This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

F1 thread - pentru fani



 

un articol simpatic despre ce a ajuns F1 - tot de asta nu ma mai uit pentru ca regulile de-a dreptu idioate nu mai au de a face cu automobilismul si talentul unui pilot.

O accelerare cu Senna

S-a spus că nu e spectacol în Formula 1, de parcă show-ul ar fi un scop în sine, ca la Cirque du Soleil, şi n-ar apărea ca urmare a competiţiei, orgoliului şi dorinţei de-a fi cel mai bun. S-a spus că la Monaco n-ar trebui să se desfăşoare un Mare Premiu de F1, pentru că nu se poate depăşi.

Poate că imaginea lui Senna din 1984, zburând pe ploaie, cu un hârb, pe lângă Niki Lauda, a scăpat vederii. La fel şi tururile din ce în ce mai rapide de la calificările din 1988, când a obţinut, pe cel mai scurt traseu din F1, un timp mai bun cu aproape o secundă şi jumătate decât cel al lui Prost, aflat pe grilă pe locul secund. Sau filmarea în care se vede cum părţile laterale ale cauciucurilor umplu literalmente şanţurile curbe ale parapetelor, de-ţi vine să urli că e trucaj.

Ayrton spunea aşa: “Eu nu concurez pentru locul al doilea. Cel care vede un spaţiu pe unde se poate depăşi şi nu încearcă să-l ocupe nu e pilot de curse”. Vi-l imaginaţi semnând acorduri prenupţiale în 1987, cum că-l va sprijini pe Alain Prost?

Nu e spectacol pentru că au reuşit să scoată bărbăţia din piloţi. S-a dat maşinii acel “no man’s land” care trebuia să fie cucerit de om. Ţin minte un alt episod cu Senna, din Canada, când a depăşit pe pistă umedă. Maşina a zvâcnit – avea Nichita Stănescu un vers, “tresărirea bruscă a malului, ca şi cum l-ar trece pişarea” -, dar a rămas miraculos pe asfalt. În acelaşi loc, la manevre asemănătoare, alţi piloţi au ajuns în gard.

Acum totul e bine. Băieţii îşi cer scuze de câte ori ciupesc un eleron şi comunicatele apar în timp real pe micul ecran, “incidentul dintre maşinile x şi y este analizat”, ca şi cum Inchiziţia s-ar fi reunit în şedinţă de urgenţă. Depăşirile sunt cuminţi, identice, benigne, ajutate de flapsuri mobile, în aceleaşi locuri, de parcă ar exista indicatoare rutiere ce permit manevra. Au ajuns să-l penalizeze pe Webber pentru că s-a întors la boxe, după sfârşitul cursei, căţărat pe monopostul lui Alonso. În 1991, în Marea Britanie, Ayrton făcea acelaşi lucru, pe maşina lui Mansell, ba chiar i-a tras un binemeritat şut unui comisar de traseu care încerca să-l împiedice.

Mulţi spun că nu mai urmăresc Formula 1 din ziua în care a murit Senna. Restul cred că ne uităm la “Marele Circ” cu speranţa secretă că acele vremuri s-ar putea repeta vreodată. Nu se mai pot întoarce. Pe 1 mai 1994, a murit o epocă şi a început o alta, a conformismului şi a pilotului asistat. Cine a spus că omul nu mai poate schimba lumea a avut dreptate, pentru că între timp s-a făcut tot ce trebuia făcut pentru a schimba omul.

Încerc să mi-l imaginez pe Ayrton Senna la peste 53 de ani, cuminţit de vârstă şi de noianul de recorduri. E imposibil.

Articolul unde gasiti si 3 filmulete




Reply



 

literatura



Reply



 

Frumos articolul , eu unul am renuntat a ma uita la f1 de cand au inceput cu cretinitatile de reguli din ce in ce mai excentrice si furaciunile strategice. Pentru mine f1 s-a terminat in momentul in care au renuntat la cutia manuala si au adaugat controlul tractiunii. Din acel moment tot ce insemna spectacol si skilul pilotilor a inceput sa intre in declin.
In nascar mor pe capete dar de atatia ani nu vad sa restrictioneze anumite aspecte ale masinilor sau vitezele cu care circula. O fi nascarul aiurea din perspectiva noastra dar si acolo inca se conduce barbateste .



Reply



 

.... asa a zis si Lauda cand a ajuns la Jaguar. a spus ca si o maimuta stie sa mearga cu masinile alea...
A facut apoi o probat masina lui Pedro de la Rosa si s-a facut de tot cacatul....

.... da ce sa faci ... acu a intrat in legenda ..de cinema...



Reply



 

Perez announces his McLaren exit.
civic



Reply



 

http://www.youtube.com/watch?v=ztG729ak_jI
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 

Schumi e in coma dupa um accident la ski Icon_sad

http://news.sky.com/story/1188296/michae...-condition

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 

o parte din numrele ce vor fi purtate anul viitor

[Image: 1512555635552713169684999744352n.th.jpg]



Reply



 

voi ati vazut ce bizarerii de masini sunt anul asta? Icon_smile
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

Hamilton a si dat cu ea de gard

http://youtu.be/guc2-x7dGnA

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 

am vazut, kimi a bagat material nu gluma, s-a vazut si l atimp
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

suna ca formula student ....
mai bine le faceau electrice direct.



Reply



 

aici diferente de sunet. o sa ne fie dor de polizoare Icon_biggrin
mi se pare mie sau la astea cu turbo la accelerare lucreaza mult ami mult electronica?
http://www.youtube.com/watch?v=z9OYmVw2QjA
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

ce prostie! oricum nu ma uitam dar au stricat de tot f1



Reply



 

Urat, urat, urat...Icon_sad
"To be a driver you need skill, to be a co-driver you need balls of steel"



Reply



 

motoarele alea sunt in probe inca.... sa vedeti voi fum alb si ulei in pista anu asta Icon_smile



Reply



 

Vai in ce hal suna... oare la cat sunt limitate acum? Mai duc 15-16.000rpm ca alea vechi?
2009 Audi A6, 2.0 - 170CP, A/T, gri
Fosta: Honda Civic 4D 1.8 ES M/T Taffeta White



Reply



 



Reply



 

Honda making ‘steady progress’ with F1 power unit
07 Feb 2014


Honda say they are making ‘steady progress’ in developing their new Formula One power unit ahead of their return to F1 racing in 2015. The Japanese company’s V6 turbo engine will power the McLaren team from next year.

Honda have already set up a European headquarters for their Formula One operations, in Milton Keynes in the UK, where installation of dyno and assembly facilities will be completed in June.

It follows the establishment last month of a new Honda motorsports base in Japan, with the move to the new location in Sakura City, Tochigi, designed to further strengthen the famed car manufacturer’s F1 development organization.

Honda previously enjoyed huge Formula One success with McLaren, powering the British team to four consecutive championship doubles between 1988 and 1991.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

cine n-are Dolce nu mai vede 2 ani de acu incolo F1 la tv. Digi sport incepe sa piarda teren usor usor in zona motorsport, bine ca dau fotbal de iti iese pe urechi.



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2026 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2026 - All Rights Reserved.