This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Anvelopele de iarnă, obligatorii din noiembrie până în martie!



 
#1

Este Proiect de lege: anvelopele de iarnă, obligatorii din noiembrie până în martie! Amenzile care sunt ataşate lipsei pneurilor de sezon în anotimpul rece se încadrează în clasa a IV-a de sancţiuni, astfel că şoferii care nu şi-au schimbat anvelopele vor fi nevoiţi să suporte amenzi care variază între 540 şi 1200 de lei. Icon_yikes -> sursa

O nedumerire.. Se aplica legea si pt cei care au gume all season?

Legea umreaza sa fie supusa la vot de Ministerul Transporturilor, daca va trece, va invit aici


//-// (()) //\\// //)) //\\



Reply



 
#2

Sincer mi se pare o treaba buna, la fel se aplica si in alte tari ex Elvetia unde daca nu ai gume de iarna dupa inceputul lui noiembrie te ard la buzunar.
Poate asa nu se mai formeaza cozi pe cine stie ce artere din cauza unor lenesi care au uitat sa isi puna cauciucuri de iarna si blocheaza strada.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#3

e ok, dar poate e apuca si "gunoaiele" de curatat strazi, anul trecut am cam umblat prin nameti. nu erau bani pt dat zapada la o parte....
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#4

Sunt de acord ca anvelopele de iarna sunt o necesitate in sezon. Sunt de acord cu amenzile mari. Nu-s de acord sa ma oblige sa le port pe masina chiar daca afara sunt 20 de grade. Adica mi se pare normal ca, daca in octombrie este suficient de frig afara, sa fiu obligat sa le incalt, dar, daca in martie sunt 20C, sa le pot da jos.

Si, da, stiu ca-i o utopie, ca o asemenea lege n-ar prea fi lege, ca s-ar gasi portite de scapare la tot pasul, insa ar fi frumos Icon_smile

Deci ma vad obligat sa fiu de acord cu legea.



Reply



 
#5

mai e o problema, de doua weekenduri ies cu moto ca e temperatura ok. am semislikuri, ultravara sa zic asa, ce fac astia? ma iau la suturi ? Icon_smile)
personal nu ies cu mobra sub 12-15 grade. am patit-o din cauza aderente reduse din cauza temperaturii.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#6

@Liviu: Cred ca ai se refera in primul rand la autocamioane si autoturisme, e cam greu sa blochezi traficul pe o strada cu motocicleta Icon_smile
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#7

eu am auzit aseara, e general, pt toate autovehiculele.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#8

Atunci trebuie sa iti iei alte gume
[Image: michellin_s12_rear.jpg] Happy
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#9

Holycow
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#10

Man, eu zic sa nu risti... serios, safet first. Uite, m-am informat si cica astea ar fi ce-ti trebuie:
[Image: 51BIaNx-4cL._SL240_.jpg]




Reply



 
#11

Sau mai bine iti iei una din asta, daca a ajuns pana la Pol o sa treaca si iarna in Romania
[Image: main.jpg]

Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#12

:icon_yikes:
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#13

Pana la urma cred ca trebuie sa imi iau si eu cauciucuri de iarna, a fost sub zero grade azi noapte si masina era bocna azi dimineata :icon_yikes:
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#14

Pai fa un drum incoa', man. Noi avem 26 de grade azi si nu ne doare sufletu' sa impartim cu tine cateva. Revenind on topic: sper ca in wkndul asta sa apuc sa pun si eu ghetele de iarna ca am tot amanat, da' deja vine legea peste noi Icon_smile



Reply



 
#15

Se pare ca numai de la anul intra in vigoare legea...
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#16

dap, intre timp cine a trebuie sa vanda, a vandut. nu-i asa ca e o tara superba?
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.