This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Honda CIVIC 5d 08 1.8 MT sport NHB



 
#1

Buna.
Masina o am din 2008 luata noua de la dealerul din TM.
Este stock varianta sport. Nu i-am modificat nimic pana acum.
Are 2 ani si zilele acestea trebuie sa ii fac ITP.
Probleme nu am cu ea.
Am inlocuit pe garantie pedala de ambreaj pentru ca scartaia.
Masina are acum 52k si merge perfect.
poze gasiti la http://www.celalalt forum.etp.ro/gallery/v/babaus/



Reply



 
#2

Bine ai venit si aici; si o intrebare te rog: dupa ce ai inlocuit pedala de ambreiaj ti-a mai facut la fel?



Reply



 
#3

(18-10-2010, 17:49)DeN1gRator Wrote: Bine ai venit si aici; si o intrebare te rog: dupa ce ai inlocuit pedala de ambreiaj ti-a mai facut la fel?

clar, doar nu credeai ca se rezolva problema. Nu imediat, dar si-a dat drumul si scartaie.



Reply



 
#4

Ma gandeam, si eu trebuie sa schimb cilindrul ala si tare mi-e ca il schimb cam degeaba. Da na, muzica un pic mai are si nu se mai aude nik. Icon_smile



Reply



 
#5

bine ai venit baubaus! toate cele bune!



Reply



 
#6

(18-10-2010, 18:16)DeN1gRator Wrote: Ma gandeam, si eu trebuie sa schimb cilindrul ala si tare mi-e ca il schimb cam degeaba. Da na, muzica un pic mai are si nu se mai aude nik. Icon_smile
mda. Daca e inca pe garantie poti sa incerci. Cine stie poate e cu noroc.
(18-10-2010, 18:41)Milad_Vti Wrote: bine ai venit baubaus! toate cele bune!
mersi. u2 Milad. NU ai mai dat masina? O mai dai?
Acum e plina Timisoara de Honde, care mai de care cu evacuari "sonore".
Oricum nu sunt EG6.




Reply



 
#7

Se pare ca e o problema mare cu cilindrii aia de la ambreiaj. Chestia e ca problema nu apare numai pe modele noi ci si pe cele vechi.
Acum ma intreb de ce nu au rectificat-o in atatia ani Confused
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#8

se pare ca se orienteaza pe motoare si nu pe alte piese Icon_biggrin



Reply



 
#9

Nici alea nu cred ca mai sunt ce au fost odata :icon_no:
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#10

off topic! nu mai dau masina..ii fac upgrade-uri..nu merita! e prea mult suflet bagat in ea si nu pot..oricat m-as chinui!



Reply



 
#11

Eu am schimbat de 2 ori pedala, in Romania si in UK, dupa 3 zile a fost ambele dati la fel. Pe mine nu prea ma deranjeaza ca se aude, ca sa dau muzica mai tare, ci cum se simte la picior cand o calci. Bine ca asta e singura problema! Adica...pe langa si cea ca a inceput iar sa tremure ambreiajul de cand s-a lasat frigul.



Reply



 
#12

(19-10-2010, 00:43)Lumpy Wrote: Eu am schimbat de 2 ori pedala, in Romania si in UK, dupa 3 zile a fost ambele dati la fel. Pe mine nu prea ma deranjeaza ca se aude, ca sa dau muzica mai tare, ci cum se simte la picior cand o calci. Bine ca asta e singura problema! Adica...pe langa si cea ca a inceput iar sa tremure ambreiajul de cand s-a lasat frigul.

si a mea scartaie, se aude si de afara.. am mai vorbit cu mai multa lume si spuneau ca e boala universala...



Reply



 
#13

(18-10-2010, 18:16)DeN1gRator Wrote: Ma gandeam, si eu trebuie sa schimb cilindrul ala si tare mi-e ca il schimb cam degeaba. Da na, muzica un pic mai are si nu se mai aude nik. Icon_smile

Parca l-ai mai schimbat o data. Nu se mai aude nimic in masina daca dai muzica tare, dar se aude de afara Icon_wink
Eu zic ca e pacat de asa masini sa se auda scartaind pe strada :icon_yes:





Reply



 
#14

urmeaza in curand sa ii fac ITP. Sper sa treaca fara niciun fel de problema



Reply



 
#15

Da tu esti speriat rau cu ITP-ul ala Icon_smile)



Reply



 
#16

Treci linistit ITP-ul! Eu am facut unul pana acum si n-a avut nimeni absolut nimic de comentat. Dupa ce i-am schimbat evacuarea cu tot cu catalizator, am dus-o intr-un service de curiozitate, sa vad daca mai trece. Si, culmea, trece chiar si asa.

Deci fii pe pace, ca n-ai motive de ingrijorare Biggthumpup



Reply



 
#17

esti tzacanit rau...am amici care nu au trecute motoarele, evacuarile in talon si isi rezolva raru si tu iti faci probleme pentru asta ? va fi ok..chill!



Reply



 
#18

Orium nu ma duc la RAR ci la un ITP "de cartier".
NU imi faceam probleme ca nu trece, ci o iau ca o evaluare dupa 2 ani. Sa vad dca masina corespunde. In ideea ca ceva nu mai e in parametrii o duc in service sa o rezolve pe garantie, dar nu ma gandesc sa nu treaca.
Ce ma supara pe mine este ca masina este un magnet pentru pisici care se posteaza tot timpul pe capota. Atfel la urcara/coborare folosinduse de gheare...imi lasa mici amintiri. Ma gaandesc sa revopsesc capota, poate la primavara si sa scap si de picaturile de vopsea sarita de la pietricelele de pe drum.
Voi cum stati cu capota. M-am interesat de un paint sealing si costa cca 100 EU mp si atunci mai bine o vospesc.



Reply



 
#19

Eu am avut deja un incident care m-a obligat sa schimb capota cu totul (si aripa dreapta, far, masca etc). Dar se zgarie imediat. Nu-i nevoie de 2 ani, ci de doar 2 drumuri in afara. Si gazele mai bine hranite sunt capabile sa lase urme in lac.



Reply



 
#20

deci nu sunt singurul Icon_sad.




Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.