This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Civic 97 ej9 Prima japoneza



 
#1

Salut tuturor.
De curand mi-am vandut vechea masina care 5 ani de zile mi-a mancat zilele si orice leut aveam prin buzunar dar mi-a adus si o mare satisfactie.Am zis ca e cazul sa trec la ceva mai confortabil si am inceput sa caut o masina cu mai mult confort cu mai multe dotari dar intr-un buget mai limitat.Dupa vreo 2 saptamani de cautari si probe si vazut o gramada de gunoaie am incercat la stresul unui amic si un civic ej9.Nu ma pasionau deloc japonezele dar nici nu am mai condus vreuna.De prima data cand am urcat am avut un sentiment placut iar dupa o tura cu ea am coborat cu un zambet pe buze si am stiut ca asta e masina care o vreau.Dar pana m-am cacait sa o iau (imi mai trebuiau ceva bani) in 2 zile a luat-o altcineva.Dupa inca vreo 4 zile de oftina mai apare una proaspat adusa din germania cu mai putine dotari si putina rugina dar si la jumatate de pret.Asa ca am incercat masina, foarte multumit de ea si am facut un compromis.
Masina are ca dotari ABS, servo, trapa electrica, reglaj faruri electric si cam atat.Interiorul este foarte ingrijit iar parte mecanica foarte satisfacator.
Ca defecte, are o arcada ruginita pana in prag iar cealalta arcada unde se uneste cu pragul la fel rugina.Am vazut ca se gaseste panoul intreg pentru inlocuit asa ca asta urmeaza sa ii fac dar imediat dupa ce o inmatriculez.
Masina este ej9 D14a3 de 75cai (urmeaza inlocuirea garniturii si sper ca va acea 90) si este din 1997.Nu are martor benzina si pana ma obisnuiesc cu acul indicator de la rezervor imi va lua ceva.In prima instanta am umplut jumatate de rezervor iar dupa ~130 km a ajuns in dreptul la linia rosie.Am crezut ca mi-am cumparat Belaz dar dupa cateva pagini de forum citite cu probleme honda am inteles ca acul nu indica chiar asa precis.Inca nu i-am facut un consum sa vad exact despre ce e vorba dar urmeaza.Primul lucru in agenda este inmatricularea apoi urmeaza cosmetizarea.

Doresc sa ii pun geamuri si oglinzi electrice dar am inteles de la cineva ca mi-ar trebui si alt calculator.Nu am inteles exact despre ce este vorba.

Am atasat cateva poze cu masina in starea actuala si vechea mea pasiune la care cu greu am renuntat.


Attached Files Thumbnail(s)
                   



Reply



 
#2

Welcome >Icon_biggrin<



The following 1 user says Thank You to georgian03 for this post:
  • ren-u
Reply



 
#3

Foarte ingrijit arata, sa ai parte de ea si sa te poarte cat mai multi km fara incidente Biggthumpup
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



The following 1 user says Thank You to yulasinio for this post:
  • ren-u
Reply



 
#4

place stikerul de pe dacie Rollinglaugh
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



The following 1 user says Thank You to LIVIU_CTS for this post:
  • ren-u
Reply



 
#5

in afara capotei + stickere , imi place mult cum e facuta Dacia. aripile sunt facute la fix si e aliniata bine.
aduce a Isuzu Gemini. avea Sorecu' doua de antrenament prin 1996.

[Image: 1229616-isuzu-gemini.jpg]



Reply



 
#6

Bine ai venit!
Gandeste-te sa-i scoti rugina cat mai repede, ca e pacatoasa la astea mai batraioare Icon_smile
In rest, multi kilometri fara probleme!
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!



The following 1 user says Thank You to w33bb0 for this post:
  • ren-u
Reply



 
#7

bine ai venit si cat mai multi km cu noua masina! simpatica supernova, mie tot timpu mi-au placut cele aranajate putin.



The following 1 user says Thank You to kinky_boy for this post:
  • ren-u
Reply



 
#8

Multumesc pentru aprecieri.

