This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Noul Civic Sedan



 
#1

A sosit de ieri si in Romania. Astept sa-l conduc pentru a putea face o comparatie cu actualul.
Schimbarile sunt destul de importante la design. Cred ca i-ar sta bine trantita si cu ceva buze, spoilere, etc Icon_biggrin http://hondaauto.ro/honda/civic4d/Noul%2...0Sedan.pdf

Motorul ramane cam acelasi, 2 cai (frumosiIcon_wink) in plus, suspensie spate independenta, xenon, spalator faruri, camera si senzori pentru mers cu spatele, AC auto, incalzire in scaune, roata de rezerva de dimensiuni reduse (s-a marit portbagajul considerabil).
Se va aduce de la fabrica din Turcia.

   

   

   

   

   

LE: plasticele de la interior sunt net inferioare 5D-ului actual. Pretul este undeva pe la 16.300 euro fara TVA si vopsea metalizata.



Reply



 
#2

Sincer ma atrage mai mult asta ca design decat noul Civic Icon_biggrin Bordul de Civic 5D si ext de la asta Icon_biggrin



Reply



 
#3

Ce nu-mi place inainte sa-l "pipai";
- din nou n-o sa fie disponibila versiunea cu navi din dotare din ce vad.
- nu au trecut si ei la clima cu 2 zone

Sper in weekend sa-l vad live daca il aduc si la Iasi.
2009 Audi A6, 2.0 - 170CP, A/T, gri
Fosta: Honda Civic 4D 1.8 ES M/T Taffeta White



Reply



 
#4

Acelasi volan absolut infect ca la 5D Icon_sad
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!



Reply



 
#5

fata seamana mai mult cu civicul de state. modelul anterior avea un aspect unic, acum e un sedan...oarecare
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#6

(31-05-2012, 10:33)LIVIU_CTS Wrote: fata seamana mai mult cu civicul de state. modelul anterior avea un aspect unic, acum e un sedan...oarecare


Pai este Civicul de State "in carne si oase".
In afara de motor, totul se face in Turcia din cate am inteles. Asta nu ar fi o tragedie tinand cont de faptul ca fabrica din Turcia este cea mai moderna fabrica Honda din lume, iar generatia anterioara fabricata tot acolo nu se deosebea aproape cu nimic fata de cea fabricata in Japonia.
In schimb, se vede ca nu se adreseaza Europei de Vest asa cum a fost gandit noul 5D. Ma vad nevoit sa repet: plasticele de la interior sunt oribile la atingere si culori. Or fi mai rezistente in timp...Icon_wink



Reply



 
#7

Nici sedan-ul anterior nu s-a adresat Europei de Vest. Am vazut undeva la 5 buc pe unde am umblat eu prin .de (si m-am plimbat ceva Icon_biggrin) Toate care le-am vazut au fost varianta Hybrid. In rest...pauza



Reply



 
#8

bara fata e copy-paste audi a4 2011

oricum, numai accordul mai ramane in discutie pentru mine ca alternativa. sau mai bine k20 swap si gata Icon_biggrin
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#9

La exterior arata cum arata, cum a zis Maruta cu niste jante si putin coborata si nu arata chiar rau, dar interiorul ala se vede ieftin si din poze Icon_no2
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#10

daca 5d-ul nou e ok ca si aspect, nu pot sa zic ca nu-mi place, sedanul chiar arata banal, la fel de banal ca o toyota corola. Vechiul model chiar imi place cum arata.

Nush ce alte imbunatatiri are, dar dupa cum l-a hulit toata lumea prin state nu stiu de ce draq l-au mai lansat si aici daca la anul scot un model nou.



Reply



 
#11

(31-05-2012, 11:31)kinky_boy Wrote: Nush ce alte imbunatatiri are, dar dupa cum l-a hulit toata lumea prin state nu stiu de ce draq l-au mai lansat si aici daca la anul scot un model nou.

Pai "sa manance si gura turcaletilor ceva". Gandeste-te ca sunt muncitori care trebuie sa lucreze ceva, ditamai fabrica, etc.
Nu se stie, daca vor scadea preturile, ce succes va avea. piata ruseasca inghite multe...

