This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Stiri si concepte - CIVIC



 

adi, vine o vreme cand nu mai mergi cu bicicleta, nu mai mananci la fast-foodul din colt in picioare, nu mai dormi in cort s.a.m.d. , vine o vreme cand urmaresti alte criterii, nu doar performantele pure (asta pt masina de zi cu zi).
iar daca te uiti la merc la interior......intelegi ce spun.
civicul nu arata rau la interior, exteriorul e de fier de calcat din gama de top.

kitu ala de apendici aerodinamici (buza/fusta/praguri) parca sunt opera mediocra a unui tuner chinezesc. amintiti-va cum dadea kitul vision pe fn.....asta parca e o misina din plastic reciclat. are tot ce era urat din primele aparitii si de care credeam ca am scapat odata cu prototipul ala. incep sa cred ca FN-ul a fost un accident in design.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

Ba man da nu mai compara o masina de lux, care costa 60 de mii, cu o masina sport care costa 30...nu sunt in aceeași clasa, nu sunt concurente.



Reply



 



Reply



 

Zic sa asteptam test-drive-urile sa vedem ce au jurnalistii de spus. Din punct de vedere al designului parerile sunt impartite, personal imi place poate mai putin spatele (stopurile, eleronul)

Citisem undeva ca s-a petrecut ceva timp in tunelul aerodinamic ceea ce ma face sa cred ca fiecare linie/dunga a caroseriei isi are rolul ei.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 

"Honda says all these features serve a functional purpose, making the car more aerodynamic, with immense high-speed stability. The new Civic Type R gets a completely flat underside that works with therear diffusers to optimise downforce. The rear wing has been precision engineered for the same reason, but with its angle, height and shape carefully calculated to limit drag at higher speeds.

The wide front splitter and deep side skirts also manage airflow, while reducing lift, and the front bumper is sculpted to prevent turbulence around the front wheels – making the car more stable as a result. Elsewhere, the gaping vents send air to the turbocharged engine, with separate holes above the wheels and behind the arches designed to channel air and improve cooling.

Completing the look is a set of 19-inch alloys, shod in 235/35 rubber specifically developed for the Type R. All cars also get a Brembo brake package, with four-piston calipers applying stopping power to 350mm drilled discs."



Reply



 

nu stiu ce sa zic, e o masina care din unele unghiuri e frumusica din altele e urata rau. o fi contat mai mult functionalitatea decat forma, dar oricum mi se pare un compromis prea mare, iar pe alb cred ca arata cel mai rau si intr-adevar designul pare ceva chinezesc ... om vedea ce succes au la vanzari.

personal nu sunt incantat de design si chiar ma bucur ca nu ma tenteaza de nici un fel. a mea mi se pare mult mai frumoasa, iar la capitolul performante mai am destul pana la limitele ei si chiar nu am nevoie de turbo la fwd Icon_smile


evenimentul intreg cu toate cele 3 masini, mai derulati voi

http://redline.global/itstime



Reply



 

Razvan, a ta e de un milion de ori mai frumoasa oricum - Icon_wink

Personal, inclin spre EK9 si EP3 mai mult decat spre FN2 sau ... asta



Reply



 



Reply



 

adi, vb unui analist, "cu toata dragostea", asta nu e 30.000 ci mai degraba 40.000 iar cu 40.000 iei amg cu cativa km care e mult peste asta noua.
eu nu compar interioarele, la asta nou imi place, compar linia generala de design din p.d.v. estetic, cu asta ma ocup si cred ca am ceva habar pe tema asta. de la aparitia FNului care a fost UAU!!! si pana acum honda s-a diluat in peisaj.
si scuza-ma cand masina bate la 40.000 nici nu se poate sa nu ai materiale PREMIUM! cine mama zmeului ia masina de strada sa scoata 308 cai din ea, sa puna la sol tot sistemul ala de suspensie sau toate avantajele tehnice???
iei o masina cu multe atuuri pe hartie care sa tina loc de ceva palpabil.

pasajele rotilor sunt niste adaugiri imbecile, de prost gust cel din fata nu e din acelasi film cu cel din spate (vezi conceptul de armonizat era) partea din spate pur si simplu parca e de wan.


cat despre designul gandit functional....bullshit!!!!
functionalitatea nu mai e de mult timp rupta de estetic. se vede asta si la masinile de curse. nu mai sunt niste panouri drepte trantite peste planuri curbate, ci incluse in linia generala. ia mai mult timp sa o faci, nu e asa de facil insa unii prefera varianta rapida.
dupa parerea mea designul e dictat DE COSTURI in tunel aerodinamic iar asta da nastere la strutocamile de genu asta.

