This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

'99 Honda Civic Hatchback 1.4i, Silver (EJ9)



 
#21

Daca nu te deranjeaza atunci e Biggthumpup
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#22

am si eu nevoie de putin ajutor pentru a pune la punct partea mecanica. bucsele de la bratul spate, cele din imagine, sunt toate la fel? pentru ca in program n-a reusit sa gaseasca cod pentru toate 3, si par sa fie identice.
http://postimg.org/image/qwet6rzit



Reply



 
#23

aici nu apare decat o singura bucsa:
http://www.lingshondaparts.com/honda_car...k_03=11604

de ex, la mine la crx sunt 3 si se vad in imagine, doua sunt la fel, una nu:
http://www.lingshondaparts.com/honda_car...ck_03=8591
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#24

Liviule la mine nu merge nici un link.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#25

pai io ce sa-ti fac daca esti pe insula Icon_smile)))
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#26

Ce legătură are asta

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#27

pai de aceea ziceam si eu, ca in program nu apare decat una... o sa incerc sa le masor sa vad daca sunt la fel sau nu



Reply



 
#28

yula, nu merge semnalu pe apa.
pushtiu, nu m-ai inteles. pe bratul ala e O SINGURA bucsa, nu 3 identice. pare absurd, d'aia am zis sa verifici pe masina.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#29

Pe bratul ala sunt 3 bucsi. Ca si piesa de schimb pe OE iese bratul cu totul sau bucsa din mijloc, cea in care sta amortizorul. Pe aftermarket se gasesc si cele de pe laterale... Cele de pe laterale sunt la fel, cea din mijloc e diferita, eu asa stiam...



Reply



 
#30

pai din ce m-am uitat la brat (nu foarte bine insa) par sa fie 3 bucse, cum zice si bogyciu. in consecinta, nu-mi ramane decat sa le masor si dupa poate reusesc sa gasesc ceva aftermarket, ca parca n-as da banii pe un brat nou daca se pot schimba bucsele.
multam pentru ajutor.



Reply



 
#31
Video 

Salutare,
Revin si eu cu o problema, sperand ca poate ma puteti ajuta cu ceva indicatii.
azi de dimineata am coborat la masina sa plec cu ea. A pornit bine, avand in vedere frigul de noaptea trecuta, si pana s-a dezghetat parbrizul, aproximativ 10 minute, masina a mers frumos la relantiu. Pe drum am observat ceva ciudat, si anume faptul ca in jur de 2000 de rotatii masina parca se infrana, nu mai tragea ca de obicei. Dupa ceva timp, am auzit un fel de fasait sub masina, ca si cum rasufla evacuarea pe undeva, culminand apoi cu opritul de tot la semafor, dupa nemaivrand sa porneasca. cu greu am reusit sa o pornesc indeajuns cat sa o mut astfel incat sa nu blochez circulatia.
am incuiat masina, revenind dupa aproximativ 30-40 de minute, si incercand sa o pornesc, masina a plecat din prima, mergand frumos si rotund la relantiu. am lasato cateva minute sa se incalzeasca, iar dupa, cand acceleram se auzea acelasi fasait, care pare sa se auda undeva intre galeria de evacuare si catalizator, sub masina (fiind facelift catalizatorul este sub masina). chestia e ca dupa ce o las sa revina la relantiu, da sa moara, pana intrun final cand chiar se opreste si nu mai vrea sa porneasca decat dupa ceva timp.
mi-a aparut intrun final si un cod de eroare, si anume 45 (system too low or too rich) care are ca si posibile cauze evacuarea neetansa.
acum vine intrebarea mea: exista posibilitatea ca sa fii inghetat ceva pe evacuare si astfel sa-mi moara motorul? sau posibil sa fie ceva la alimentare? as vrea macar sa pot ajunge cu ea acasa, si eventual la un mecanic.

P.S. am atasat si un filmulet cu functionarea motorului si sunetul, nu foarte exact prins de telefon, ce sa aude la evacuare.

Imi cer scuze pentru postul destul de lung, insa am incercat sa fac o descriere mai detaliata a problemei.
Va multumesc in prealabil pentru ajutor!
https://www.youtube.com/watch?v=Ll3WVBgYIis



Reply



 
#32

parca scapa presiune din cilindru nu evacuare. injectoarele si bujiile sunt la locul lor? a umlat cineva acolo?
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#33

Ar trebui să identifici exact de unde vine zgomotul. Deschide capota și încearcă să vezi din ce direcție vine zgomotul.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#34

slabe sanse sa fii umblat cineva, avand in vedere ca seara cand am parcat-o totul era in regula. sincer la bujii nu m-am uitat sa vad daca sunt inca la locul lor, doar am scos fisa la fiecare sa ma asigur ca merge in toti cilindrii. si de fiecare data mersul motorului s-a schimbat.
din ce m-am uitat eu pe sub capota, si sub masina, sunetul respectiv pare sa vina de la imbinarea dintre galeria de evacuare si catalizator, de acolo m-am si gandit ca poate fiind evacuarea opturata undeva, scoate presiune pe la imbinare.



Reply



 
#35

Să nu fie ceva cu catalizatorul sau dacă are furtun din ăla tip plasă și să se fi fisurat.
Dacă intră aer pe evacuare sondă da valori greșite la motor și atunci clar amestecul nu mai e cum trebuie.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#36

nu ma pricep foarte bine, asa ca intreb. daca ar fi evacuarea fisurata si ar intra aer fals, asta ar face sa moara motorul, fiind amestecul foarte bogat? chiar daca fisura este dupa sonda lambda?
azi am incercat din nou sa o pornesc, dar de data asta fara prea mare succes. a pornit putin mai greu, s-a balbait putin si dupa s-a oprit, refuzand sa mai porneasca. am verificat cu o alta bujie in una din fise, si parea sa fie scanteie. mai ramane sa descopar cum pot verifica daca vine si benzina, eliminand astfel din posibilele cauze.



Reply



 
#37

Nu reușești să inspectezi traseul evacuării. Depinde cât de în spate după catalizator e fisura.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#38

Dacă ai scăpări de gaze, atunci sondă lambda corectează și îmbogățește amestecul carburant, de aici nu pornește din prima, și nu trage ca lumea.
Da de câteva ori la automat și vezi după dacă nu pornește cum arată bujiile, dacă îs ude ajunge benzină, chiar prea multă Icon_wink

Trimis de pe al meu LG-D855 folosind Tapatalk



Reply



 
#39

Revin si eu cu un mic update, in cautare de pareri... Dupa ce am schimbat bobina de inductie, ca nu mai aveam scanteie deloc, am incercat din nou sa o pornesc. Ideea e ca motoru incearca sa porneasca, dar chiar si cu pedala apasata, se opreste. Daca insa scot o bujie, motoru porneste destul de usor si sta accelerat, oprindu-se cand o las la relantiu. imi zicea un mecanic ca daca masina porneste fara o bujie, sau cu sonda lamba scoasa, inseamna ca evacuarea este infundata, cel mai probabil catalizatorul.
o sa desfac galeria de evacuare undeva inainte de catalizator sa vedem cum se comporta. Este posibil sa fie asta problema?



Reply



 
#40

N-am mai auzit d'astea dar e posibil



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2026 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2026 - All Rights Reserved.