This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

w33bb0: 2007 Honda Civic FK2 Executive - Champagne Silver



 

Bun! Revin cu impresii dupa un drum la Sibiu care a cuprins Valea Oltului, urcare la Paltinis, apoi la Bâlea, Vidraru... Bucuresti.

Ce m-a impresionat foarte tare au fost franele. Uitasem cat de bine se simte frana de Type-R pe masina asta. Musca din asfalt cand te urci pe ea. In al doilea rand mi-a placut la nebunie cum sta pe drum dupa barele care i-au fost atasate pe dedesubt. Se simte ca-i mai incordata pe viraje, nu mai permite rotilor s-o ia una hais si alta cea.

Din pacate a inceput sa se simta in disperare nevoia unui LSD si a unui set de gume eficiente. Masina are tot ce-i trebuie sa te scoata din viraj in mod civilizat, insa nu reuseste sa puna puterea jos. Atat din punct de vedere al rigiditatii, cat si din punct de vedere al puterii/cuplului se comporta foarte bine. Doar ca nu prea reuseste sa le puna jos pe roata care trebuie atunci cand trebuie. Dar... sunt si astea-n plan Icon_biggrin

Imi place tare mult cum iese proiectul si parca ma reindragostesc de masina avand in vedere ca poate fi si civilizata atunci cand e cazul, confortabila in orice situatie, dar si apta sa iti trezeasca niste fiori din cand in cand. Iese EXACT ce-mi doresc, desi mai e mult pana departe.
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!



Reply



 

Din motive personale w33b0 se va retrage o perioada de pe forum si o sa inchidem threadul.



Reply



 

Si-am implinit 56.000 km. In 5 ani si jumatate Icon_smile
Are un zgomot usor la rulare de mie imi cam zice "rulment", da' e atat de greu de auzit incat nu ne dam seama. Se poate sa fie si din anvelopa, janta... a fost cautata pe sub fusta si cica totu-i in parametri optimi. Oi fi avand eu auzenii. In rest... o sonda lambda de schimbat, ca face figuri din cand in cand. Da' asa n-am niciun cheeef Icon_smile
Numa' de bine pe toate planurile. Ori de cate ori am ocazia s-o mai scot la o tura imi pune un zambet pe buze.
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!



Reply



 

Multi kilometri de acum inainte sa ai, obligatoriu cu zambetul pe buze!
Incet, incet, vei ajunge si la 60.000. Icon_biggrin



Reply



 

Revine Civicu' in prim-plan!
Azi a trecut pe la ASKO pentru o revizie. Absolut ne-necesara, ca n-avea 1 an si nici macar 5000km de la ultima, da', ce dracu, daca tot a ajuns acolo...
S-au descoperit niste probleme la bucsile de pe spate, iar rezolvarea e a dracului de scumpa: vreo 1100 de iepuroi, avand in vedere ca alea vin cu tot cu punte (ca si cum te duci la supermarket sa iei portocale si-ti vand aia tot copacu'). Varianta ar fi niste bucsi de Type-R, pline, foarte rigide, aftermarket, care cica s-ar potrivi pe 5D. L-am rugat pe taica-meu sa treaca pe la Nick sa intrebe de ele. Oricum, problema nu e de rezolvat ACUM, dupa spusele mecanicului, ca bucsile ei sunt doar un pic atinse de schizofrenie, nu-s duse, sparte, sau mai stiu eu ce.

A doua chestiune ar fi acea sonda lambda (a doua), care s-a cam impuscat de la lipsa catalizatorului. Vreo 300 de euro, deci n-ar fi mare nenorocirea.

In rest masina-i ca noua, doar ca are upgrade-uri Icon_smile

Cred ca am sa ma apuc si de ea in paralel cu motoreta (pe cat imi permite financiaru'), ca s-o readuc la gloria din alte vremuri.
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!



Reply



 

Bucsi pentru puntea spate gasesti la Febest. Intreaba-l pe Dragos, el a cumparat de la ei (parca).

