This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

´89 Honda CRX 1.6i 16v Silver (ED9)



 

Pai atunci intra in limp mode si nu are dea face VTEC-ul ci vreun senzor care face ECU-ul sa intre in limp mode. Verifica toate masele odata si toate conexiunile de la senzori.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.






 

ieri dimineata, a pornit fara soc... azi am aruncat filtru de itr, cu ocazia asta am refacut o legatura de la firul sondei lambda, dupa ce sa incalzit nitel i-am tras o diagnoza si a iesit ok. seara am pornit, la fel fara soc, cand normal ar trebui sa stea pe 1400rpm, nici cu vaccum-ul nu reuseam sa ridic putin turatia... azi dimineata a pornit la fel dar dupa 30s sa pus pe 1200 si a stat acolo pana sa incalzit putin, deja mi se pare mai normal... tre sa verific masele, una nu o am, cea care sare in ochi cand deschizi capota, alta care sa pus undeva pe stalp la interior cand am mutat bateria saptamana trecuta, mi se pare cam slaba.
Pentru pompa de 1" va trebuii sa folosesc ceva teava de cupru sau nu e indicat ?
Am de schimbat rulmetii pe fata, si cred ca schimb si pivotii cu ocazia asta, am ce face in vacanta Icon_wink






 

Ia inpanzeste-o cu niste mese pe unde poti ca nu-i strica: Baterie, Bloc, Delcou, Alternator, Caroserie...






 

Sigur trebuie sa verifici bine instalatia electrica, cand nu avea soc ai incercat sa scoti mufa din senzorul IACV sa vezi daca schiteaza ceva?
Pai schimbi traseele cand schimbi pompa sau de ce teava vorbesti?
Honda nu arde uleiul, il foloseste.






 

da, trebuie schimbate traseele pentru noua pompa .






 

mi-a venit un pachet cu intake-ul de type R, thx mane, am rezervat si restul de la un ITR cu 88k km Icon_wink
sambata am probat masinaria cu un ECU de un b18c...aceleasi simptome, deci harta/ECU e ok, urmeaza sa-mi completez colectia de piese cu ceva sonde lambda de 1 fir, si sa arunc un view pe la selenoidul vtec sa vedem daca e jeg pe acolo.






 

Sa te ajute in proiect Icon_wink

Ai verificat instalatia electrica?
Honda nu arde uleiul, il foloseste.






 

Parerea mea e ca la solenoid trebuia sa te uiti prima oara.






 

azi am fost la cules de sonde... am dat de un integra LS intreg 99% 69k mile B18A1 si am stat acolo pe el toata dupa masa, maine cred ca dau alta fuga sa-i iau planetarele, si alte gainarii.
am luat sonda de 1 fir de la un d15z6, am montat/resetat ECU .... dupa Părul sau lâna care acoperă pielea unor animale. respectiva,... la fel, maine arunc un ochi la selenoid, cu toate ca cred ca imi taie vtec-ul din cauza cell-ului, chiar daca nu mi se aprinde.
scanteie este, fise noi, bujii ok, capac nou, lulea noua, filtru de benzina nou... sa nu fie vreo masa ceva !






 

am umblat la selenoid....si cum comandasem ambele garnituri noi, le-am pus cu ceva dubii, si am facut baitza cu ulei in van-ul motor Icon_biggrin
exista 2 feluri de selenoide cu 2 tipuri de garnituri aparent asemanatoare... eu tocmai pusesm pe cea de b16a2 necompatibila cu selenoid de b16a, integra Xsi, Nsx de care am eu, a trebuit sa reutilizez vechile garnituri + pasta = a mers ok pana acum cand partea de sus am gasito astupata de resturi de pasta.
am curatat si montat tot la loc dar mi-e sa nu piarda iar ulei pana cand nu-mi vin garniturile     bune.






 

citisem si eu de diferentele astea inainte sa imi cumpar, pe hondateck parca.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat






 

Pai e rezolvata problema sau nu?
Honda nu arde uleiul, il foloseste.






 

(20-02-2013, 15:31)yulasinio Wrote: Pai e rezolvata problema sau nu?


cu alimentarea cred / sper sa fie vreo masa ... cu Vtec-ul da Icon_yikes






 

Ti-am zis eu sa ataci direc acolo Icon_razz
Am gasit si eu o Integra DA Sedan din 91, crezi ca mi se potrivesc fuzetele de pe fata ?






 

Da, etrierii de pe integra? Mai sunt? Icon_smile






 

Nu merg pe EG deoarece fuzeta are alt unghi. Probabil merge dar roata nu o sa iti ma stea drept. La tine ar trebuii sa mearga de integra DC. Apropo de cat ai tu discurile pe fata ? 242 ca mine sau 262 ?






 

Discurile mele fata sunt de 262.






 

Laux cred ca is putin mai inalte .... ma bate gandu si pe mine sa le iau si sa pot pune etrieri de NSX ....






 

Eu credeam ca vorbiti cu mine ....






 

Cat is de mari discurile pe NSX ? ca pe VTI sunt de 282, eu ma gandeam sa trec pe 262 crezi ca e suficient? Nu vreau nici sa o ingreunez prea mult. In sfarsit am gasit si LSD pt a mea dar e o caruta de bani. Axele cu came si arcurile lafel.





Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2026 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2026 - All Rights Reserved.