kmr
Posts: 1,706
Threads: 6
Thanks Received: 51 in 48 posts
Thanks Given: 37
Joined: Jun 2012
|
|
Poate vrei un 5D care are 108.000 km
|
LIVIU_CTS
Posts: 7,278
Threads: 45
Thanks Received: 114 in 106 posts
Thanks Given: 130
Joined: Oct 2010
|
|
adi, la 7500 e o singura masina, restul pleaca de la aproape 9000. o exceptie e ....de ocolit dupa mine.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat
|
treideca44
Posts: 7
Threads: 1
Thanks Received: 0 in 0 posts
Thanks Given: 11
Joined: Sep 2015
|
|
25-09-2015, 19:13
(This post was last modified: 25-09-2015, 19:19 by treideca44.)
Acum nu am nici eu un fix cu 7500 de euro. Pot sa mai lungesc pana la 8000 dintr-un salariu, nu cred ca o sa mor daca fumez mai putin si mananc paine cu pateu  ). Plus ca sper sa mai si negociez cateva sute de euro.
De regula caut pe mobile.de cu filtru de pret pana la 9000E.
|
LIVIU_CTS
Posts: 7,278
Threads: 45
Thanks Received: 114 in 106 posts
Thanks Given: 130
Joined: Oct 2010
|
|
cum e acum cu taxa de poluare? cat e la una d'asta, a mea e platita si nerecuperata
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat
|
babaus
Posts: 45
Threads: 1
Thanks Received: 5 in 2 posts
Thanks Given: 0
Joined: Oct 2010
|
|
(25-09-2015, 19:13)treideca44 Wrote: Acum nu am nici eu un fix cu 7500 de euro. Pot sa mai lungesc pana la 8000 dintr-un salariu, nu cred ca o sa mor daca fumez mai putin si mananc paine cu pateu ). Plus ca sper sa mai si negociez cateva sute de euro.
De regula caut pe mobile.de cu filtru de pret pana la 9000E.
Eu am inceput pe Dacia 1300, dupa 50.000 Km am trecut la Dacia Super Nova. Dupa 120.000 am trecut pe Dacia logan. Dupa 75.000 am trecut pe Civic 5D 2008 si am 130.000 cu ea. Intre timp, pana la Civic, am mai condus asa cateva zeci de mii de KM Opel Kadet, Dacia 1310, Audi 100 .
CIvic a fost definitiv decizia cea mai buna. Dar , privind inapoi, daca ar fi fost posibil sa imi fi luat Civic din prima, mai mult ca sigur imi luam si apoi regretam(daca mai traiam).
Un incepator nu ar trebui sa isi ia o masina puternica din start, din punctul meu de vedere.
Partea buna cu Dacia 1300,1310 e ca am invatat si mecanica de baza cu sau fara voie. Adica sa cureti jiclorul( https://dexonline.ro/definitie/jiclor), bujiile, sa schimbi ulei, filtru de ulei, filtru aer baterie , sau sa schimbi o roata nu prea se mai aplica la Civic 5D atat de mult, dar e bine sa le stii  .
Dupa parerea mea, ia o masina oricat de veche ptr primul an pe care sa inveti sa conduci. Pe aia o vei tavali fara mila, si vei putea invata din greseli fara sa te coste mult. Tin minte pe un amic ce a lovit un zid cu o dacie veche si a lasat-o acolo  . Adica il costa mai mult tractarea masinii de acolo decat a costat masina.
Decizia iti apartine, dar cantareste bine pentru ca daca iti iei un Civic GT altul nu vei mai putea lua prea curand (din ce ai dat de inteles). Reparatiile sunt scumpe la Civic daca il lovesti. Eu am tot auzit de la amicii de pe forum de sume astronomice.(ex. Bara spate cu ornamenul de plastic schimbat, vopsit la dealer cca 3000 lei,oglinda am inteles ca e 1000 lei. Janta originala parca 500 EU. ). Repet, am auzit, nu stiu exact, dar poti da o fuga la un dealer Honda si sa intrebi ceva preturi. Bateria orignala pot sa iti spun din experienta ca a costat 560 Lei+60 Lei manopera=660 Lei. E adevarat ca pe mine m-a tinut 7 ani, dar tot mi se pare ffff scumpa.