Sonde lambda prajite? Sunt ele mai fragile de fel sau ai avut "grija" de ele?

In rest, la mai mare!

Dupa cum ziceam la mine in thread, trebuie sa o urc si eu pe a mea pe lift, sa ma mai uit pe sub "fuste" + frana lu' peste pansat... La verificare anul trecut mi-au soptit ceva de bucsi pe fata, cica ar fi un pic imbatranite.. Din cate stiu, pe fata se schimba cu tot cu brate, sa vezi atunci haos in portofel...
Icon_evilNu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...Icon_evil





Reply



 

Stai asa! Care Dragos? Icon_smile
Cat despre sonda lambda, da, am avut grija de ea.
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!



Reply



 

Thread Dragos: http://www.hondatalk.ro/Thread-My-Civic-...ght=dragos


Am gasit ceva bucsi, aici: http://febestparts.com/ARM_BUSHING_REAR_ARM/HAB-FKR
Icon_evilNu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...Icon_evil





Reply



 

Saru'mana!
Eu le gasisem aici: http://www.cplracing.co.uk/products.php?productid=109
Cica s-ar potrivi, cel putin alea de pe spate. Si parca ma mananca sa le iau p-astea, da' mai vedem.
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!



Reply



 

bai, ce kkt de sonda dusa? eu merg fara catalizator de ceva vreme si n-am treaba.
vezi cauta pe net, cauta dupa cod si gasesti ceva direct priginal la juma de pret.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

Eh, la mine cica s-ar fi dus. Altceva nu vad ce-ar putea fi.
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!



Reply



 

Care sunt simptomele? Apare vreo avertizare in bord? De consum nu te intreb, cred ca e "pe cele mai inalte culmi"...
Icon_evilNu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...Icon_evil





Reply



 

Consumul nu ma pasioneaza deloc, d-aia nici nu l-am urmarit.
Se aprinde martorul Check Engine in bord.
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!



Reply



 

ASta vroiam si io sa zic, merg de ceva timp fara cata si tot no problems yet, sper sa nici n-apara.



Reply



 

Care stie de unde as putea gasi protectia de plastic de pe sub masina? Aia care merge din fata pana in spate, numita de unii si scut.
Pe motiv de low low am sfasiat-o intr-un hop metalic si nu m-as omorî sa dau 380eur pe ea de la Honda Icon_smile
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!



Reply



 

Auch! Dezmembrari?
Nu am vazut pe nicaieri aftermarket. M-am interesat la un moment dat pentru a mea, am niste lovituri in ea, dar inca se tine bine.

O idee (nu stiu cat de buna) - sunt firme care reconditioneaza repere de plastic gen spoilere and shit. In orice caz, costul ar fi mai mic decat la Honda.
Icon_evilNu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...Icon_evil





Reply



 

Da, la dezmembrari m-am gandit si eu. E bun la ceva pana la urma plasticul ala. In afara de faptul ca s-a jupuit, nu sunt alte urme pe nicaieri.
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!



Reply



 

protejeaza in primul rand iarna de sarea folosita pe drumuri si apoi de praf care si el e un factor de uzura neglijat de multi.

singurul lucru pozitiv ar fi mai buna circulatie a aerului si implicit o racire mai eficienta, dar ambele sunt neglijabile ....



Reply



 

Intrebare de Gigi: stii ceva de compatibilitatea dintre anti-roll bar-urile de pe FN2 cu cele de FK2?
Stii cumva care este grosimea stock-urilor de pe FK2?
Multumesc mult!
civic



Reply



 

Nu se pupa, ca FN2-ul e mai lat. Eu am niste bare de rigidizare sus, in "capul oalelor" de la OMP si pe dedesubt de la Summit.
Nu mai tin minte de unde le-am luat exact. Parca de la RacingNick. Se simte ceva-ceva parca.
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2026 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2026 - All Rights Reserved.