This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Scartait scaune



 
#1
Red Face 

Oameni buni, ajutor!
Ce e de facut cu scaunele scartaitoare? Am unul care scartaie de jos, de la sezut, celalalt de la tetiera.
civic



Reply



 
#2

Se desfac capacele din spate si se da cu WD40.
Pe mine m-a ajutat Mitrasca acum vreo 2 ani si n-am mai avut probleme.



The following 1 user says Thank You to bgdsta for this post:
  • vtin
Reply



 
#3

Slava Domnului ca se poate!
Multumesc!

Altfel, tot 5d-ul scartaie pe undeva: pe la geamuri, pe la usi... peste tot. Sunt un pic speriat.
civic



Reply



 
#4

Asa-i cu versiunea mai naspa a Civicului: e plin de probleme Icon_smile)

Acu'nu pot sa-ti spun decat ca al meu n-a scartait niciodata pe la scaune. A scartait prin alte parti, da' nu la scaune. S-ar putea ca universalul WD40 sa rezolve temporar problema. Daca nu, e de demontat respectivul scaun din sine si luat prin eliminare...
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!



Reply



 
#5

Mamaaa, ce hain esti!
Nu exagerez cu nimic cand spun ca scartaie peste tot. Incerc sa o aduc la un nivel convenabil de zgomot, nu-s obisnuit sa merg cu o masina care-mi tine de urat bombanind tot timpul si troznindu-i genunchii, coatele si gleznele.
Nu mai intreb nimic de zgomotul din geam ca veti spune iar ca sunt rautacios... :p
Si ca tacamul sa fie complet, mi-au murit si senzorii de parcare. Am impresia ca erau veniti laolalta cu masina, nu aftermarket. Icon_biggrin
civic



Reply



 
#6

Geamurile scartie cand le deschizi/inchizi? Sau pur si simplu, in mers?
Si eu am problema cu scartaitul la deschidere si la inchidere, dar asta e pentru ca nu mi-am pus gluteusu' la treaba sa le curat.
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!



Reply



 
#7

Mie imi mai scartaie scaunul de la sofer iarna. La fel ca w33bb0, traiesc cu respectivul scartait, desi am un tub de WD40 in portbagaj. Geamul de la sofer scartaie si el cateodata, moment in care imi dau seama ca trebuie sa mai trec si pe la spalatorie (asta e primul semn, de obicei - daca apare si al doilea, care este reprezentat de faptul ca nu mai vad nimic prin geamurile laterale, atunci situatia e clara). La mine cred totusi ca e vorba si de o cauza de natura mecanica (am avut fata de usa data jos de niste "mecanici", care au rupt si niscai clipsuri si cel mai probabil au pus aiurea geamul in macara).
Icon_evilNu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...Icon_evil





The following 1 user says Thank You to Wagner for this post:
  • vtin
Reply



 
#8

La mine scartaie doar pentru ca-i plin de jeg. Nu s-a umblat la usi vreodata... din cate-mi aduc aminte. Probabil se va umbla, daca revine masina la mine, da's slabe sanse Icon_smile
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!



Reply



 
#9

M-am exprimat gresit: exista un zgomot al geamului la deschidere, exista unul cand geamul e inchis in timpul deplasarii masinii.
Ok, deci trebuie s-o spal... Ciudat, totusi...
civic



Reply



 
#10

o sa te obisnuiesti cu unele zgomote, altele probabil ca o sa le rezolvi. ideea sa nu fii dezamagit totusi fata de restul lucrurilor bune oferite de masina. Si eu am avut astfel de probleme si inca mai am ca la suspensia mea e imposibil sa stea plasticele la locu lor dar le mai dau si eu cate un pumn apas pe ele si isi revin ... nu e S classe cum imi zicea cineva Icon_razz



Reply



 
#11

Icon_smile EP1 nu scartaia asa...
civic



Reply



 
#12

Zgomotul de geam cand e inchis si masina merge suna cumva ca un tarait? Se manifesta dimineata cand e masina rece? Daca da, e posibil sa fie vreun plastic de la exterior de vina.

Nu mai pune si tu la suflet toate maruntisurile astea. Da muzica mai tare, le rezolvi una cate una pe parcurs. In manualul de utilizare la 5D e scris clar: "Masina dumneavoastra a fost proiectata pentru drumuri bine intretinute...."
In minunata noastra tara (ironic) nu avem parte de asa ceva (poate copiii nostri, subliniez "poate").

In rest, pune un ulei bun in ea (si alte consumabile mai rasarite) si da-i talpa cat cuprinde. Mie imi pare rau ca nu reusesc sa ies mai mult cu masina din mizeria asta de oras...

Iti zic sincer, pe drumul spre mare si inapoi, au tacut toate in masina (inclusiv la bulgari) si imi radea sufletul ca unui copil mic care a primit jucaria preferata, conducand-o. Mai tare (chiar spre nesimtit de tare) pe unde s-a putut, mai incet cand am obosit suficient de mult (am condus 16 ore la dus / 15 ore la intoarcere, cu pauze de masa, gaz si ocazional pentru o tigare). Suma orelor conduse si comportamentul general al masinii pe drum si pe soselele de la destinatie m-au convins ca masina asta mai sta o vreme la mine (chiar daca o va prelua la un moment dat Dna Wagner).
Icon_evilNu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...Icon_evil





Reply



 
#13

Imi place cum ai scris si cred si sper ca ai dreptate. Asa ar trebui sa fie.
E musai sa-i schimb uleiul. Nu a vazut alt ulei decat Texaco 5w40 si lucrul asta nu e tocmai bun. In orice caz, imi doresc sa am grija de ea si sa si nimeresc ceea ce-i trebuie, motiv pentru care va bat pe voi la cap. Icon_smile
civic



Reply



 
#14

vtin, cand dai cu WD40, sa ai grija sa pui carpe pe jos. WD40 are marele talent sa dizolve tot jegul, unsoarea, rugina, samd, care daca o sa curga pe mocheta, o sa o pateze.



The following 1 user says Thank You to Delphi for this post:
  • vtin
Reply



 
#15

Deci, cand deschizi geamul are cele mai mari sanse sa scartaie de la mizeria acumulata in chedere. Nu o rezolva un spalat, crede-ma! Icon_smile
Aia cu zornaitul in mers... aia mie nu-mi suna bine... Eu n-am avut asemenea sunet in a mea.
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.