This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Honda Civic '00 (d14a4 )



 
#21

Au și de ce să vorbească pentru că arată bine.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#22

Pfua!!! Arata intr-un mare fel...
"To be a driver you need skill, to be a co-driver you need balls of steel"



Reply



 
#23

Multumesc, intre timp am mai lucrat ceva la ea...am roluit aripile fata ca imi atingea putin, la compartimentul motor am modificat capacul, vopsit, am dat admisia jos, curatat, vopsit, schimb de ulei, etc..in rest benzina si voie buna Icon_smile)


Attached Files Thumbnail(s)
                       
       



Reply



 
#24

Sa mai trec si eu in revista ce am mai facut pe la masina :

Am vandut scaunele de ep3 type-r si le-am inlocuit cu unele Bride, i-am pus si cotiera. 
Fetele de usi si cotiera au fost tapitate cu material Bride, la fel ca scaunele


Attached Files Thumbnail(s)
                       
   



Reply



 
#25

nu as fi dacut asta in locul tau. mie nu mi se par astea genuin
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#26

Arata foarte bine dar sunt de parere cu Liviu. Imi aduc aminte de ceva clipuri cu Recaro false care periclitau siguranta pasagerilor in accidente.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#27

Daca stai sa te gandesti asa, cu ambele scaune tot acolo mergi, intr-un accident in care sa zicem ca ar fii destul de grav incat sa nu reziste. Mie imi par destul de solide



Reply



 
#28

nici vorba! un scaun corect e testat sa reziste pana la un anumit stres mecanic, iar atunci cand cedeaza , sa nu faca rau. un fake nu tine nici cat trebuie iar cand se deformeaza o poate face intr-un fel periculos. deci intr-unu scapi, in altu te trezesti si cu ceva rupt in tine.
cat despre ergonomie...uita-te la jumatatea de sus a spatarului care e dreapta ca o scandura, nu are nici un fel de profil . la fel sezutul, drept ca banca. opate ca ti-o fi placand, dar in situatia asta nu poti pune estetica inaintea functiei, dupa parerea mea. ma gandesc ca nu iti faci masi a doar sa ti-o plimbi pe la showuri.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#29

Îl susțin pe Liviu. Cum am zis îmi aduce aminte de o discuție Recaro v fake pe ITR-DC2.com unde la un accident nu foarte grav fake-ul a cedat și din suport și spătarul.

Nu știu cât te-au costat scaunele astea dar cred că mai bine săreai pe un set de Recaro DC2 și dacă trebuiau restaurate un pic.
Dar până la urmă e mașina ta și tu decizi ce pui în ea.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#30

In weekend am parcurs peste 200km si mi s-au parut confortabile, in conditia in care suspensia este rigida si simte orice denivelare. Sezutul nu este perfect drept, da impresia asta materialul, dar daca te asezi se muleaza, buretele nefiind foarte rigid. Ma gandesc ca daca nu erau cat de cat ok, apareau discutii, ca si pe afara sunt destui care au, eu m-am uitat si nu am vazut nimic suspect, iar in cazul unui impact degeaba te tine scaunul daca se deformeaza caroseria, au murit atatia cu masini de fabrica. iar la un impact sa supravietuiesti eu zic ca rezista. Suportul la scaun a fost realizat din profil 30X20 si gros de 2mm, o sa revin cu ceva poze. Chiar si tipul care a facut suportul mi-a zis ca nu este de joaca si s-a chinuit ceva sa il faca cum trebuie, sa nu fuga din suruburi la franare, etc...



Reply



 
#31

poti sa verifici sa vezi daca scaunele sunt originale, parca vazusen pe net unde sa vezi diverse elemente pentru identificare original si fake-uri. Poti sa mori si in masina de raliu, insa sansele sa scapi cresc datorita elementelor de siguranta si un scaun care se deplaseaza spre o caroserie indoita conteaza. Chestia la lucrurile astea este ca dupa ce se intampla ceva o sa-ti reprosezi ca stiai si nu ai facut nimic, insa sa nu punem raul inainte si iti doresc sa le tocesti in siguranta Icon_smile

ce nu-mi place sub nici o forma sunt manerele, mi se pare prea mult si mai sunt si deschise la culoare, insa asa cum zice si yula e masina ta si daca tie iti place e ok.



