Sincronu de a 5-a e primu de sus, deci nu ai cine stie ce de desfacut. Eu a trebuit sa dau toate pinioanele si sincroanele jos cu tot ce mai era pe sub ele pt a schimba FD-u. Nu schimbi macar rulmentii de la diferential daca tot desfaci? Inspecteaza si furca de a 5-a, vezi ca tot pe ea este atasat si pinionu de marsalier. La D furcile sunt din aluminiu si se uzeaza destul de repede la B sunt din fier deci cred ca ai scapat. Sa nu uiti sa cureti magnetu de span. Spor la treaba!
Traiane, spune si tu mai multe detalii, ce ai nevoie, spatiu, economie, putere, look, te duci cu ea si pe circuit, te duci la agatat, te duci la pescuit...etc?
08-05-2014, 10:08 (This post was last modified: 08-05-2014, 10:14 by maruta.)
Mda, 20k sunt o caruta de bani. Te poti baga la ceva premium SH, stiu ca iti placea Lexus...; nu mai zic ca in banii astia intra o combinatie de genul S2000 + Jazz...
Daca vrei masina noua si economica, cred ca trebuie sa pleci de la motor in primul rand, si aici 1.6 diesel mi se pare varianta cea mai avantajoasa. Honda, Peugeot-Citroen, Ford-Mazda si VAG sunt numai cateva exemple.
Stiu ca Honda 1.6 sta extraordinar de bine la capitolul consum, iar din proprie experienta iti pot spune ca 1.6 (110 cp) de la Peugeot trage foarte bine si consuma foarte putina motorina.
Apoi intervin detalii legate de fiabilitate si, nu in ultimul rand, ce nevoi ai si mai ales ce iti place tie.
LE: cu toate astea, daca nu faci multi km pe an, nu se merita sa iei o masina diesel; este foarte posibil sa ai nevoie de cel putin 3-4 ani sa recuperezi pretul pentru una similara pe benzina, daca mergi undeva la 10-15.000 km/an...
daca vrei ceva diesel, doar vag TDI 2.0 de 170, da sa nu fie pe masina foarte mare. ai cuplu tata si consum mai mult decat decent. nu mai zic de reprize si nu mai zic ce se poate face din motorul ala cu doar 3000 de euro
restul de 1.6 , etc .. nu consuma dar nici nu merg .
mi-ar place s2000+jazz numa ca nu am unde sa o tin, plus ca tre sa ma beneficiez de un fel de program rabla... deci tre sa fie noua !
am vazut un auris hybrid da nu prea place la partea feminina, civic-ul ar merge, numa ca stau prea sus la volan...
de 2.0 tdi am auzit numa bombe...tomi da detalii daca stii exact
frantuzesti sa nu vaz
Skoda Fabia Wagon cu motorul de 1,6 TDI, 105 cai. Merge f bine masina si cu 4 adulti si bagaje. Spun din experienta, masina a stat un un an si vreo 25k km si nimic de reprosat. Consum f mic, destul de fasneata.