Vali_Lj
Posts: 438
Threads: 15
Thanks Received: 28 in 24 posts
Thanks Given: 13
Joined: Oct 2010
|
|
 ) nici nu trebuie sa ghicesc  ))))) pe cine nu ai nimerit
|
LIVIU_CTS
Posts: 7,278
Threads: 45
Thanks Received: 114 in 106 posts
Thanks Given: 130
Joined: Oct 2010
|
|
ni la asta ce se respecta......creste invidia in mine!
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat
|
Toyboy
Posts: 2,834
Threads: 11
Thanks Received: 80 in 72 posts
Thanks Given: 86
Joined: Oct 2010
|
|
jantele mele capata pe zi ce trece look de rat style....stratul de lac este deteriorat, si praful de la placute este al dracu de daunator,
cand o sa dea putin soarele o sa le spal, ceva smirghel o vopsea si cred ca lac ...daca cunoaste cineva mai multe detalii cu privire la prepararea jantei inainte de vopsea sa zica .....nu-mi trebuie sablare sau alte gainarii d´alea  ...tre sa fiu practic si eficient in cel mai scurt timp posibil
|
LIVIU_CTS
Posts: 7,278
Threads: 45
Thanks Received: 114 in 106 posts
Thanks Given: 130
Joined: Oct 2010
|
|
daca vrei sa dai cu lac peste e destul de dificil pt ca la o suprafata lucioasa nu prea are aderenta , pentru a fi bun pentru aderenta stratului ar trebui un şmirghel de maxim 1000 dar asta lasa urme de zgarieturi....
mai bine dai cuşmirghel, dai un strat de şpriţ-chit apoi o culoare.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat
|
Toyboy
Posts: 2,834
Threads: 11
Thanks Received: 80 in 72 posts
Thanks Given: 86
Joined: Oct 2010
|
|
20-02-2012, 20:28
(This post was last modified: 20-02-2012, 20:35 by Toyboy.)
ok mersi de ajutor Liviu
facut rost de stopuri si plasticul de deaspura ceasurilor de restyling
urmeaza sa dau jos bara si sa schimb aripa  ...
|
yulasinio
Posts: 11,862
Threads: 202
Thanks Received: 174 in 166 posts
Thanks Given: 87
Joined: Oct 2010
|
|
Slefuierea o faci cu mai multe feluri de smirghel, pentru finish trebuie sa ajungi la o granulatie de 3000. Asa o sa fie pregatite pentru vopsire. Daca vrei sa faci treaba buna te sfatuiesc sa iti petreci timpul la pregatire, cu cat ai o suprafata mai buna de vopsit cu atat o sa iasa mai bine. Daca nu ai cuptor sa le bagi dupa vopsire atunci eu zic sa nu te atingi de ele cel putin 5 zile.
Sent from my GT-I9000
Honda nu arde uleiul, il foloseste.
|
Toyboy
Posts: 2,834
Threads: 11
Thanks Received: 80 in 72 posts
Thanks Given: 86
Joined: Oct 2010
|
|
20-02-2012, 23:03
(This post was last modified: 20-02-2012, 23:05 by Toyboy.)
5 zile fara CRX ....este o blasfemie
 mersi Yula , cam asa o sa fac, smirghel este , pistol de vopsit este , compresor este ...lipseste sprit chit-ul si vopseaua gri .
|
LIVIU_CTS
Posts: 7,278
Threads: 45
Thanks Received: 114 in 106 posts
Thanks Given: 130
Joined: Oct 2010
|
|
vezi ca e pe youtube un filmulet in care explica unu de ce nu e bine sa dai cu smirghel fin pentru vopsire. orice suprafata pregatita pentru vopsire rtebuie sa fie usor rugoasa, nu lustruita. un 2500 sau 3000 face oglinda si impiedica formarea de legaturi mecanica la nivel molecular iar rezultatul e exfolierea. e cam ca si atunci cand vopsesti peste alt strat fara sa il matuiesti in prealabil.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat
|
Toyboy
Posts: 2,834
Threads: 11
Thanks Received: 80 in 72 posts
Thanks Given: 86
Joined: Oct 2010
|
|
gata domn doctor, ma ai de client
|
LIVIU_CTS
Posts: 7,278
Threads: 45
Thanks Received: 114 in 106 posts
Thanks Given: 130
Joined: Oct 2010
|
|
sa traiesti, sa te vad la treaba
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat
|
yulasinio
Posts: 11,862
Threads: 202
Thanks Received: 174 in 166 posts
Thanks Given: 87
Joined: Oct 2010
|
|
Se poate face matuire si cu granulatie mai mare
Honda nu arde uleiul, il foloseste.
|
Toyboy
Posts: 2,834
Threads: 11
Thanks Received: 80 in 72 posts
Thanks Given: 86
Joined: Oct 2010
|
|
26-02-2012, 03:11
(This post was last modified: 01-03-2012, 02:31 by Toyboy.)
mesterit zilele astea la suspensie, rezultate bune, schimbat placute frana si aerisit, am incercat sa montez brake stoper-ul de la tegiwa dar nu am reusit, ceva greseli de sudura, sa vedem daca imi trimite altul.