The following 1 user says Thank You to kinky_boy for this post:
  • Ionutej9
Reply



 
#32

Gata, te-ai însurat !!! Icon_smile



Reply



 
#33

yula nu zicea de prinderile scaunelor in podea. spatarul se rabateaza sau se regleaza ptrintr-un sistem. sistemul ala la fekeuri sunt niste pocnitori care cedeaza mai repede decat e cazul , asa ca la un impact din spate sa zicem te trezesti cu fata la tavan. nu mai vb de constructia efectiva . gandeste-te la o structura studiata sa disipe energie cinetica, sa se deformeze controlat pe anumite directii si altul care la un impact lateral iti vara o teava indoita in ficati.
in fine, eu nu vreau sa te conving sa le schimbi. daca tie iti place si nu te intereseaza aspectul asta, e alta treaba. insa nu minimaliza pericolul cu ceva de genul "cu o moarte toti suntem datori". cred ca daca ai fi intr-un real pericol (ceea ce nu-ti doresc) nu ai spune asta.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#34

Nu mai gasesc topicul ala pe forum dar am gasit clipurile aste pe youtube care testeaza scaunele la impact din spate.

Dar cred ca ti-am poluat mult topicul, sa ai bafta de ele si la cati mai multi KM fara incidente Biggthumpup

https://www.youtube.com/watch?v=9xoauIutCmc

https://www.youtube.com/watch?v=j4Qsd4-8IMo
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#35

Nu contest absolut deloc ce spuneti, numai ca eu nu pun raul inainte...multumesc !



The following 2 users say Thank You to Ionutej9 for this post:
  • Toyboy, yulasinio
Reply



 
#36

(20-10-2015, 22:51)Ionutej9 Wrote: Nu contest absolut deloc ce spuneti, numai ca eu nu pun raul inainte...multumesc !
Am dat fără să vreau like !

Nu tre să fi tu de vină, e destul să ai un prost pe lângă tine, intr-o zi fără noroc si îți poate parea rău !
Eu când urc intr-o mașină primul lucru care îmi gâdilă simțurile e poziția la volan și "comfortul" scaunelor.
Am stat în ceva identic cu ale tale și diferență dintre ce ai avut si astea e abismala.
Vei vedea tu mai târziu când îmbătrânești ce important e un scaun de calitate Icon_wink



Reply



 
#37

Asa este, am mers ieri Ploiesti- Bucuresti cu un ford focus 2014 si la intoarcere ma durea spatele, masina de fabrica, cu astea Bride cand am facut cei 200 km nu am simtit nimic, avand in vedere si suspensia care este una rigida. Eu sunt multumit de confort, pozitia la volan Icon_smile



Reply



 
#38

la masinile noi durerea de spate e din cauza pozitiei , angulatiei picioarelor spre pedale, postura torsului pe spatar, cam ca in autobus. la masinile vechi, cu sezutul mai jos e mai rar intalnit disconfortul. deci scaunele influenteaza mai putin inconfortul la drum decat pozitia corpului in sine. cand ma refeream la ergonomie ma refeream la faptul ca spatarul nu are forma care trebuie in zona toracala-umeri-cervical. are sustinere laterala la fund si putin la lombar. uita-te la niste scaune adevarate si intelegi ce spun. sau doar uita-te la profilarea scaunelor oem de ep3.
am inteles ca iti plac, nu incerc sa te conving de contrariul, doar argumentez.

L.E:daca te uiti aici vezi despre ce vorbesc
http://forums.nasioc.com/forums/showthre...?t=2371410

http://www.google.ro/imgres?imgurl=http:...LAodgLIPuw

http://www.google.ro/imgres?imgurl=http:...8sCh3BAgfp

http://www.aliexpress.com/item/Bride-Gia...84931.html

daca te uti pe siteul oficial bride la categoria reclining, adica scaunele de strada, ai sa vezi ca modelul ala nici nu exista, iar mecanismele de prindere sezut/spatar sunt cu totul altele, alta calitate, personalizate, etc.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#39

Revin si eu cu cateva noutati: Centuri Takata si motor D16z9. La motor am schimbat toate consumabilele, a fost curatat complet . Inca nu este terminat, din cauza timpului liber, dar o sa revin cu informatii Icon_biggrin


Attached Files Thumbnail(s)
                       




Reply



 
#40

În câte puncte sunt centurile și cum e prinderea făcută?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.