This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

EP2 VS FK2



 
#1

Va salut,

Dupa lungi cautari in ro am ajuns la concluzia generela ca nu gasesti un EP2 curat. Asa ca m-am gandit sa imi caut un fk2. e un spor financiar din partea mea, dar care cred ca merita. Adica cai mai multi, interiorul arata bestial si incepe sa imi intre la suflet si acest model. Se merita acest model, sau sa raman cu bratarul meu si sa il caut in continuare. Caut fk2 cu motorul 1.8 benzina 140 cp. E ok motorul? Intreb asta in termeni de fiabilitate si alte chestii de genul, ce bube in cap are si cam ce probleme clasice are el?

Cu respect,



Reply



 
#2

Pana la urma ajungi la ek Icon_wink



Reply



 
#3

nici chiar asa Icon_smile e putin cam vechiut pentru mine.



Reply



 
#4

FK2-ul, fata de EP, e mai "plasticos". Ai consum mai mare (nu exagerat), e mai spatios, e mai puternic... La capitolul fiabilitate sta foarte bine. Poate nu atat de bine ca EP-ul, dar nu bati la poarta service-ului foarte des intre revizii.


Sent from my iPhone using Tapatalk
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!



Reply



 
#5

(31-12-2014, 19:12)neos Wrote: nici chiar asa Icon_smile e putin cam vechiut pentru mine.
Dar tu mergi cu anu sau cu masina ? Am vazut gandirea asta la multa lume si personal nu mi se pare ok.
Am trecut prin ceva modele de Honda si cred ca pot sa imi fac o parere pertinenta, acum mai e si treaba cu gusturile Icon_biggrin iar daca e asa nu ma mai bag, dar dupa sa nu zici ca nu ai fost sfatuit Icon_wink



Reply



 
#6

Cred ca omu' se refera la faptul ca o masina mai noua e mai dotata si mai confortabila decat una veche, are un look mai modern etc.

La fel ca si in cazu' meu cu decapotabila: daca facea Honda un hardtop folding cu decapotare electrica dupa 2000-2002, nu m-as fi uitat la alte marci. Asa... imi face cu ochiu' Opel Astra Twintop, chiar daca imi place delSlow-ul si sunt de acord ca e o masina cu mult mai mult suflet, care fuge mai tare, iti da senzatia de cart etc.


Sent from my iPhone using Tapatalk
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!



Reply



 
#7

Am imbatranit cu totii cred ca, wiboo tu primu' Icon_biggrin



Reply



 
#8

nici eu nu sunt cel mai tanar. cel putin ma simt batran. In orice caz, eu ziceam ca poate este mai bun un fk2 pentru simplul fapt ca masina este destul de populara la noi, fata de un ep2 si as putea sa gasesc piese mai usor. asta si la dezmembrari. Plus ca daca se infige asa de bine un d16v1 cu 110cai ma intreb cum se infige motorul de pe fk2. eu nu prea tin cont de consum asa ca nu e important pentru mine. ca forma, fk2 imi place cum arata, dar cu bodykit de ctr Icon_biggrin. ca variante avem in felul urmator: ep2 si fk2. tinem in minte faptul ca imi place mai mult ep2.



Reply



 
#9

Din prisma unui posesor de FK2 (subsemnatul) iti spun ca merita (cel putin in opinia mea). Iau in calcul si ce a indurat masinuta mea in ultimii doi ani in traficul din Bucuresti (plus cateva drumuri prin tara si in afara ei). Am cateva chestii de rezolvat la ea (a se vedea topicul dedicat), dar in momentul de fata nu vreau sa o dau nici in ruptul capului, chiar daca in planurile mele se afla o doua masina (am avut doua oferte la un moment dat, din care una chiar interesanta, dar am spus raspicat "Niet!"). Civic-ul a fost cumparat de nou din reprezentanta si nu regret deloc investitia facuta (chiar daca a fost un fault serios fata de bugetul stabilit initial). Bani nu prea am bagat in ea pana acum, in afara de consumabile si revizii, iar lista pe care o am de investitii in masina cuprinde majoritar consumabile (discuri, placute, antigel) si cateva plastice care au cedat din vina mea sau a altora, care mi-au folosit masina pe post de opritor.
In oras imi consuma intre 9 si 12,5 l/100 km (in conditiile in care nu prea merg la consum, pur si simplu nu pot, fiind tot timpul pe graba), iar in afara, daca nu fac prea multe excese undeva intre 6,5 si 7,5 (7,5 mi-a luat pana in Spania si inapoi, mers pe autostrazi, cu suficienti km parcuri la viteze mult peste cele legale, 6,5 a servit in vara asta la un drum pana in Grecia si inapoi, cu de toate).
Daca nu parcurgi mai mult de 15 mii km pe an, FK2 e o optiune de luat in seama. Cu putin noroc, gasesti una buna la bani buni.
Icon_evilNu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...Icon_evil





Reply



 
#10

se poate un raspuns si de la un posesor de ep2? as vrea sa stiu cat de greu face rost de piese de caroserie. o bara fata/spate, poate o armatura fata.



Reply



 
#11

armatura fata e 230 euro, masca 35 , ansamblu bara fata 150 , bara spate 120 , etc



Reply



 
#12

sa inteleg ca ai acces la AICAT si Ad AutoTotal Icon_smile). e clar, raman la ep2. numai sa imi spuneti daca stiti ceva de acel ep2 de care vb eu mai sus, sau daca vi se pare ca arata ok.



Reply



 
#13

Eu recomand EK, EG sau ED.
Cu cat cobori mai jos cu atat mai bine Icon_wink
Vorba aia: "Fuck The Plastic Love The Classic"



Reply



 
#14

mersi pentru recomandare dar mie imi place ep ul Icon_smile. deci o parere despre ce vreau sa imi iau la sfarsitul acestei luni?



Reply



 
#15

cineva? sunt destul de aprope de a lua acel ep2. am vb si cu omul este dispus sa vina in buc, dar pe banii mei. 500 lei drumul, daca nu vine pierd 500 lei, asta e. deeci ? o parere despre acel ep2, sau sunteti prieteni toti cu el si nu vreti sa imi dati si mie niste detalii Icon_biggrin



Reply



 
#16

daca e adevarat ce zice el masina pare ok. NU prea inteleg care e treaba cu toate piesele, rotile noi ... si nu am auzit de senzori de ploaie, scaune regalbile pe inaltime pe la ep dar poate o fi mai stii. si lipseste eleronul din bodykitul de type-r altfel oricum barile si pragurile sunt la fel indififerent de model.



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.