This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Honda Stream 1.7 RN1 - partea a2a



 
#41

@w33bb0 asa si trebuie Icon_smile
On a more serious note, its fecking freezing here so...aman pana la o temperatura cu plus.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2



Reply



 
#42

Desi vremea nu a fost favorabila am zis sa ma apuc de farul ala. A trebuit sa-l iau si la smirghel dar degeaba, tot e un pic galbui fata de celalalt Icon_sad

Pana la urma cred ca ma supar si cumpar farurile alea cu xenon de pe ebay...

Sent from my Slimed i9000


Attached Files Thumbnail(s)
                   
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#43

ba nu e chiar rau Icon_wink
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#44

Ba tot ii, sigur a fost inlocuit candva. Cand s-a face vreme buna il mai iau odata la polisat sa vedem daca iasa mai bine.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#45

poate ac e de la distanta mare dintre noi, de aici nu se vede rau Icon_biggrin
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#46

Las ca ii fac niste poze mai bune cand se indreapta vremea si atunci o se se vada si de la tine diferenta.

Am mai aranjat cate una alta la interior si am scos HU afara ca nu era fixat bine si am gasit on cutie de biscuiti JDM.... pacat ca era goala Icon_biggrin

Verificat si filtrele, cel de la motor e curat dar cel de polen trebuie schimbat. Doua intrebari: cu ce solutie sa fac interiorul sa nu mai miroasa a tigari si ce ulei sa bag in motor?

Sent from my Slimed i9000


Attached Files Thumbnail(s)
   
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#47

cutia de biscuiti era pe post de fixare, trebuia sa o pui iar pe pozitie si era gata Icon_smile



Reply



 
#48

Pentru interior mere bine Mafra Pulimax, daca ai pe acolo. Ulei cre ca ar mere sa ii bagi Eneos Sustina sau Motul ceva, iar ca vascozitate cred ca ar mere 5W40.



Reply



 
#49

@kinky_boy: Da pe post de sustinere era, am lasat-o acolo pentru ca trebuie sa-mi fac un suport pentru 2DIN, am sa revin cu poze cand primesc scula din US.

Nu stiu daca gasesc Mafra aici dar am sa caut pe net. Pute cand deschizi usa de iti cade nasul jos. Am sa incerc oricum sa curat un pic si materialul de pe cupeu ca e cam galben pe langa usa. Cum plm au fumat in masina cu 2 copii mici Sick

La ulei si eu ma gandeam la 5w40 sau 10w40.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#50

Vascozitate uleiului mi se pare ca are legatura, pe langa specificatiile motorului si clima in care circula masina, si cu vechimea masinii si nr. de km, adica cu uzura motorului. Un mecanic mi-a spus ca daca masina mea are peste 1O ani si peste 100k km. ar trebui sa folosesc 10w40 .
[Image: mysig.jpg?t=1248866766]
You can turbo a vtec but you can't vtec a turbo. vtec



Reply



 
#51

lasa-l pe ala cu ideile lui. uleiul terbuei sa fie dupa specificatiile producatorului SI in f de utilizarea lui in mediul respectiv. daca esti genul care corbacesti, temperatui ca la noi vara....10 mi se pare cam mult.
pt yula, eu as incepe cu 5. daca il papa f repde 10, dar nu prea as merge pe 10.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#52

^^ cred ca asa am sa si fac, un 5w40 la inceput iar daca il papa atunci 10w40.

Sent from my Slimed i9000
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#53

Yula, pentru masina ta Valvoline recomanda 0w30 si 5w30 iar Motul 0w20, 0w30 si 5w30, in ordinea respectiva.
Deci, pe vremea asta poti sa mergi pe un 0w30 si sa incerci mai la vara un 5w30 sau chiar 5w40; asta presupunand ca masina este in toate mintile ei si a fost intretinuta.



Reply



 
#54

De unde ai luat informatiile astea Maruta? Trebuie sa caut in manualul ei sa vedem daca zice ceva de ulei.
Oricum trebuie sa ii fac schimb ca nu imi place culoarea astuia de acum.

Sent from my Slimed i9000
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#55



Reply



 
#56

Maruta, sa nu te superi pe mine dar eu consider ca uleiurile astea cu 0 au fost făcute pentru ecologie, in nici un caz nu s-au gândit in primul rând la motoare. Am folosit si eu in CTS si nu am fost deloc mulțumit de el, era si in CTR când l-am cumpărat si a fost singura data când mi s-a aprins becul de ulei mergând pe autostrada. Așadar eu unul nu mi-as pune acest tip de ulei.



Reply



 
#57

(27-01-2013, 11:37)LIVIU_CTS Wrote: lasa-l pe ala cu ideile lui. uleiul terbuei sa fie dupa specificatiile producatorului SI in f de utilizarea lui in mediul respectiv. daca esti genul care corbacesti, temperatui ca la noi vara....10 mi se pare cam mult.
pt yula, eu as incepe cu 5. daca il papa f repde 10, dar nu prea as merge pe 10.

Biggthumpup

Motul X-Cess (sau X-Clean) 5W 40
(pune-i un manometru la ulei sa vezi cum e presiunea)



Reply



 
#58

din programul Autodata:

   
[Image: mysig.jpg?t=1248866766]
You can turbo a vtec but you can't vtec a turbo. vtec



Reply



 
#59

Eu nu am de ce sa ma supar. Doar spun ce zic producatorii.
Pe de alta parte, Streamul nu va merge in turatiile unui Type-R, deci nu vad care-ar fi problema sa aiba un 0w30 sau 5w30.
Daca tot a venit vorba de un 10w40, eu va recomand cu incredere, daca vreti sa bagati specificatiile astea, Mobil 1 10W-40 High Mileage Full Sintetic care este mai degraba un 5w40.
Sau poate are Tudor altceva si mai bun...



Reply



 
#60

(27-01-2013, 12:52)Romarshall Wrote: din programul Autodata:

man de unde ai facut rost de autodata?



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2026 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2026 - All Rights Reserved.