This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

umezeala in usi



 
#1

zilele trecute mi-am schimbat difuzorul stang din usa fata. am dat plasticul jos, am scos difuzorul original (care e de carton) si am observat ca era UD.. ma uit mai atent si observ ca toata partea de jos a usii era uda!
nu cred ca e normal sa ploua in usi (chiar daca difuzorul original era mai ciudat, era foarte bine incarcasat). (garniturile de la geamuri nu par uzate) daca m-ati putea ajuta... Confused
//-// (()) //\\// //)) //\\



Reply



 
#2

Era apa in usa sau erau doar umede unele locuri? Nu e posibil sa fie doar condens si nu chiar sa ploua in usa?



Reply



 
#3

se scurge printre geam si cheder.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#4

Eu am gasit aseara umezeala sub placa de la portbagaj, in stanga, era ud acel burete de amortizare care este pe spatele placii de la portbagaj.

Inclin sa cred ca este apa care s-a strans pe hayon si a curs in momentul in care am deschis portbagajul.
Accord CL7 2.0 exec MT Arctic Blue Pearl
ex-Civic 5D 1,8 exec MT Milano Red



Reply



 
#5

(20-10-2010, 10:52)DeN1gRator Wrote: Era apa in usa sau erau doar umede unele locuri? Nu e posibil sa fie doar condens si nu chiar sa ploua in usa?

era ud, am desfacut plasticul de la usa, si difuzorul era imbibat in apa.. :|
//-// (()) //\\// //)) //\\



Reply



 
#6

Pai ca sa descoperi eu zic sa faci asa: cureti bine apa si usuci acolo, apoi pui la loc fata de usa si tot ce mai e si mergi la o spalatorie si ii zici sa iti dea jet calumea pe la usa aia si desfaci apoi fata de usa imediat si te uiti pe unde a curs apa inauntru si iei masurile necesare.

Sper ca e de ajutor. Icon_smile



Reply



 
#7

(20-10-2010, 17:52)DeN1gRator Wrote: Pai ca sa descoperi eu zic sa faci asa: cureti bine apa si usuci acolo, apoi pui la loc fata de usa si tot ce mai e si mergi la o spalatorie si ii zici sa iti dea jet calumea pe la usa aia si desfaci apoi fata de usa imediat si te uiti pe unde a curs apa inauntru si iei masurile necesare.

Sper ca e de ajutor. Icon_smile

zici tu ceva.. dar mi se parea ciudat ca toata usa era practic izolata foarte bine, avea 2 pungi, motorul de la geamurile electrice e foarte bine incapsulat, pana si difuzorul stoc era mai ''special'' adica era prins in 3 cleme si toata partea inferioara al lui (partea cu magnetul) era incapsulat, practic impermeabil.. mi-am schimbat difuzorul cu unul aftermarket, am dat 4 gauri in usa, l-am insurubat.. si cu ploile astea nu se mai auzea, am desfacut.. si am observat ca era complet ud... ff ciudat..
//-// (()) //\\// //)) //\\



Reply



 
#8

Apa tot ajunge in usi pe langa chedere. Vezi sa nu iti fie infundate gaurile de scurgere.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#9

cu siguranta sunt Icon_wink
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#10

(21-10-2010, 20:24)yulasinio Wrote: Apa tot ajunge in usi pe langa chedere. Vezi sa nu iti fie infundate gaurile de scurgere.

bingo! erau infundate! le-am curatzat si acuma nu se mai acumuleaza apa in usa. parerea mea e ca apa nu are ce cauta DELOC in usi... in fine cei de la Honda stiu de ce au proiectat-o asa..Icon_neutral

//-// (()) //\\// //)) //\\



Reply



 
#11

Bine ca ai rezolvat-o Biggthumpup

Nu cred ca Honda e singura marca de masini care "are apa" in usi, toate sunt la fel. Chiar daca ar putea sa izoleze chederul de pe geam perfect cand geamul este deschis aceasta izolare se pierde si atunci apa ajunge in usa. De aceea sunt si gaurile de scurgere in partea de jos.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.