This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

sfaturi-suspensii, ambreiaj, gume?



 
#1

mi-am luat si eu o ctr fn2. la service mi sa zis ca amortizorul dreapta fata curge si trebuie schimbat. ambreiajul prinde prea sus si cred ca trebuie schimbat, gumele sunt gata. deci ce recomandati? precizez ca as vrea un raport sportivitate/confort echilibrat deoarece nu vreau sa fac raliu, dar nici nu vreau sa ii pierd din sportivitatea pe care o are acum stock.
sa pun piese noi stock honda? sau sa iau aftermarket ceva mai interesant?
la ambreiaj, doar kitul sau si volanta?



Reply



 
#2

Ambreiaj doar kitul, fără volanta, nu as lua stoc ca e si scump si nici nu e cel mai bun; vezi ca pusese TOM o recomandare cu un ambreiaj bun. Nu mai știu modelul acum.
Suspensie poți merge pe amortizoare originale si arcuri Eibach, sunt mai confy dar se si asaza mașina mai bine.



Reply



 
#3

am un exedy hyper single cu putini km daca te intereseaza !



Reply



 
#4

Fix ce a zis denigrator iti zic si eu. amortizorul sachs adica cel OEM cu niste Eibachuri prokit.



Reply



 
#5

La suspensie ce au recomandat baietii iar pe ambreiaj eu m-as duce pe standard.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#6

eibachuri pro kit am gasit aici, la http://www.customtuning.ro/produs/Arcuri...N2-Eibach/ 721 ron
la amoritzor am gasit aici http://www.onauto.ro/catalog/fisa/26588#...=amortizor la 468 ron.

imi recomandati sa schimb doar amortizorul din dreapta ptr ca ala curge sau sa le schimb pe amandoua, ca sa fie noi ambele pe fata, oare nu apare nici o diferenta tinand cont ca unul e nou iar celalalt imbatranit?
pot sa iau de pe net , e aceeasi treaba ca la reprezentanta? ei imi ziceau de 210 euro +tva, enorma diferenta.
kit de ambreiaj am gasit exedy aici:
http://www.unixauto.ro/Unix_CikkekLista_...egnNr=2699 1270 ron
ce parere aveti?
am mai primit un sfat de niste coilovere bilstein b14, rewieuri interesante dar mi-e teama sa nu fie prea rigide...



Reply



 
#7

Daca ai bani dute pe bilstein.
La ambreiaj nu recomand Exedy mai ales stage1

Sent from my N4
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#8

dar atunci ce ambreiaj? si de unde? ca nu am chef sa fie super tare la picior, Icon_smile... scuze daca pun intrebari de profan, dar asta si sunt...Icon_smile
bilstein nu va fi mult mai rigida?



Reply



 
#9

da un pm si tu , ne intalnim si mai povestim una, alta. la reprezentanta e scump TOT si o manopera ....iti spun mai multe personal.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#10

Eu dacat Exedy mai bine zic unul OEM.

Sent from my N4
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#11

oem totul oem Biggthumpup



Reply



 
#12

OEM e Exedy la FN2 Icon_biggrin
Bilstein nu face ptr FN2 suspensie, am mai scris 1 data.



Reply



 
#13

multumesc mult pentru toate sfaturile.
din ce deduc pana acuma, voi cumpara de pe net amortizor sachs, care e oem si va voi urma sfatul voi pune arcuri eibach prokit. ambreajul il voi lua tot de pe net exedy care din cate ziceti voi e oem la fn 2.

tot nu m-am lamurit daca e ok sa iau de pe net, sau de la reprezentanta honda, unde preturile sunt duble, nu e aceeasi chestie?

si tot nu sunt sigur daca sa iau ambele amortizoare noi pe fata sau numai cel care curge de pe dreapta, astfel o sa am unul nou pe dreapta si unul din 2007 cu 56000 km pe stanga, cu arcuri noi eibach. nu se va simti diferenta?

apropo pe gume am ramas pe michelin pilot sport 3, pareri?



Reply



 
#14

Ia ambele amortizoare, cauciucurile sunt bune cu toate ca mi se par cam scumpe ptr ce oferă (folosesc modelul de 1 an).
Unde ai găsit le net piesele? Daca sunt aceleași coduri ptr OEM le poți lua linistit, sunt aceleași lucruri ca si la dealer doar ca mai ieftin Icon_smile



The following 1 user says Thank You to DeN1gRator for this post:
  • doc_tyby
Reply



 
#15

Adi, de unde ai informatia ca Exedy e OEM?

Sent from my N4
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#16

De pe mai multe ambreiaje date jos, inclusiv al meu, si de la Asko.



Reply



 
#17

Hmm, poate face OP-ul o poza la cel vechi sa vaza si la mine.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#18

Dap, ar fi o idee buna.



Reply



 
#19

cam cat ulei e normal sa consume?
am senzatia ca papa aprox 200 ml la 1000 km. e normal?



Reply



 
#20

Ce ulei folosesti? La 56 de mii nu ar trebui sa consume deloc, dar 200ml la mie nu e rau daca vede multa talpa.

Sent from my N4
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.