This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

´89 Honda CRX 1.6i 16v Silver (ED9)



 

(04-08-2012, 20:17)yulasinio Wrote: Fum naiba de iti lipsesc alea. Nu ai cumparat motor si cutie complete?

Sent from my GT-I9000

ba da Yula, eu am demontat cu manuta mea swap-ul, problema e ca motorul provine de pe un eg, iar eu l-am
luat dupa un del sol....






 

Multi dau jos tabla aia de protectie din spatele volantei pentru a evita supraincalzirea discului de ambreiaj... Altii renunta si la protectia din spatele discului de frana tot pentru o racire mai buna. Acum depinde la ce folosesti masina, si cat de curat e circuitu pe care te dai... Icon_wink






 

cand vine o sa-l pun sus si sper sa vad diferente Icon_biggrin






 

azi dimineata am avut un drum cu CRX-ul si fiind un pic mai racoare am observat ca la rece intra mai bine vitezele decat atunci cand e foarte cald mai ales daca merg ceva vreme in trafic greu si caravane.
uleiul in cutie este MTF 3 cu 10-15k maxim .






 

Eu mi-am luat de la RedLine (MTL) pentru ATR. Urmeaza sa-l pun cat de curand.






 

(07-08-2012, 19:19)maruta Wrote: Eu mi-am luat de la RedLine (MTL) pentru ATR. Urmeaza sa-l pun cat de curand.

tre sa fac rost de niste Motul 75w80, cum mi-a recomandat Tomi Icon_wink






 

Motul FTW man, pune-l ala sa vezi cum scapi de problema...si io patesc ca si tine, sper in 2-3 saptamani sa il schimb si io cu Motul.






 

am eu 2l de 75W-80, luat in toamna trecuta insa din cauza lsd-ului nu l-am mai pus si am luat alt schimb de gear 300.

daca nu iti e complicat poate facem un deal Icon_smile






 

(08-08-2012, 16:45)kinky_boy Wrote: am eu 2l de 75W-80, luat in toamna trecuta insa din cauza lsd-ului nu l-am mai pus si am luat alt schimb de gear 300.

daca nu iti e complicat poate facem un deal Icon_smile

De ce nu l-ai mai pus din cauza LSD-ului?






 

Unor LSD-uri aftermarket nu le place numai cu un anumit tip de ulei, altfel fac urat Icon_smile

Sent from my GT-I9000
Honda nu arde uleiul, il foloseste.






 

din cate am citit eu GL5 ataca sincroanele datorita aditivilor...GL4 e ceea ce trebuie ...voi ce stiti ?






 

Asa e, tot asa stiu si eu.






 

am mai discutat si cu adi chestia asta, ca i-a zis un tip si am vazut si eu discutii prin state legate de metalele galbene din cutie, INSA pe specificatiile de la motul scrie clar:

Suitable for any type of seal and yellow material used in gearboxes design.
Anti-corrosion, Anti-foam.

http://www.motul.com/system/product_desc...1328624012






 

o pagina foarte interesanta cu ceva analize a uleiurilor, pacat ca e in spaniola dar cred ca va descurcati Icon_biggrin

http://widman.biz/






 

azi chior de somn, ma
sui in masina sa ajung rapid intr-un loc, schimb 2-3 viteze si raman cu maciuca in mana... short-ul retezat pe la
jumate, raman cu extensia de la tegiwa in aer WTF ... va urma un dual bent sau ceva home
made






 

Don't use the FORCEEEEE Rollinglaugh
Honda nu arde uleiul, il foloseste.






 

Bine ca n-ai patit pe autostrada.
Te-ai apucat de tras de fiare? Icon_cool






 

(10-08-2012, 14:25)maruta Wrote: Bine ca n-ai patit pe autostrada.
Te-ai apucat de tras de fiare? Icon_cool
e de la extensia aia ... cam asa arata si dupa am
pus protectie ca se incinsese ca dreq        






 

Ii faci un filet la strung si pui extensia iarasi pe ea, job done!
Honda nu arde uleiul, il foloseste.






 

(10-08-2012, 14:33)yulasinio Wrote: Ii faci un filet la strung si pui extensia iarasi pe ea, job done!

intai sa scot bucata ramasa in extensie... nu mai folosesc gainarii d'astea ieftene,imi facea cu ochiu shiftul race spec de la tegiwa...





Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2026 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2026 - All Rights Reserved.