This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Coroana volanta



 
#1

Salut,a incercat cineva sa dea coroana de la volanta jos de orice motor din seria d,b ,h?



Reply



 
#2

care e coroana volantei?
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#3

cea pe care o actioneaza electromotoru



Reply



 
#4

Nu am mai vazut asa de la Dacie, dar cred ca e posibil folosind aceeasi metoda. De ce vrei sa faci asta?
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#5

vreau sa folosesc o volanta de H pentru un ambreiaj de D



Reply



 
#6

Si care ar fi motivul pentru care vrei sa faci asta? Cum am zis si mai sus, sunt sigur ca poti scoate coroana dupa incalzire.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#7

construiesc un hibrid,cu cutie de D ,alesesem ca prima varianta discul si volanta de H iar ca ambreiaj cel de D,dar volanta si placa de presiune sunt prea mari pentru clopotul de la cutia de D,singura varianta ramasa este micsorarea volantei de H si sa-i pun coroana de la D,si alte gauri ptr placa de presiune,sa gauresc volanta de D pentru vibrochenu de H ar fi fost mai usor dar mult mai riscant



Reply



 
#8

pai daca-i miscosrezi volanta cum mai e echilibrul? poate iti usureaza volanta prea mult.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#9

volanta se poate echilibra dupa,asta sa fie cea mai mare problema!



Reply



 
#10

Cred ca ai nevoie de cineva cu experienta sa iti faca volanta aia. Totusi de ce nu folosesti o cutie de H? este pentru rapoarte?
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#11

(11-01-2013, 15:37)manasel Wrote: volanta se poate echilibra dupa,asta sa fie cea mai mare problema!

ca echilibrezi tu volanta in turatie e una, greutatea volantei e in legatura cu greutatea arborelui din cate stiu eu.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#12

este pentru rapoarte,pentru a micsora greutatea swapului,pentru ca am 2 cutii de D care stau aruncate,un ambreiaj paletat nou care sta degeaba.am un strungar care stie ce face cu cutitele!multumesc ptr pareri si sfaturi!



Reply



 
#13

intrebare mai este si daca cutia de d face fata la h.
strungaru o stii el ce face cu cutitele, dar balansul arbore/volanta nu cred ca e in aria lui de acoperire, eu zic sa te mai documentezi inainte sa te apuci.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#14

Eram curios si eu de ce vrei sa te complici sa folosesti cutia aia doar atat. Pai daca ai strungar care poata sa iti fac volanta de ce ne mai ceri noua parerea. Am zis si mai sus ca poti inlocui coroana volanta la fel cum se proceda la Dacie.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#15

(12-01-2013, 01:27)yulasinio Wrote: Eram curios si eu de ce vrei sa te complici sa folosesti cutia aia doar atat. Pai daca ai strungar care poata sa iti fac volanta de ce ne mai ceri noua parerea. Am zis si mai sus ca poti inlocui coroana volanta la fel cum se proceda la Dacie.

am cerut parerea daca a mai scos cineva la cald,ca sa nu ma mai chinui prin alte metode... alte pareri nu am cerut,ce si cum sa fac cu volanta..



Reply



 
#16

e un forum.
discuta, punem intrebari, ne dam cu parerea, argumentam. unele discutii sunt si pentru a ne completa cunostintele sau informatiile reciproc . datul cu parerea e esenta forumului, daca nu esti dispus la asa ceva suna la informatii.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#17

cred ca eu am fost destul de darnic cu informatiile,nu am inteles faza cu,,daca stie strungarul de ce ne mai ceri noua parerea''asta astept si eu del a un forum,discutii constructive ,nu taioase si fara nici un gram de esenta



Reply



 
#18

mane stiu ce zici tu, si vrei sa rentabilizezi oarecum cutia de D, dar cred ca e putin costisitor ... daca ai timp si resurse sa te bagi in asta orice info e binevenita Icon_wink bafta !



Reply



 
#19

timp este,resurse strangem,Icon_smile).situatia nu e atat de trista pentru placa de conversie,am facut deja 2 template-uri de pe cutie si de pe motor,un prieten ,,autocadist'' o sa faca proiectul pentru placa,acum sa vedem daca gasim in GL un aparat de taiat CNC daca nu o sa fie handmade.cutie de H am la dispozitie dar punand cap la cap mult mai mult ma costa (timp+bani) sa merg pe cutia de H,printre care ar fi conversia pentru timonerie,planetare,toti 3 suportii de conversie .asa pe cutia de D raman doar cu un suport de fabricat.



Reply



 
#20

(12-01-2013, 23:34)manasel Wrote: cred ca eu am fost destul de darnic cu informatiile,nu am inteles faza cu,,daca stie strungarul de ce ne mai ceri noua parerea''asta astept si eu del a un forum,discutii constructive ,nu taioase si fara nici un gram de esenta

cred ca exagerezi. cand citesti un text, poti sa-i schimbi sensul punand intonatiile gresit, altfel decat intentiona autorul.
si mie mi s-a parut aiurea faza cu "stie strungarul ce face" dar e treaba ta pana la urma ce faci cu piesele tale.
eu vroiam sa duc discutia la ideea ca o volanta prea usoara nu e obligatoriu un lucru bun. la fel si diametrul ei. e o masa in miscare, genereaza efecte fizice complexe. nu mai vorbesc de ansamblul cu arborele care in mod logic, are o masa ce are legatura cu volanta.
la treaba asta nu cred ca strungarul tau face fata. o sti el cum sa ia din metal, dar atat.
daca tu consideri ca nu e un subiect de aprofundat, ok. sau poate ca esti suficient de documentat si ce spun eu e gresit, se poate si asta.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.