Rugina imi sta ca o aschie in creier si o voi rezolva cat mai repede.nu vreau sa ma apuc acum de ea pentru ca nu stiu cat va sta pe la tinichigiu apoi pe la vopsit si nu mai suport numerele rosii...e un fix....
Masina nu va ramane stoc pentru ca nu am astampar, sunt atatea modele de unde sa ma inspir.Nu va iesi tiganie, oarecum in plan sunt prelungirile pentru bara fata si spate facute cu hidrotransfer gen carbon, la fel si ornamentele de pe laterale si bari oglinzi si stergatoare.Aripioara de pe luneta o voi schimba, am vazut ca se gaseste ceva frumos si elegant care va fi facuta tot cu hidrotransfer gen carbon.Interiorul va fi foarte original si sper sa gasesc niste scaune din material textil negru.Plus multe alte nimicuri dar cu mult efect.
Astazi este vremea frumoasa asa ca acum 3 ore m-am apucat de sters absolut toate plasticele de la interior cu cif.Mai exact jumatate de sticla mare.Plasticele de la interior erau galbene...inchis...acum sunt aproape albe Icon_smile)) Sper ca in cel mult 2 saptamani sa vad numere negre pe masina ca sa ma pot apuca cum trebuie si de ea si la vara sa fie trantita si machiata.



Reply



 
#9

nu-mi suna prea bine ce vrei sa-i faci....da' gusturile nu se discuta.
ii sta mai bine incadrata la jdm
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#10

S-o stapanesti sanatos.
O sa te obisnuiesti si fara martor la benzina, eu n-am ramas niciodata in pana prostului chiar daca n-am martor la benizna, consumul ar trebui sa-l ai undeva in jur de 8-10 urban (depinde cat de greu ai piciorul) si cam 6 afara (daca o menajezi ai putea sa scoti si mai putin)
Cred ca stock arata cel mai bine , eventual Lip-uri la bara fata si spate ..... dar na, chestie de gusturi.
[Image: mysig.jpg?t=1248866766]
You can turbo a vtec but you can't vtec a turbo. vtec



Reply



 
#11

Nu este batut in cuie.In imaginatia mea ar arata bine.


Attached Files Thumbnail(s)
   



Reply



 
#12

asta e jdm si asa trebuie sa arate. Biggthumpup
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#13

Asta inseamna ca vei cumpara o bara de facelift!
Asa cum ti-am zis si acum 2 zile, far bandouri carbon, poate doar eleronul.



Reply



 
#14

Daca ajungi aproape de aia e ceva Icon_wink

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#15

O sa ajung dar doar la aspect, sper doar pentru inceput.O intrebare,compartimentul motor e foarte jegos ca o masina stata.Ce ar trebui mai exact sa izolez ca sa Il spal ?



Reply



 
#16



Reply



 
#17

Salut! Felicitări pt achiziție! Îți doresc sa circuli sute de mii de km fără reparații!

Accord CN1- N22A1, 04'
ex: Accord CH6- F18B2, 00'
ex: Civic EK3- D15Z6, 96'
ex: Civic Ej9- D14A4, 97'



The following 1 user says Thank You to valiczc for this post:
  • ren-u
Reply



 
#18

Multumesc si eu sper la fel.

Azi m-am apucat de curatenia generala a motorului.Momentan doar inceput voi pune poza si cu finalul cand va fi gata.E ceva de muncit.Plus ca a fost vremea asa frumoasa ca am tras si o spalare.


Attached Files Thumbnail(s)
               



Reply



 
#19

Eu am folosit "Autoglym engine and machine cleaner" pentru curatarea motorului si iese meserie plus ca nu trebuie sa stai sa freci mult pe el. Trebuie sa clatesti cu apa dupa el deci trebuie sa iti protejezi un pic distribuitorul daca dai cu jet.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#20

Deci doar "delcoul" trebuie sa invelesc bine si panoul de sigurante in rest pe la injectoare nu are nimic daca bag vapul ? Oarecum azi am facut ceva curatenie dar nu sunt satisfacut ca nu am ajuns cum trebuie in unele locuri.



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.