Received: 17 in 16 posts
Thanks Given: 96
Joined: Oct 2010
|
|
@ W33bb0: ma insel eu sau aveai la ultima intalnire tot gume de iarna pe Civicanie?! 
Daca te hotarasti la un EP1, da-mi de stire, ca ti-l prezint pe cel pe care voiam sa-l cumpar. Doar ca nu consuma chiar cu pipeta; altfel, o masina foarte legata.
Cat despre actuala masinuta... multi kilometri fara griji!
civic
|
w33bb0
Posts: 2,230
Threads: 26
Thanks Received: 40 in 38 posts
Thanks Given: 13
Joined: Oct 2010
|
|
Da, Valentin. Era setul vechi de iarna, Marangoni Meteo HP+
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!
|
maruta
Posts: 1,772
Threads: 18
Thanks Received: 71 in 58 posts
Thanks Given: 45
Joined: Dec 2010
|
|
Eu sunt foarte incantat de aceste anvelope. Le am pe doua masini de la firma si pot spune ca raportul pret-calitate este unul foarte bun.
|
w33bb0
Posts: 2,230
Threads: 26
Thanks Received: 40 in 38 posts
Thanks Given: 13
Joined: Oct 2010
|
|
Te referi la Riken Snowtime, sau Marangoni Meteo HP+ ?
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!
|
maruta
Posts: 1,772
Threads: 18
Thanks Received: 71 in 58 posts
Thanks Given: 45
Joined: Dec 2010
|
|
|
w33bb0
Posts: 2,230
Threads: 26
Thanks Received: 40 in 38 posts
Thanks Given: 13
Joined: Oct 2010
|
|
Da, mi-au placut si mie, dar imbatranisera si m-a convins pretul Riken-urilor
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!
|
w33bb0
Posts: 2,230
Threads: 26
Thanks Received: 40 in 38 posts
Thanks Given: 13
Joined: Oct 2010
|
|
Status update: de la ultima revizie (acu' 3 luni) masina a facut ~400km. Da, patrusute, n-am halit niciun zero. Daca n-aveam full service history la Honda, ma credea dracu'.
In alta ordine de idei luni se intoarce la service pentru niste verificari pe dedesubt, ca aud niste zgomote care nu-mi plac. Si CD playerul imi face figuri in mod radio FM (baga niste pocnete in boxa stanga fata) si va fi luat si el la puricat.
Merge la fel de frumos ca-ntotdeauna in rest
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!
|
yulasinio
Posts: 11,862
Threads: 202
Thanks Received: 174 in 166 posts
Thanks Given: 87
Joined: Oct 2010
|
|
Sa-ntelegem ca esti tot cu Tigra ca vreme de motor nu cred ca e.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.
|
w33bb0
Posts: 2,230
Threads: 26
Thanks Received: 40 in 38 posts
Thanks Given: 13
Joined: Oct 2010
|
|
Fata e cu Tigra. Eu cu Ka-ul, iar Civicu' rezidă la ai mei. Dar situatia e pe cale sa se schimbe. Cred ca le iau lor altceva si reintru in posesia Civicului, urmand s-o readuc la gloria de alta data.
Sau o vând  )
Sent from my iPhone using Tapatalk
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!
|
Wagner
Posts: 799
Threads: 4
Thanks Received: 18 in 17 posts
Thanks Given: 41
Joined: Jun 2011
|
|
La cum ti-ai facut Civicul, cred ca e pacat sa il dai. Mai mergi si tu cu el, nu ti s-a urat de Ka?
Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...
|
w33bb0
Posts: 2,230
Threads: 26
Thanks Received: 40 in 38 posts
Thanks Given: 13
Joined: Oct 2010
|
|
In curand cred c-am sa inlocuiesc Ka-ul, asa ca va reveni (probabil) la mine Civicu', urmand sa vad ce apare in loc 
E posibil sa nu fie totusi inca o Honda.
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!
|
Wagner
Posts: 799
Threads: 4
Thanks Received: 18 in 17 posts
Thanks Given: 41
Joined: Jun 2011
|
|
E cam grea alegerea unei masini de cand alergi si pe doua roti, nu-i asa?
Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...
|
w33bb0
Posts: 2,230
Threads: 26
Thanks Received: 40 in 38 posts
Thanks Given: 13
Joined: Oct 2010
|
|
Imi trebuie ceva de frecus, nu vreau o masina pe care s-o tin mai mult de 2-3 ani, la sfarsitul carora poate sa fie in orice stare (mai bine zis "hal").
In alta ordine de idei Civicul a primit niste extra verificari, am schimbat un releu de la oglinda stanga pentru ca se inchidea mai greu, niste rulmenti/flanse (n-am inteles exact care-i smecheria cu ei - amortizoarele spate), facut compresie la rece-rece (iesit bine), inlocuit o clema la canistra de parbrizol, demontat si realiniat pragul stanga (pentru ca scartaia)... Dar am primit si doua vesti neplacute: caseta de directie are mic joc "pe dreapta" (nimic ingrijorator acum, dar va fi de inlocuit pe viitor cu siguranta), iar head-unit-ul are mari sanse sa isi traiasca ultimele clipe (imi pocneste in boxa stanga fata pe radio dupa ce se incalzeste). Fiecare din chestiunile astea ma usureaza de mia de euro conform spuselor celor din service. Alta "buba" ar fi sitele din finala, ca au inceput sa zornaie, lucru ce ma impinge sa duc masina la Topgear & Longlife pentru o estimare de pret a unei evacuari complete...
Pentru HU cred ca am sa incerc pe la niste baieti care se ocupa cu electronica auto, poate-poate se rezolva altfel decat prin inlocuire. Casta de directie insa... e de schimbat cand i-o veni sorocu'
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!
|
|