LE: eu am avut de curand inchiriata o Toyota Corolla AT si pot spune ca este mult mai banala decat Civicul Sedan, atat la exterior, dar mai ales la interior. Despre performantele dinamice nici nu se pune problema. Civicul este net superior.
Ah, si apropo de fabrica din Turcia, nu uitati ca este foarte aproape de arabi, iar acolo Honda se vinde foarte, foarte bine.



Reply



 
#12

Deja în .de sunt reduceri de 3360 eur la Civicul nou. Deci...au început sa lase preţurile

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk 2
"To be a driver you need skill, to be a co-driver you need balls of steel"



Reply



 
#13

pai la civicul nou preturile de la voi cu reducerea de 3360 eur sunt cele de la noi fara reducere....
despre sedan nu ma pronunt pana nu il vad.



Reply



 
#14

Nu arata rau in poze. In curand trebuie sa ajung la Asko pt revizie si arunc o privire, poate dau si o tura....
Icon_evilNu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...Icon_evil





Reply



 
#15

Daca mergi sambata ia-ma si pe mine, ca momentan sunt fara masina... Icon_sad
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!



Reply



 
#16

Daca reusesc sa imi fac timp, cu mare placere. Te sun.
Icon_evilNu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...Icon_evil





Reply



 
#17

am vazut si eu azi noul sedan si intr-adevar e altfel de cum mi s-a parut in poza. N-am putut sa-l vad un pic mai de la distanta ca era bagat inauntru dar nu arata rau, chiar si spatele Icon_smile
inauntru nu m-am bagat doar am aruncat o privire, pare inchegat si nu foarte diferit de stilul vechi, ce mi-a sarit in ochi e "butonul" de la acul turometrului , unu mai mare ar fi trebuit sa puna Icon_razz



Reply



 
#18

Am vazut si eu astazi si varianta AT si vreau sa va spun ca am ramas socat de cum era imbinata partea superioara dreapta a bordului inspre zona centrala. Era ridicata ca si cum s-ar fi desprins/dezlipit. Pur si simplu nu se imbinau cum trebuie. Vorbim aici de o masina noua, maxim 10 km la bord. Nu inteleg cum a putut sa treaca de controlul final cand a iesit pe poarta fabricii.
Nu am mai vazut asa ceva nici la masini sub 7000 euro.
In rest, pare foarte OK masina. Daca comportamentul de drum este la fel sau mai bun ca al actualului sedan, este de luat in calcul, dar trebuie sa faca ceva URGENT cu plasticele din interior si imbinarille lor.
Ma abtin sa prevad viitorul acestui model.



Reply



 
#19

Am fost astazi dimineata la revizie la ASKO si am tot studiat noul civic hatchback, noul sedan si vechiul civic 5D.

Tot ceea ce pot spune, este ca noul sedan este banal la exterior, nu atrage in nici un fel privirile si are niste imbinari destul de nereusite intre liniile drepte si curbe, mai ales la bara spate si la imbinarea dintre capota si bara fata. Nu pot spune ca e urat, dar nu atrage privirile in nici un fel.

Interiorul nu mi-a placut de nici un fel, nu stiu de ce, dar are un design urat, niste forme patratoase, forme ciudate si care nu-si au rostul si dau si un aspect saracacios. Nu vreau sa fiu rau, dar bordul arata de parca ar fi facut din carton luat de la cutiile de ambalaj. Pozitia in scaun este mai inalta decat la vechiul sedan si cred ca si scaunele sunt mai putin confortabile. Daca lasi scaunul la maximum in jos, trebuie sa conduci cu volanul in poala, pentru ca altminteri nu vezi vitezometrul.

Spatiile de depozitare s-au micsorat, cel de sub bord nu mai este cu capac, e acum o simpla tavita. Spatiul din cotiera e mai mic, locasul pentru maruntis e si el mai mic (eu acolo imi tin pachetul de tigari si intra numai pe jumatate la noul sedan), cel pentru pahare s-a micit. Torpedoul e si el mai mic.

Ca si puncte pozitive, portbagajul este sensibil mai mare (si mai adanc si mai inalt) si vizibilitatea in dreptul stalpului A este imbunatatita. Si au pus si capac la motor.



Reply



 
#20

honda a intrat la bataie cu renault la aspect si finisari.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.