This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Silver Prelude bb3



 
#1

Hello si bine am venit Icon_smile
Ma bucur sa fiu primul care deschide un thread pt. Prelude pe forumul asta.
Majoritatea ma stiti probabil pe celelalte forumuri sub nickname 41.
Masina :

http://forum.4tuning.ro/attachment.php?a...1283093394

http://forum.4tuning.ro/attachment.php?a...1283093394



Reply



 
#2

Bine ai venit! Dar masina... nu se vede Icon_smile



Reply



 
#3

(20-10-2010, 18:51)w33bb0 Wrote: Bine ai venit! Dar masina... nu se vede Icon_smile

voiam sa atasez poze direct in fereastra asta . se pare ca nu merge . nu stiu exact cum se face sa fiu sincer.



Reply



 
#4

Yula! Ajuta un pic la colegu' Icon_smile
Nici eu n-am incercat sa incarc imagini pana acum, ca nu mi-a permis timpul.

Btw, am fost la un deget de a lua un Prelude in loc de EG3, dar m-am razgandit pana la coada. Singurul Prelude pe care-l gasisem si care era in firea lui era cu cutie automata...



Reply



 
#5

Bine ai venit pe forum. Yula a explicat AICI cum se pun pozele pe forum.



Reply



 
#6

Biine ai venit pe forum; pozele le-ai atasat bine dar se pare ca e o eroare pe forum, o s-o rezolv cat de repede - momentan am lasat link ca sa poata vedea oamenii pozele.



Reply



 
#7

Bine ai venit pe forum 417431.

Pozele de pe 4tuning nu au extenise .jpg si de aceea nu pot fi atasate intre codul [IMG] le poti lasa link asa pana ce iti incarci altele direct aici.

P.S. Frumos ludele, cu ce te mai lauzi in ultima vreme?
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#8

Merci de primire si de ajutor baieti .

w33bb0 , merita preludele toti banii . e incomparabil mai rapid si asta mic de 2.0 decat orice eg d13 sau d15. mult mai stabil in viraje luate rapid mai frumos, mai rar.
pe de alta parte si mie -mi plac eg-urile in special de la civic si cam orice honda de la sfrasitul 80's pana azi.
chiar am avut un eg8 putina vreme si merge perfect si in ziua de azi masina.

yulasinio nu am cu ce ma lauda . benzina si ulei Icon_smile
Sant adeptul masinilor stock - mecanic macar . Sa tina cat de mult fara sa -i fac nimic.Pt. mine mecanicu e ca dentistu . un om pe care nu prea vreau sa-l vad. :icon_no:

P.S. stiu ca e rubrica pt. asta dar oricum tre sa cititi voi sefii si aici .Icon_smile .. nu se poate seta forumul asa incat daca dau click pe numele unui user sa gasesc acolo printre infos si threadurile deschise de el sau posturile lui? acum e usor de gasit ca santem putini dar cand creste mult forumul e greu sa stii cine ce Honda are sau ce a postat si unde.
P.S. 2 eventual pot sa scriu istoria Prelude pt mine . De la vreme cand o admiram pe play station pana in " zilele noastre " Icon_smile



Reply



 
#9

Nu zic, man, ca nu merita toti banii si ca nu e mai masina decat EG3-ul. Numai ca respectiva pe care o gasisem eu era A/T cu motor peste 2 litri, iar in traficul din Bucuresti ar fi insemnat sa-mi planific ruta din benzinarie in benzinarie Icon_smile

Aspectul estetic e chestie de gust. Imi place cum arata Prelude, dar sunt fan infocat al hatch-urilor.



Reply



 
#10

(21-10-2010, 17:25)w33bb0 Wrote: Nu zic, man, ca nu merita toti banii si ca nu e mai masina decat EG3-ul. Numai ca respectiva pe care o gasisem eu era A/T cu motor peste 2 litri, iar in traficul din Bucuresti ar fi insemnat sa-mi planific ruta din benzinarie in benzinarie Icon_smile

Aspectul estetic e chestie de gust. Imi place cum arata Prelude, dar sunt fan infocat al hatch-urilor.

Adevarul ca e enervant sa conduci un Prelude in aglomeratie . Mai ales automat. E mai lata ca masinile normale si alea fara 4ws sunt un cosmar la parcari . Pe langa ca nu vezi in spate nimic are si raza de intoarcere f mare . cu vreo 2 metri mai mult ca un Civic. Unde intorci usor cu o masina normala de ex. cu Prelude trebuie din 3 miscari Icon_smile
Civicul e exceptional pt clasa lui . Daca stau sa ma gandesc nu cred ca exista vre-un hatch 90's sa mi placa cu adevarat afara de Civic EG . Si nu pt. ca-i Honda si sunt subiectiv . E chiar perfecta masina .



