This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Crx del Sol '92



 
#1

Salut tuturor, 
De curand am achizitionat un CRX del Sol rosu din 92, inca nu am poze cu ea dar voi face  Drool
Masina e adusa din DE, am de gand s-o inmatriculez. Pana acum i-am facut schimbul de lichide si am montat discuri pe spate. (Era pe tambur) sincer tot nu sunt multumit de performanta franelor, mentionez ca nu are ABS. As vrea sa am frana mai bune pe ea, inca nu am gasit ce frane sa ii montez dar vedem in timp. Probabil ca era mai ok sa nu fac schimbul de punti inainte de inmatriculare... dar sa fie intr-un ceas bun  Biggthumpup
V-as ruga sa imi sugerati niste frane accesibile ca pret si care sa prinda, macar ca pe un vw passat, sa nu zic octavia 3 vrs  Icon_biggrin



Reply



 
#2

or avea ceva etrierii tai. ai mei franau ok. daca te intereseaza etrieri frata de vti, fa o propunere si sunt ai tai Icon_wink
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#3

Discuri si etrieri mai mari pe fata.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#4

Trebuie sa schimbi si repartitorul, iar acum ca ai trecut la discuri pe spate, poți monta 282mm pe fata( Liviu ! ,cred că are 262mm deja ) cu etrieri de itr hrv crv și discuri de mg 180 și pe spate de la 242 la 260 cu discuri și etrieri de ep2 4x100 .
Și ca să termini treaba o pompă și servo de 1" .



Reply



 
#5

Ce sa faca ci frane mai mari ca nu e vti? Icon_smile
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#6

Să oprească mai repede Confused

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#7

pt cat de tare merg alea de 120cai nu tre' franele alea mari. io asa zic...
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#8

Daca mergi pe drum montan virajat nu te tin franele nici 5 km iar sub capota poti avea si 90 CP.



Reply



 
#9

daca mergi pe traseu montan virajat nu iti iei 90 cai. hai sa n-o mai tot dam in teorii. cine merge tare isi ia ceva ce merge tare. cine draku ia 120 cai la 1000 kile si pune frane care costa cat jumate de masina. serios.
stiu pe cineva care merge la rally cu 110 cai, fane stock, placute ds2500 si discuri brembo, aftermarket echivalenta oem. si n-a avut treaba cu franele niciodata.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#10

Nu înțeleg de ce ești așa supărat că cineva vrea să-și pună frâne mai bune pe mașină. Hai și tu o critică constructivă dacă consideri că nu e cazul de upgrade.


Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#11

da' cine e mah suparat? Icon_biggrin
ce poate fi mai constructiv decat analiza performante dinamice/pret?
si pe mine ma mai lasau franele la civic cand o duceam mult la limita, dar pana sa fac ceva la motor, upgrade la frane mi se parea motz pe ...
eu cred ca nu are sistemul intretinut ocrect. placute/discuri terminate, probabil o pompa slabita, lichid de 100 de ani. daca ar pune lucrurile la punct cred ca nu ar a vea probleme a motorizarea lui. parerea mea.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#12

Pai tu, cel putin mie asa imi pare dupa postul tau anterior Icon_razz
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#13

da' de unde ai dedus, m-ai auzit ridicand tonul? Icon_razz Icon_smile)
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#14

Bre, frane de 282 pe delSol ESi sunt aur Icon_smile iti zice fata, ca asa am si eu. Icon_wink Nu e nimic gresit in a avea frane mai mari si mai bune. Chiar daca are doar 50 de cai Icon_smile Better safe than sorry!

Poti merge si pe un setup nebun de 300 mm, de pe ep3, dar nu prea merg ele bolt on atunci Icon_smile Icon_biggrin

Cred ca mai am eu un set de 300 daca vrei. Cred. Tre sa verific.



Reply



 
#15

Am schimbat lichidul si am aerisit, mi se pare ca trebuie sa apas foarte tare pe pedala, pentru a putea bloca rotile. Eu nu am ABS, dar in weekend-ul trecut am condus o dacie 1307 (papuc) care are servo si jur ca prindeau franele mult mai bine decat la mine. Poate e calitatea discurilor si a placutelor. Pot reconditiona pompa? Sau am vazut ca Toyboy a sugerat o pompa si servo de 1". Sunt astea de pe vti? Daca da, il contactez pe Liviu_CTS.

Mentionez ca as vrea ca dimensiunea exterioara a etrierilor sa ramana aceeasi (implicit si pozitia fata de punctele de montare) deoarece:
Saptamana trecuta am cumparat un set de jante, le-am trimis la vopsit, la polisat. Am fost tare mandru de ele cand au sosit  Drool  . La montaj, ghici, nu incapeau pe fata de etrieri  Banghead  well Icon_censored , zic eu, am comandat un set de flanse de 10mm sa pot monta jantele pe masina,
aaa mai trebuie sa  imi iau si alte suruburi pt prezoane ca nu prind decat 3 spire pe flansele astea Icon_no2 .

Asa ca daca vreau frana mai buna nu pot pune etrier mai mare ca nu incap jantele (doar daca iau altele)



Reply



 
#16

Gata, acum prind franele, am simtit asta pe ploaie, am pus frana mai tare si era sa ma opresc in scoala de soferi. Din pacate nu am ABS pe ea. Acum am comandat un set de anvelope de iarna Nokian, conform clasificarii sunt categoria B la aderenta si C la consum. Din pacate nu am gasit clasa A, la nici una din categorii.
Anvelope cu Nituri/Cuie nu am vrut sa iau, mi se par prea galagioase.



Reply



 
#17

Am citit post-urile lui Paco, am vazut ca vrea sa isi cumpere si el chedere, printre altele, ma intereseaza si pe mine chederele, toate care sunt, nu ma grabesc, deocamdata nu ploua in masina dar as prefera sa le schimb. Aveti vre-o sugestie de unde se pot comanda, eventual daca mai sunt si altii sa facem o comanda mai mare impreuna.
Ati mai facut asa ceva?



Reply



 
#18

Ieri am facut ceva la masina, I-am vopsit jantele, nu e facut professional, dar arata mult mai bine decat ce era inainte. Am colorat in alb si marca si tipul de anvelopa, mie mi se pare ca arata ok, Icon_smile

https://s17.postimg.org/ojl0ciu7j/IMG_20...5908_1.jpg
https://s11.postimg.org/3t7kvklib/IMG_20...5922_1.jpg

Stiti in Timisoara pe cineva care se poate ocupa de caroserie?

Am observant ca la praguri a ruginit, si pe aripile spate are cateva locuri unde e umflata vopseaua.

Acum imi e rusine sa pun mai multe poze cu masina, (e prea murdara Icon_biggrin)



Reply



 
#19

Arată bine jantele de tablă pe ea. Cred că ai de curățat la ele mai ales acum că vine iarna Icon_smile

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#20

De la vulcanizare am aflat ca sunt jante de Golf 3...
Oricum, nu pot baga de vina, functioneaza.
Vroiam sa mai spun ceva, am vazut ca lumea se plange ca se aduna apa in spate la geamul electric. Eu am rezolvat problema curatand cele 2 furtune de evacuare a apei, nu trebuie scos paravanul de tabla care e lipit cu ceva mastic/silicon alb.
In poze se vede despre ce vorbesc:
https://s17.postimg.org/6or3loaov/furtun...ricina.png
https://s17.postimg.org/uilu7bt8v/furtun...cina_2.png
https://s9.postimg.org/mb5rtmdbz/furtunu...cina_3.png



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.