This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Honda S2000 AP1



 
#61

S-o stăpâneşti sănătos!



Reply



 
#62

Multumesc tuturor ! Ne vedem maine seara la intalnire !



Reply



 
#63

S-o stapanesti sanatos!!!Biggthumpup
Icon_evilNu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...Icon_evil





Reply



 
#64

Sa verifici uleiu la fiecare plin! (cum zice in manual Icon_biggrin )



Reply



 
#65

Am o intrebare la posesorii de S2K Icon_smile . Banuiesc ca in cutia de viteze ulei MTF trebuie dar stie cineva ce fel de ulei trebuie in diferential ? Parca asa am vazut in manual ca uleiul din cutie si din diferential trebuie schimbat acum la 40.000 .....



Reply



 
#66

Bănuiesc ca în diferențial renunte ATF. La HR-V, în diferențial , se pune ATF.



Reply



 
#67

Nu pune ulei de hrv in diferential!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
75w90 motul gear 300 e ce iti trebuie, 1litru, se schimba la 2 ani sau 30k km.

Sent from my Defy using Tapatalk 2



Reply



 
#68

Corect, in diferentialul de la S2000 trebuie 75W90.



Reply



 
#69

Mersi pentru info, dar cum se numeste uleiul 75W90 de la Honda ce se baga in diferential ? In cutie MTF3 ar trebui ?
@ crisskro : Tu ce ulei bagi in motor ?



Reply



 
#70

Eu folosesc asa:

Motor - 5L+1L (de eventuala completare) Motul 5w40 8100 x-cess - 7500km sau 1 an
Cutie - 2L Redline MTL 70W80 - 60K km sau 4 ani (eu o data la 2 ani)
Dif - 1L Motul gear 300 75w90 - 30k km sau 2 ani (eu o data pe an)

La motor e uleiul recomandat de Motul pt s2000, mai subtire s-ar ptuea sa il manance destul de repede.
La cutie e made in USA, mai subtire ca mtf sa fie mai ok schimbarile la rece mai ales iarna. E foarte ok si MTF3 de la honda, e 75W90.
La dif, e cel mai bun ulei care il poti folosi pt daily, full sintetic.

EDIT
Clutch master cylinder - ate super blue racing DOT4
Brake fluid - ate super blue racing DOT4
Antigel - Honda OEM



Reply



 
#71

Nu stiam ca MTF 3 e 75W90, mersi . Deci daca vreau sa ma duc pe ulei honda atunci cel mai bine e MTF3 si in cutie si in diferential nu?



Reply



 
#72

In cutie da, in diferential pune motul. Au fost facute multe teste cu mai multe uleiuri, motul e cel mai ok. E cam 100 lei litrul.
Nu stiu ce pune honda in diferential, nu cred ca e tot MTF3.

Nu uita sa verifici uleiul motor la fiecare plin de benzina / saptamanal. S2K mananca ulei random, intr-o saptamana poti sa pierzi 500ml sau in 6 luni 100 ml depinde de stil de condus. Capacul de pe motor are PCV, pe acolo trage ulei cand esti in ture pe curbe, si il baga in admisie si il scoate pe evacuare. Inconvenient/bad design.

Verifica si rezervorul de la ambreiaj http://oi47.tinypic.com/qsk1o8.jpg
Nu face parte din intretinerea de reprezentanta, daca e cetos/negru, schimba-l. E lichid de frana inauntru.
Scoti cu o seringa tot din vas, pui lichid nou, deschizi aerisitorul sub masina si lasi lichidul nou sa il impinga afara pe cel vechi. Asa nu bagi aer in instalatie si dureaza gen 10 minute sa il schimbi (cu elevator).



Reply



 
#73

Din ce am citit pe un forum de S2000, in diferential ei pun 75W140 full syntetic de la Mobil 1 sau altii....



Reply



 
#74

75w90 e ok pt strada, 75w140 e ok pt strada+track.
Eu pun motul de 2 ani cu 0 probleme. Daca ai citit ca aia pun mobil 1, iar eu pun motul, de ce vrei sa pui ulei oem honda? Icon_biggrin
E doar ulei, pune ce pun si altii si gata.



Reply



 
#75

si eu tot motul folosesc in diferential Biggthumpup



Reply



 
#76

Eu am avut probleme cu Mobil 1 full sintetic in cutia manuala de Civic. Asa ca vezi ce bagi, unde si cat Icon_wink



Reply



 
#77

Eu am pus peste tot Motul (motor/diferential/cutie), am pont de pret bun asa ca, de ce nu?! mai ales ca nu am avut VECI probleme cu marca astaIcon_smile



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.