In schimb reviziile sunt cam 800-1000 lei, daca nu schimnbi decat ulei si filtre. DAca iei bujii (la 120.000km) din acelea de iridiu te cam costa 600 lei setul de 4. Placutele de frana fata + spate sar si ele de 1200 Lei.
Asta ca sa iti faci o idee de costuri de intretinere .
Eu nu recomand sa iei masina de pe mobile.de. Acolo deja toti sunt cam samsari si incorecti. De ex. suni la dealer german veritabil dupa nume(ex. Autohaus Fritz der Grosse) si iti raspunde Hassan al Habibi, daca ma intelegi. In plus nemtii si-au cam facut prostul obicei sa nu mai dea si setul de jante+gume de iarna(sau vara -depinde de anotimpul in care o iei) decat contra cost. Eu nu am incredere in cei de acolo prea mult. Incerc sa identific eu handleri auto si sa caut ce vreau pe site-ul lor privat. De romani nici nu mai vorbesc. Aici prin definitie , daca masina e "recent adusa" inseamna ca o evit. De fapt autovit.ro sau olx.ro sunt doar ca sa imi formez o idee legata de pret.
O alta idee ar fi sa cauti masini recuperate de la leasing ( http://www.leasingsh.ro/) unde mai apar castane, dar dispar repede.Si astea sunt cu risc.
Daca ai un amic priceput la mecanica si tinichigerie i-al cu tine cand mergi sa vezi o masina. O sa te ajute mult.
Sper ca ce am scris mai su te ajuta mai mult in luarea deciziei.
|
LIVIU_CTS
Posts: 7,278
Threads: 45
Thanks Received: 114 in 106 posts
Thanks Given: 130
Joined: Oct 2010
|
|
mhhh devine masina mea interesanta si...genuine?  ))
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat
|
babaus
Posts: 45
Threads: 1
Thanks Received: 5 in 2 posts
Thanks Given: 0
Joined: Oct 2010
|
|
25-09-2015, 22:05
(This post was last modified: 25-09-2015, 22:55 by babaus.)
(25-09-2015, 21:03)LIVIU_CTS Wrote: mhhh devine masina mea interesanta si...genuine? ))
Eu cred ca e mai pertinenta o masina ce se scoate la vanzare ad hoc, vine din o comunitate de iubitori ai marcii, si poti sa citesti si despre masina totul pe thread.
Deci, Liviu, dpmdv , clar ar fi o alegere mai buna decat mobile.de
|
LIVIU_CTS
Posts: 7,278
Threads: 45
Thanks Received: 114 in 106 posts
Thanks Given: 130
Joined: Oct 2010
|
|
multumesc mult!
masina nu e la vanzare, ea poate pleca insa pentru un pret corect in vederea unui viitor upgrade: type-r, sti sau evo x  . nu-i stres cu honda, mai raman doua in familie
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat
|
babaus
Posts: 45
Threads: 1
Thanks Received: 5 in 2 posts
Thanks Given: 0
Joined: Oct 2010
|
|
|
DeN1gRator
Posts: 2,519
Threads: 13
Thanks Received: 48 in 44 posts
Thanks Given: 3
Joined: Oct 2010
|
|
Totuși nu-s chiar asa mari preturile, cum sa fie revizia 1000 de lei? 4l de ulei bun e cca 250 lei, filtru ulei original este 40 lei, filtru aer vreo 80 iar cel de polen 90 lei. Iar daca nu mergi pe originale sunt cam la jumate. Plăcuțele frâna nici DS2500 nu sint asa scumpe, ATE cred ca sunt pe la 300 si ceva pe fata si vreo 200 pe spate.
Speriați omul aici
Sent from my iPhone using Tapatalk
|
The following 1 user says Thank You to DeN1gRator for this post:
• treideca44
yulasinio
Posts: 11,862
Threads: 202
Thanks Received: 174 in 166 posts
Thanks Given: 87
Joined: Oct 2010
|
|
Babaus ofera un sfat bun desi nu cred ca preturile la piese sunt asa mari, daca ajungi sa dai 600Lei pe un set de bujii sigur esti furat  .
treideca44, tu mai ai alta experienta in ale condusului sau numai scoala de soferi?
