This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

'99 Honda Civic Hatchback 1.4i, Silver (EJ9)



 
#1

Salut,
Dupa ceva timp de la achizitionare o sa-mi prezint si eu masinuta pe forum. Dupa lungi cautari pe net pentru a-mi cumpara o masina, si dupa cateva review-uri citite despre Honda, am ajunsla concluzia ca noua mea masina sa fie un civic. Dupa cateva masini destul de cazute care le-am vazut, intr-un final, cu ajutorul lui frate-miu am ajuns sa-mi cumpar EJ9 din dotare. Din ce am inteles, masinuta a fost adusa anul trecut, prin august, din austria si la mine a ajuns pe 1 martie anul asta.
Masina este din 99, are undeva in jur de 230.000 de km, ceva probleme cu rugina, ca orice honda care se respecta, si se misca destul de bine pentru cei 75 de ponei.
Pana acum ce-am reusit sa fac la ea este un schimb de distributie, un brat superior si zilele astea o sa-i schimb si uleiul, urmeaza un schimb de garnitura pentru a aduce si restul de caluti pana la 90, iar restul planurilor de viitor o sa vina in functie de finante.
Cateva poze din anuntul de vanzare al masinii:
                   



Reply



 
#2

Bine ai venit!

Frumoasa achizitie, la 230k e ca noua, sa o harbuiesti sanatos... Icon_wink



Reply



 
#3

Bun venit!
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!



Reply



 
#4

Welcome ! Nice car !



Reply



 
#5


Mersi baieti pentru primire! La masina n-am mai facut mare lucru, doar am reusit sa-i schimb uleiul, ca deja ajunsesem la minim, cu ceva japonez    
si cum baba de frumusete sufera, i-am schimbat si becurile din bord cu ceva led-uri, dar din pacate nu sunt asa puternice cum vroiam eu, mai trebuie sa ma joc putin pe partea asta.    
Dimadi, sa stii ca de la tine am vrut sa cumpar civicul ala argintiu de l-ai avut de vanzare, dar intrun final l-ai dat pana sa ma hotarasc eu.



Reply



 
#6

Vezi ca mai este ulei si in cutie, la servodirectie si ceva lichid de frane Icon_wink



Reply



 
#7

De răcire mai este, de pompă de ambreiaj, de spălător de parbriz.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk



Reply



 
#8

Benzina in rezervor si un "spritz la bord" Icon_smile



Reply



 
#9


Salutari,
La masina n-am mai facut mare lucru in ultimul timp, decat benzina si kilometrii.
In perioada urmatoare o sa fac un schimb de ulei in cutie, precum si lichidul de servo si cel de frana, dar pana atunci am si eu o problema cu relantiu... problema se manifesta astfel: dupa ce se incalzeste motorul, accelerez si cand o las sa-si revina, relantiul scade foarte jos, aproape se opreste motorul dupa care isi revine la valoare normala. Ca si in filmuletul asta face: http://www.youtube.com/watch?v=kRU_9UHdzhU
Are cineva idee care ar fi problema?
Mersi!



Reply



 
#10

Ceva asemanator am avut eu dupa ce am strans prea mult surubul ce regleaza relantiul. Acum nu stiu ce sa zic, daca la tine este tot de acolo. La mine aia a fost.


Sent from my iPad Retina using Tapatalk



Reply



 
#11

Faina jucaria! Nu conteaza kilometrajul atata timp cat e Honda... Icon_smile Ne vedem pe strazi Icon_wink

Accord CN1- N22A1, 04'
ex: Accord CH6- F18B2, 00'
ex: Civic EK3- D15Z6, 96'
ex: Civic Ej9- D14A4, 97'



Reply



 
#12

multam vali! momentan incerc sa strang ceva banuti pentru a face cate una-alta pe la masina. ar fi frumos sa facem o mica intalnire honda in timisoara, mai ales ca vad o gramada pe strazi. eu am mai propus ceva pe celalat forum, dar nu a inregistrat mult succes.
Faina bijuteria te cea noua, drumuri bune sa ai cu ea!



Reply



 
#13

Ms, ms pai daca e eu vin. Icon_biggrin
ar fi tare sa ne strangem macar vre-o 4-5 cat e mai cald pe afara....
Da-mi ad pe fb daca vrei Icon_wink

Accord CN1- N22A1, 04'
ex: Accord CH6- F18B2, 00'
ex: Civic EK3- D15Z6, 96'
ex: Civic Ej9- D14A4, 97'



Reply



 
#14

Vin si eu Icon_smile. Frumoasa masina, o stiu din Resita



Reply



 
#15

din pacate eu sunt plecat o perioada din tm si nu o sa pot participa, dar putem face o intalnire cand ma intorc, chiar ar fi interesant sa mai schimbam cateva pareri.
vali, n-am facebook deci ramane sa ne auzim pe forum sau prin mail.
Alin, cred ca ti-am vazut masina intro zi la facultatea de mecanica, insa nu stiu sigur daca era a ta.



Reply



 
#16

daca era verde si coupe era sigur a mea, ca nu mai e alta la fel Icon_smile...toate bune!



Reply



 
#17

sa mai stergem putin praful de pe aici.
profitand da vremea nasoala din weekend, am trecut la schimbarea becurilor din ceasuri cu banda de leduri. rezultantul se poate vedea in video doar ca telefonul meu nu filmeaza foarte bine, in realitate se vede mult mai fain. zilele urmatoare urmeaza si consola, trebuie sa vad cum reusesc sa leg pe acelasi potentiometru de reglaj al intensitatii.
in rest masinuta merge, urmeaza o vizita pe la mecanic ca-mi bate ceva pe spate, iar in primavara sper sa reusesc o vizita la tinichigiu, sa rezolvam cu rugina.
https://www.youtube.com/watch?v=o6kMIFm4Efs



Reply



 
#18

Nu arata rau, dar pe mine m-ar deranja noaptea mai ales, iar ca sa le tin la intensitate mica, nu ma mai zbat sa le pun !



Reply



 
#19

Cred ca nu ar fi rau sa cresti valoarea potentiometrului chiar un pic sa faci intensitatea si mai mica. La un drum lung pe timpul nopti sigur te vor deranja.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#20

pai inainte de leduri la mine nu se vedea mai nimic, desi erau toate becurile bune lumina era destul de proasta. banda de leduri ce am folosito este cam puternica, dar asta am avuto la indemana. reglajul lor este destul de ok, se poate merge destul de jos cu lumina, deci nu sunt deranjante noaptea.



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.