This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

´89 Honda CRX 1.6i 16v Silver (ED9)



 

Icon_smile) nici nu trebuie sa ghicesc Icon_smile))))) pe cine nu ai nimerit






 

ni la asta ce se respecta......creste invidia in mine!
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat






 

jantele mele capata pe zi ce trece look de rat style....stratul de lac este deteriorat, si praful de la placute este al dracu de daunator,
cand o sa dea putin soarele o sa le spal, ceva smirghel o vopsea si cred ca lac ...daca cunoaste cineva mai multe detalii cu privire la prepararea jantei inainte de vopsea sa zica .....nu-mi trebuie sablare sau alte gainarii d´alea Icon_biggrin...tre sa fiu practic si eficient in cel mai scurt timp posibil Icon_biggrin






 

daca vrei sa dai cu lac peste e destul de dificil pt ca la o suprafata lucioasa nu prea are aderenta , pentru a fi bun pentru aderenta stratului ar trebui un şmirghel de maxim 1000 dar asta lasa urme de zgarieturi....
mai bine dai cuşmirghel, dai un strat de şpriţ-chit apoi o culoare.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat






 

ok mersi de ajutor Liviu Icon_wink

facut rost de stopuri si plasticul de deaspura ceasurilor de restyling
urmeaza sa dau jos bara si sa schimb aripa Icon_biggrin...






 

Slefuierea o faci cu mai multe feluri de smirghel, pentru finish trebuie sa ajungi la o granulatie de 3000. Asa o sa fie pregatite pentru vopsire. Daca vrei sa faci treaba buna te sfatuiesc sa iti petreci timpul la pregatire, cu cat ai o suprafata mai buna de vopsit cu atat o sa iasa mai bine. Daca nu ai cuptor sa le bagi dupa vopsire atunci eu zic sa nu te atingi de ele cel putin 5 zile.

Sent from my GT-I9000
Honda nu arde uleiul, il foloseste.






 

5 zile fara CRX ....este o blasfemie Icon_biggrin
Icon_wink mersi Yula , cam asa o sa fac, smirghel este , pistol de vopsit este , compresor este ...lipseste sprit chit-ul si vopseaua gri .






 

vezi ca e pe youtube un filmulet in care explica unu de ce nu e bine sa dai cu smirghel fin pentru vopsire. orice suprafata pregatita pentru vopsire rtebuie sa fie usor rugoasa, nu lustruita. un 2500 sau 3000 face oglinda si impiedica formarea de legaturi mecanica la nivel molecular iar rezultatul e exfolierea. e cam ca si atunci cand vopsesti peste alt strat fara sa il matuiesti in prealabil.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat






 

gata domn doctor, ma ai de client Icon_biggrin






 

sa traiesti, sa te vad la treaba Icon_biggrin
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat






 

Se poate face matuire si cu granulatie mai mare Icon_wink
Honda nu arde uleiul, il foloseste.






 

mesterit zilele astea la suspensie, rezultate bune, schimbat placute frana si aerisit, am incercat sa montez brake stoper-ul de la tegiwa dar nu am reusit, ceva greseli de sudura, sa vedem daca imi trimite altul.
vroiam sa montez camele de ITR, dar dupa un studiu aprofundat am ajuns la concluzia ca trebuiesc arcuri ca sa fie treaba treaba, se pot monta si fara dar in timp se poate ajunge la o tocire prematura a lobilor camelor....

maine sper sa nu am probleme pe Jarama, aici ma refer la restricia de dB care au impuso de ceva timp, 3 x 20 min, laptimer si curs teoretic de pilotaj Icon_wink
termin paharul divin si la somn ca maine la 7 sunt in picoare Icon_biggrin, revin cu impresii si poze maine dupa pranz Icon_wink






 

asta cu tocirea prematura a lobilor nu am mai auzit-o. problemele referitoare la arcuri apar la motoarele supraturate unde arcurile stock nu mai reusesc sa impinga supapa la timp pe pozitia inchis ceea ce necesita upgrade.
bizar...
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat






 

(26-02-2012, 03:35)LIVIU_CTS Wrote: asta cu tocirea prematura a lobilor nu am mai auzit-o. problemele referitoare la arcuri apar la motoarele supraturate unde arcurile stock nu mai reusesc sa impinga supapa la timp pe pozitia inchis ceea ce necesita upgrade.
bizar...

pai care e rev limit-ul unui c6 si care-i la a2 ?
¨degeaba¨ pui camele de ITR daca nu urci a2-ul la turatia unui c6....si aici apar mai multe diferente Icon_wink






 

corect, eu nu pricepeam treaba cu tocitul camelor.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat






 

(26-02-2012, 18:02)LIVIU_CTS Wrote: corect, eu nu pricepeam treaba cu tocitul camelor.

arcurile sunt ¨la fel¨ la prima vedere, numai ca cele de ITR au spirele mai separate decat cele de b16, care calcate fiind de un lob mai agresiv provoaca in timp, o uzura prematura a acestuia Icon_wink
PS:- debit-ul pompei de ulei la ITR este mai mare
- pompa de apa cu mai putini dinti
- etc






 

Icon_biggrin tot nu ma convinge povestea asta cu uzura. e logic sa fie mai rare, asta inguce resortului o rigiditate mai mare, o forta de apasare pt revenire mai mare. arcurile cu mai multe spire sunt ma "moi" deci forta de opunere fata de miscarea produsa de cama e mai redusa, cum sa uzeze mai tare decat niste arcuri mai tari. deci cum ziceam, nu cred ca un arc mai moale uzeaza mai tare decat un arc mai tare.
restul elementelor sunt corecte Icon_biggrin
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat






 

(27-02-2012, 12:30)LIVIU_CTS Wrote: Icon_biggrin tot nu ma convinge povestea asta cu uzura. e logic sa fie mai rare, asta inguce resortului o rigiditate mai mare, o forta de apasare pt revenire mai mare. arcurile cu mai multe spire sunt ma "moi" deci forta de opunere fata de miscarea produsa de cama e mai redusa, cum sa uzeze mai tare decat niste arcuri mai tari. deci cum ziceam, nu cred ca un arc mai moale uzeaza mai tare decat un arc mai tare.
restul elementelor sunt corecte Icon_biggrin

alea mai moi cu lob-ul de ITR mai agresiv se lipesc la un moment dat in vtec , restul de miscare care trebuie preluat se traduce prin uzura care repet apare in timp Icon_wink

PS : ceva poze de la track : http://www.flickr.com/photos/rawfotospor...9098579352

dupa cum ma asteptam nu am trecut proba de sunet, o portiune de cca 200m este limitata undeva la 90dB, iar eu am dat 98 la 4500rpm , ... asa ca in zona respectiva a trebuit sa incetinesc iar timpii nu-s reali... una peste alta a fost o zi insorita si am putut sa dam din coada pe pista Icon_biggrin






 

Frumos! Ti-ai luat si manusi rosii... Icon_smile






 

Observ ca au mai fost ceva Honda pe acolo Icon_smile Ai avut noroc ca te-au lasat pe track pentru ca in UK si aici daca esti peste limita nu te lasa.

Se pare ca a fost o zi numai buna pentru circuit. Cat de departe esti de circuitul ala?
Honda nu arde uleiul, il foloseste.





Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2026 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2026 - All Rights Reserved.