ai parte de cel mai frumos CTR dupa parerea mea si sa te bucuri de el maxim.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

Cu tot respectul man, asa si Civicul peste 5 luni il iei SH la 20.000 (asta daca chiar va fi 40k cum zici tu, ceea ce ma indoiesc maxim, nu cred ca trece de 35), iar mercul ala la 40k e de 180 cai, dizal, adica ca un Hyndai cu interior mai frumos; hai sa comparam masina asta cu alte masini DIN CLASA ei, respectiv Golf GT, Focus RS, Seat LEON FR, si ai sa vezi atunci ca lucrurile stau chiar foarte bine pentru Honda.



Reply



 

Adi daca calculezi la cursul de azi cei 30.000 lire dati de toata presa (si asta o sa fie pentru ca toata concurenta e cam acolo +/-), 1 GBP=1,376 eur o sa-ti dea 41.280 de euro si asta este doar pretul de pornire Icon_wink

o sa fie concurenta mare, iar pana in vara cand o sa inceapa sa se si vanda mai e mult timp si nimeni nu doarme!




Reply



 

Eu sunt pregătit sa fac un pariu cu tine ca prețul ala e absolut aiurea, ca nu are nici o legătura cu realitatea.



Reply



 

Pff din video vad aceeași belea ca si la civic ul normal, nu sesizați ca nenea sta prea sus in scaun ? Sau mi se pare mie ?
In rest plm, si mie îmi place A clase amg si mai nou ultimul C clase, ce nu îmi place este parteneriatul cu reno la 1.5 dci ....



Reply



 

adi:
http://www.mobile.de/ro/marcă/mercedes-...81066.html

http://www.mobile.de/ro/marcă/mercedes-...70889.html

http://www.mobile.de/ro/marcă/mercedes-...20414.html

asta asa ca mi-au picat la mana. primele doua sunt cu motorul de 211 cai (suficienti zic eu)
deci la banii aia sunt niste alternative fenomenale, cel putin pentru mine.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 


From evo.co.uk
The new Honda Civic Type R goes on sale in the UK in the summer. Honda has announced the Type R will start at £29,995, with the higher-spec GT model (which Honda says will be the more popular of the two cars) starting from £32,295, a jump of £2300.

The Honda's entry price puts it at the upper end of the current generation of hot hatchbacks, particularly among front-wheel drive competitors.



Reply



 

Liviu: Adica tu ai da mai multi bani pe o masina mai veche si mai slaba ca performante...iar interiorul ala e orice numai frumos nu. Mai bine astepti 1 an si iei CEL MAI RAPID HOTHATCH DIN LUME cu 18.000.
Razvan: stiu ce scriu acele articole, dar nu cred ca va fi asa.



Reply



 

cate elemente pe m2 sunt in aceasta imagine?
plm desn chinezesc. ma pis pe tunelul lor aerodinamic. ,asinile nu se deseneaza cu bolobocul!!!!


Attached Files Thumbnail(s)
   
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

pai articolul a fost actualizat azi, dupa ce Honda a confirmat preturile, deci nu e cu presupuneri.
om vedea, insa daca faci un mic research in uk o sa vezi ca prin zona aia se invart toate competitoarele.

LE: inca unii deci e oficial http://www.carscoops.com/2015/03/new-hon...in-uk.html

Rollinglaugh at boloboc Rollinglaugh



Reply



 

un merc vechi e peste orice honda noua, nu fii aiurea. performantele amg-ului nu cred ca se incadreaza la ce spui tu.
si chiar cel de 211 cai e mai mult decat suficient pentru viata reala pe strada. ce crezi ca faci tu cu r-ul ala pe drum? folosesti 50-70% din ce poate. ce ma incalzeste pe mine ca e sau nu cel mai rapipd???? e cu mine???? nu!!! e cu un pilot la volan si cu tuning pt circuitul ala. ce draku, nu colectionez surprize din guma turbo!

despre interior nu are rost sa vb ca e vb de gusturi, actualmente a-klasse/CLA amg paket are cel mai dorit interior pt mine.
n-ai sa vezi tu type-r la 18.000 la anu veci Icon_smile))
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

This compares to £38,195 for the 355hp (360PS) Mercedes-Benz A45 AMG, £25,930 for Renault's Megane RS, £30,940 for the 296hp (300PS) Audi S3 and £30,150 for VW's 296hp (300PS) Golf R.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2026 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2026 - All Rights Reserved.