vroiam sa montez camele de ITR, dar dupa un studiu aprofundat am ajuns la concluzia ca trebuiesc arcuri ca sa fie treaba treaba, se pot monta si fara dar in timp se poate ajunge la o tocire prematura a lobilor camelor....
maine sper sa nu am probleme pe Jarama, aici ma refer la restricia de dB care au impuso de ceva timp, 3 x 20 min, laptimer si curs teoretic de pilotaj 
termin paharul divin si la somn ca maine la 7 sunt in picoare  , revin cu impresii si poze maine dupa pranz
|
LIVIU_CTS
Posts: 7,278
Threads: 45
Thanks Received: 114 in 106 posts
Thanks Given: 130
Joined: Oct 2010
|
|
asta cu tocirea prematura a lobilor nu am mai auzit-o. problemele referitoare la arcuri apar la motoarele supraturate unde arcurile stock nu mai reusesc sa impinga supapa la timp pe pozitia inchis ceea ce necesita upgrade.
bizar...
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat
|
Toyboy
Posts: 2,834
Threads: 11
Thanks Received: 80 in 72 posts
Thanks Given: 86
Joined: Oct 2010
|
|
(26-02-2012, 03:35)LIVIU_CTS Wrote: asta cu tocirea prematura a lobilor nu am mai auzit-o. problemele referitoare la arcuri apar la motoarele supraturate unde arcurile stock nu mai reusesc sa impinga supapa la timp pe pozitia inchis ceea ce necesita upgrade.
bizar...
pai care e rev limit-ul unui c6 si care-i la a2 ?
¨degeaba¨ pui camele de ITR daca nu urci a2-ul la turatia unui c6....si aici apar mai multe diferente
|
LIVIU_CTS
Posts: 7,278
Threads: 45
Thanks Received: 114 in 106 posts
Thanks Given: 130
Joined: Oct 2010
|
|
corect, eu nu pricepeam treaba cu tocitul camelor.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat
|
Toyboy
Posts: 2,834
Threads: 11
Thanks Received: 80 in 72 posts
Thanks Given: 86
Joined: Oct 2010
|
|
26-02-2012, 21:16
(This post was last modified: 26-02-2012, 21:20 by Toyboy.)
(26-02-2012, 18:02)LIVIU_CTS Wrote: corect, eu nu pricepeam treaba cu tocitul camelor.
arcurile sunt ¨la fel¨ la prima vedere, numai ca cele de ITR au spirele mai separate decat cele de b16, care calcate fiind de un lob mai agresiv provoaca in timp, o uzura prematura a acestuia 
PS:- debit-ul pompei de ulei la ITR este mai mare
- pompa de apa cu mai putini dinti
- etc
|
LIVIU_CTS
Posts: 7,278
Threads: 45
Thanks Received: 114 in 106 posts
Thanks Given: 130
Joined: Oct 2010
|
|
 tot nu ma convinge povestea asta cu uzura. e logic sa fie mai rare, asta inguce resortului o rigiditate mai mare, o forta de apasare pt revenire mai mare. arcurile cu mai multe spire sunt ma "moi" deci forta de opunere fata de miscarea produsa de cama e mai redusa, cum sa uzeze mai tare decat niste arcuri mai tari. deci cum ziceam, nu cred ca un arc mai moale uzeaza mai tare decat un arc mai tare.
restul elementelor sunt corecte
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat
|
Toyboy
Posts: 2,834
Threads: 11
Thanks Received: 80 in 72 posts
Thanks Given: 86
Joined: Oct 2010
|
|
(27-02-2012, 12:30)LIVIU_CTS Wrote: tot nu ma convinge povestea asta cu uzura. e logic sa fie mai rare, asta inguce resortului o rigiditate mai mare, o forta de apasare pt revenire mai mare. arcurile cu mai multe spire sunt ma "moi" deci forta de opunere fata de miscarea produsa de cama e mai redusa, cum sa uzeze mai tare decat niste arcuri mai tari. deci cum ziceam, nu cred ca un arc mai moale uzeaza mai tare decat un arc mai tare.
restul elementelor sunt corecte 
alea mai moi cu lob-ul de ITR mai agresiv se lipesc la un moment dat in vtec , restul de miscare care trebuie preluat se traduce prin uzura care repet apare in timp
PS : ceva poze de la track : http://www.flickr.com/photos/rawfotospor...9098579352
dupa cum ma asteptam nu am trecut proba de sunet, o portiune de cca 200m este limitata undeva la 90dB, iar eu am dat 98 la 4500rpm , ... asa ca in zona respectiva a trebuit sa incetinesc iar timpii nu-s reali... una peste alta a fost o zi insorita si am putut sa dam din coada pe pista
|
LauX_LauX_LauX
Posts: 1,549
Threads: 40
Thanks Received: 23 in 20 posts
Thanks Given: 6
Joined: Oct 2010
|
|
Frumos! Ti-ai luat si manusi rosii...
|
yulasinio
Posts: 11,862
Threads: 202
Thanks Received: 174 in 166 posts
Thanks Given: 87
Joined: Oct 2010
|
|
Observ ca au mai fost ceva Honda pe acolo  Ai avut noroc ca te-au lasat pe track pentru ca in UK si aici daca esti peste limita nu te lasa.
Se pare ca a fost o zi numai buna pentru circuit. Cat de departe esti de circuitul ala?
Honda nu arde uleiul, il foloseste.
|
|