This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ce ulei sa folosim?



 

Stie cineva de unde s-ar putea procura din State, de oriunde, Sustina 0w20? Un link a gasit cineva intamplator?
civic



Reply



 



Reply



 

Daca nu pricepeti ce-i acolo macar comparati TBN-u din poze...
Toate testele facute au stampila si semnatura, mi s-a parut interesat si am postat chear daca e de la BMW si din rusia, data viitoare o sa tin pt mine.
Daca mai traia Ceausescu majoritatea ati fi stiut ruseste...
P.S. : Exista un tip pe nume Gogu care traduce chiar si chirilic...



Reply



 

Hai, nu te supara, faceam putin misto. BTW, eu chiar am facut un an de rusa in clasa a treia.

Oricum, este putin ciudat ca a iesit mai prost Castrol Edge 5W30 decat Magnatec 5W40.



Reply



 

Imi pare rau, nu sunt convins deloc, in special de Lukoil Standard. Nu ma intereseaza cine a facut testul, putea sa fie si pentru Vatican. Mobil 0W30 Made in USA am avut in motor si l-am scos dupa max 7500 km. Isi pierduse complet proprietatile (cred), asta intr-un interval de vreo 9 luni. Motorul avea un zgomot metalic pronuntat., iar uleiul avea consistenta apei cand a inceput sa curga din baie. Asta fara track sau liniute.


By the way - dupa multi ani in care am avut ca limba straina rusa (sa fie vreo 10 - din clasa a cincea si pana in anul doi de facultate) si dupa si mai multi ani in care nu am folosit-o (ca drumurile mele au fost in alta directie), poate ca nu mai pot vorbi ruseste,dar inca pot citi bine si cu un pic de noroc cred mai pot scrie (desi nu s-a mai intamplat de multi ani sa scriu cu caractere chirilice).

Vorba colegului Delphi, un pic de misto nu strica, mai radem si noi (toti, evident). Sa nu imi spui ca urmatorul tau ulei in masina va fi Lukoil...
Icon_evilNu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...Icon_evil





Reply



 

Aceste teste au fost discutate si B.I.T.O.G , iar concluziile nu sunt relevante. O sa caut topicul si trageti singuri concluziile



Reply



 

Care Motul 5w3 merge biine cu r18? MS
8100 Eco-nergy cumva? Vad ca are A5/B5



Reply



 

Stiti cumva care Motul 5w30 Merge bine cu r18? Sa fie 8100 Eco-nergy, vad ca asta are A5/B5 cum se cere in carte.... Ms!



Reply



 

daca esti un "sofer" normal si nu "te dai" la rosu, e ok.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

Buna. Este ok daca folosesc uleiul 8100 X-CESS 5W-40
cu specificatiile:
VISCOSITY5W-40
ACEA STANDARDSACEA A3/B4
API STANDARDSAPI SN/CF
?
In cartea masinii am gasit ca trebuie sa am:
- 5W30 / 5W40
- ‘‘ACEA A1/B1’’ sau ‘‘ACEA A3/B3.’
- ulei “ API Service SJ sau SL” sau un ulei cu un grad înalt de eficienta pentru combustibil

M-ar interesa acel A3/B4 sa stiu daca este compatibil si ce neajunsuri ar provoca. Producatorul uleiului recomanda pentru masina mea: Honda Civic 1.8 Vi FK2 140 Hp 2009 benzina, acest ulei.
O a treia parere ar fi binevenita.

Cheers



Reply



 

Poti pune uleiul ala linistit, si eu tot 5w-40 Motul am pus in Stream si am acelasi motor.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 

eu sunt bulversat rau de tehnologia vietii :"sinteza", adica un ulei mineral ultra rafinat. din ce am citit, nivelul la care s-a ajuns cu "sinteza" e aproape de cel full sintetic", diferente atat de mici incat nu se justifica diferenta de pret (sinteza mult mai ieftin decat full sintetic). la rs am optiuni limitate si cam toate pe sinteza. sunt f curios cum evolueaza. am folosit mobil 1 pt ca e uleiul recomandat de ABT, unul din tunerii de casa ai vag. vedem cum se comporta. tura urmatoare pun liqui moly.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

Foloseste cineva 5w30 pe un Civic FK2 2009 motor 1.8 benzina? Daca da, puteti sa imi dati mai multe detalii? Uleiul folosit, date despre ulei etc? Multumesc



Reply



 

iti recoand ceva din gama eneos sustina. eu merg pe 0w50 dar gasesti si mai "omenesc"
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.