Honda nu arde uleiul, il foloseste.
|
LIVIU_CTS
Posts: 7,278
Threads: 45
Thanks Received: 114 in 106 posts
Thanks Given: 130
Joined: Oct 2010
|
|
piesele "consumabile" nu-s asa o problema, adica sunt in randul lumii. eu ma refeream la elemente de caroserie, gen ornamentele aripilor, alte masini n-au asa ceva. in fine, daca esti cu toate tiglele pe casa si f atent, spre meticulos, e ok, eu imi amintesc de prima masina, singura data cand am lovit-o a fost cand cel din fata mea, un amic, a franat brusc , ii intrase unul in fata, tocmai demarasem la un giratoriu....in rest am tinut masinile departe de probleme. sa te feresti de altii e mai interesant.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat
|
DeN1gRator
Posts: 2,519
Threads: 13
Thanks Received: 48 in 44 posts
Thanks Given: 3
Joined: Oct 2010
|
|
(26-09-2015, 12:01)yulasinio Wrote: Babaus ofera un sfat bun desi nu cred ca preturile la piese sunt asa mari, daca ajungi sa dai 600Lei pe un set de bujii sigur esti furat .
Dar nu sunt mah atata, io ce am scris mai sus; NGK sunt 76 lei / buc, adica 304 lei toate, deci jumate.
|
LIVIU_CTS
Posts: 7,278
Threads: 45
Thanks Received: 114 in 106 posts
Thanks Given: 130
Joined: Oct 2010
|
|
pai daca merge in reprezentanta, toate sunt dublu
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat
|
treideca44
Posts: 7
Threads: 1
Thanks Received: 0 in 0 posts
Thanks Given: 11
Joined: Sep 2015
|
|
@yulasinio - nu am alta experienta in afara de scoala de soferi si faptul ca conduc de cand am luat carnetul un Astra Classic ... care nu-i al meu  . Tractorul lui bunicu nu cred ca trebuie pus in calcul
|
babaus
Posts: 45
Threads: 1
Thanks Received: 5 in 2 posts
Thanks Given: 0
Joined: Oct 2010
|
|
(26-09-2015, 12:51)DeN1gRator Wrote: (26-09-2015, 12:01)yulasinio Wrote: Babaus ofera un sfat bun desi nu cred ca preturile la piese sunt asa mari, daca ajungi sa dai 600Lei pe un set de bujii sigur esti furat .
Dar nu sunt mah atata, io ce am scris mai sus; NGK sunt 76 lei / buc, adica 304 lei toate, deci jumate.
UIte acum am verificat.Bujiile NGK de iridiu, special ptr honda schimbate la 120.000 km au costat 142 bucata. Erau si NGK la jumatate de pret din ce imi amintesc, dar alea nu erau din iridiu, adica nu se schimba la 120.000. Asta la dealer. Ca idee, acel model de NGK, la un vanzator de OEM Honda de pe un forum paralel imi cerea cu 2 lei mai mult pe bucata. Tot la el litrul de ulei e mai scum cu 6 lei (cred) , dar bateria era mai ieftina cu 50 lei.
|
yulasinio
Posts: 11,862
Threads: 202
Thanks Received: 174 in 166 posts
Thanks Given: 87
Joined: Oct 2010
|
|
Te cred că ai dat atât pe ele dar e furt la drumul mare. NGK face și bujii iridium iar eu mi-am luat un set cu 45€
Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.
|
DeN1gRator
Posts: 2,519
Threads: 13
Thanks Received: 48 in 44 posts
Thanks Given: 3
Joined: Oct 2010
|
|
Mult tare man, stiu ca cele OEM Honda erau pe la 140 lei, eu am luat iridium la 80 si ceva de lei acum vreo 3 ani cred.
Sent from my iPhone using Tapatalk
|
babaus
Posts: 45
Threads: 1
Thanks Received: 5 in 2 posts
Thanks Given: 0
Joined: Oct 2010
|
|
(26-09-2015, 22:08)DeN1gRator Wrote: Mult tare man, stiu ca cele OEM Honda erau pe la 140 lei, eu am luat iridium la 80 si ceva de lei acum vreo 3 ani cred.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Da, clar. Stiu ca e mult. Atunci era inca in garantie si trebuia sa fac revizia de 120.000 la ei. Si mie mi s-a parut pret nesimtit.
Dar traim in Romania. Gata, nu mai poluam threadul inutil.
|
|