This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Se pregateste o noua camera...



 
#1

...care va putea detecta mai multe infractiuni in acelasi timp.

NEW SPEED CAMERA TO CATCH MULTIPLE OFFENCES
Forget five a day - this thing nets five at once

A new speed camera is being tested that can catch up to five offences at once.

The Asset camera - which could soon be headed for the UK - can pick out drivers not wearing seatbelts and can measure the distance between cars to spot tailgaters, while a numberplate recognition system targets those with no insurance or out-of-date tax. Oh, and it can measure how fast you're going, too.

Asset (which stands for Advanced Safety and Support for Essential road Transport - we know you were wondering) is currently being tested in Finland, where it is being developed by a group that includes European universities and research centres, funded by the European Commission.

Its creators hope that the new cameras, which have been under develeopment for two years, will be ready to roll out across Europe - and that includes the UK - by 2013. "The main intention is to support traffic police to supervise that the drivers follow traffic rules such as wearing seat belts, preventing over-speeding and maintaining sufficient distance to the front vehicle," Matti Kutila of the VTT Technical Research Centre in Finland, where the system is being tested, told The Guardian. "This of course is beneficial for road safety."

Motoring groups in the UK have cautiously praised the Asset system - on the proviso it is a safety measure rather than a money spinner.

"Tailgating is more dangerous in most cases than speeding so I think most motorists would welcome it," Said Edmund King, president of the AA. "We will need sophisticated technology to police the roads and there would have to be safeguards. But it needs to be done as a safety measure, not as a money-making machine."

Meanwhile, a spokesman for the campaign group Speed Cameras Dot Org told The Guardian: "We cautiously welcome a device that can detect several potential motoring offences, but it remains to be seen how accurate it is and how fairly it will be used. The main actions that cause the most accidents, namely not paying attention to the road, misjudging distances and other drivers' intentions, cannot be detected by a device of any sort."

[Image: tn_camera-L.jpg]
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#2

abia din 2013 in UK, la noi in 2050 Rollinglaugh

oricum e interesant faptul ca o remorca dinaia, iti poate da mai multe amenzi de-odata
//-// (()) //\\// //)) //\\



Reply



 
#3

Prababil ca va aparea in mai multe tari europene si nu numai in UK.
In romania nu cred ar face treaba pentru ca nu este acelasi sistem ca in UK unde trebuie sa ai discul de la asigurare si taxa de drum in geam.
Si daca imi aduc aminte in UK au si un sistem de supraveghere care iti masoara profilul ramas din cauciuc si daca e sub limita iei amenda Icon_lol
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#4

unele chestii sunt atat de exagerate incat imi vine sa-l impusc pe unul cu astfel de idei....
azi-maine o a fie ceva device care sa ma amendeze daca ma gandesc la mancarea ce ma asteapta acasa in farfurie in loc sa ma concentrez la drum..Firing
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#5

Sincer nu ma supara treaba cu taxa de drum si asigurarea din punctul meu de vedere este bine venit.
Nu imi convine ca eu sa imi dau partea iar altii sa umble pe "naspa" iar cu asigurarea in caz de necaz... :icon_censored:
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#6

pai la tine taxa de drum poate e chiar taxa de drum. la noi se ia taxa de drum din antichitate (inclusa in pretul benzinei) si noi dam tin gropi in gropi...care drum frate??
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#7

Nu are rost sa deviem spre subiectul etern, politica ca nu are rost. De cateva zile contemplez sa imi schimb suspensia la masina cu ceva mai moale ca nu o mai suport :icon_evil:
Nu sunt super drumuri nici aici stai linistit si in plus pentru un 1,8 platesc 550€ pe an plus taxe in pretul benzinei.
Si ca ex pentru un motor de 3 litrii taxa e de 1300€ pe an
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#8

pai ia alta masina pt daily.
tot cam atat platesc si eu, e pe firma.....
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#9

Acuma caut ceva mic in 5 usi pentru Andreea sa se poata deplasa si ea de colo colo ca nu vrea sa conduca Integra
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#10

In Germania deja exista o asemenea camera, dar numai pt speed din ce am inteles. Poate lua pana la 6 masini in acelasi timp. Au zis astia la radio ca investitia va fi recuperata in maximum 3 luni Rollinglaugh Nu stiu cum sunt amenzile in UK dar aici sunt de bun simt daca te incadrezi in <20 km/h peste restrictie si esti pe national sau autobahn. Daca esti in oras, lucrurile se imput grav de tot. Amenzile costa dublu, se lasa cu puncte si suspendari. Daca imi aduc aminte corect, cea mai mare amenda e pe undeva pe la 750€, nu stiu cate puncte si 4 luni suspendare Icon_biggrin
Yula, eu platesc 269€ pe an impozit in Germania. Asta pt ca am nesimtirea asta de cilindree si ca e si Diesel. Daca ar fi fost benzina ca ale voastre plateam mult mai putin. Faza cu motoarele Diesel platesc mai mult la impozit este istorica pt ca ceva ani in urma diferenta de pret intre Diesel si benzina era destul de mare (cam la 50-60 de centi) si niste minti patrate s-au gandit ca cei care au Diesel sa plateasca la impozit mai mult. Tot e bine ca de la anul o sa scada, nu cu mult, dar scade. O sa scada si asigurarea (acolo e destul de babana reducerea >150€).





Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.