Reply



 
#11

Perfecta nu-i, iti spun din experienta Screwy
Cat despre raza de bracaj, la Civic-ul FK2, din toate masinile pe care am pus mana (cred) nu cred ca-i vreuna care sa rivalizeze cu ea. Are cam aceeasi raza de bracaj precum tramvaiul sau transatlanticul. Nu o data m-am trezit incurcand circulatia pe stradute laturalnice luandu-ma dupa faptul ca masina din fata a putut intoarce, iar eu nu Icon_smile



Reply



 
#12

(21-10-2010, 17:44)w33bb0 Wrote: Perfecta nu-i, iti spun din experienta Screwy
Cat despre raza de bracaj, la Civic-ul FK2, din toate masinile pe care am pus mana (cred) nu cred ca-i vreuna care sa rivalizeze cu ea. Are cam aceeasi raza de bracaj precum tramvaiul sau transatlanticul. Nu o data m-am trezit incurcand circulatia pe stradute laturalnice luandu-ma dupa faptul ca masina din fata a putut intoarce, iar eu nu Icon_smile

Si eu ziceam ca numai Prelude se chinuie sa vireze .
Ca design vorbesc ca ar fi perfect Civic EG . Icon_smile De fapt si tehnic Prelude sau Civicu EG8 cele 2 masini care le-am adus de 3 ani jumate si stiu tot ce sa intamplat cu ele sant aproape perfecte . La Civic s-au schimbat doar consumabilesi delcou .Si sudat toba de 2 ori . Confused
Totusi tre sa recunosc ca rar vede 4000rpm's sau mai mult masina aia





Reply



 
#13

417431 daca dai click pe user si te uiti la total post ai sa vezi ca sunt 2a link-uri (Find All Threads — Find All Posts) da-i click pe care vrei Biggthumpup

Integra e tot acolo cu raza de bracaj, abia pot sa intorc masina din prima pe un drum lat de aproximativ 3 benzi
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#14

(21-10-2010, 20:02)yulasinio Wrote: 417431 daca dai click pe user si te uiti la total post ai sa vezi ca sunt 2a link-uri (Find All Threads — Find All Posts) da-i click pe care vrei Biggthumpup

Integra e tot acolo cu raza de bracaj, abia pot sa intorc masina din prima pe un drum lat de aproximativ 3 benzi

ups . :-e scris mai mic acolo in paranteza si n-am observat . deobicei e scris cu alta culoare ca practic e link



Reply



 
#15

Link-urile care apar pe forum sunt in gri, am sa ma uit sa le schimb culoare.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#16

Daca tot sunt singurul driver de Prelude de aici sa mai scriu si eu .
Masina in momentul de fata asteapta planetara dupa excursia recenta de pe Transalpina .Intre timp mi-am pus toba inox ca tot omul care suna frumos pt. un Audi (adica gros) dar nu ca o Honda . Probabil nu-s suficiente cele 6500rpm's de unde incepe rosul. Mi-am luat distributie OEM dar n-am schimbat-o deoarece dupa manual merge 144 000 km si am tot OEM sus si arata bine.
Am mai schimbat litri buni de ulei Motul/Eneos , filtre de aer ,placute Ferodo Premier si alte chestii nu prea importante . Mi-am reconditionat jantele de iarna sa arate cat de cat . In rest dupa 5 ani de cand abuzez masina sunt extrem de multumit de ea mai putin de rugina care revine iar . Pe viitor vreau un set de bucse poly-Energy si o vopsire totala . Ma gandesc chiar sa schimb culoarea ca m-am saturat de silver.
In rest poze cu unele mai sus enumerate


Attached Files Thumbnail(s)
                       
           



Reply



 
#17

De unde iti iei piesele OEM?



Reply



 
#18

Din US .Se gaseste orice pt. orice model care e fabricat pt. piata lor . http://www.hondapartsnow.com/ Am 2 oameni la care apelez cand e nevoie. Unul cere comision mai mare altul mai mic dar amandoi sunt de incredere .



Reply



 
#19

Mda, eu folosesc www.bernardiparts.com si au aceleasi piese/preturi. Cred ca au acelasi distribuitor.



Reply



 
#20

bine ai venit mane, nu recomand poly, mai repede incerci bucsi de la
hardrace sau oem.



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.