This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Greutate Janta+Pneu



 
#1

Ce greutate ar trebui sa aibe Janta + cauciuc? este o toleranta pt a nu afecta dinamica/performanta masinii? ale mele sunt pe 17, si cantaresc 19.5 Kg. nu e am mult?Confused



Reply



 
#2

Si la TypeS 2008 tot cam pe acolo aveau cele stock, iar la CTR cele stock pe 18 au peste 21 de kg.
Acum daca gasesti sa pui unele mai usoare foarte bine, iti afecteaza dinamica "in a good way".



Reply



 
#3

Ca greutate am observat ca iesi la un pret mic mergand pe Wolfrace, insa nu-s prea de soi din punct de vedere al calitatii. De usoare sunt usoare, dar trebuie sa te porti cu manusi cu ele, altfel se distrug foarte repede.



Reply



 
#4

toate jantele aftermarket (accesibile) sunt mai slabe ca si rezistenta decat unele stock. deci nu sunt de dat prin gropi. clar ca trebuie manusi.
diferente de cate 1 kg sunt si la gume. si acolo poti castiga.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#5

Si nu-i vorba numai de gropi. Wolfrace-urile mele sunt mancate rau de tot de porcaria pe care o arunca astia pe jos iarna. Zici c-a dat cineva cu acid pe ele.



Reply



 
#6

Citesem undeva mai demult ca 1kg scazut la roata face cat 4kg scos din greutatea masinii.
Nu as recomanda wolfrace la nimeni pentru ca sunt foarte slabe, Rota fac jante frumoase, destul de usoare si ieftine.
Ale mele janta+cauciuc au undeva la 11kg iar janta goala are 5 Icon_biggrin
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#7

Eu acum caut Ultraleggera de 17" pentru setul de vara. Sa vedem cum stau cu finantele pana atunci. Ma gandeam la 18, insa masina nu va fi chiar 100% de vacanta si/sau circuit, asa ca...



Reply



 
#8

yula tu du-te si ne lasa cu jantele tale, noi vb de jante de la magazin nu avioane d'alea Icon_razz
cu o janta d'ata cumperi doua seturi de wolfrace Icon_smile)
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#9

Pai sa vedem, un set de wolfrace pe 16 este undeva la 400€ + 4 gume bune iesi undeva la ~700-800 de euroi. Pai de banii aia eu mi-am luat Volk cu gume bune second Biggthumpup nu te pune nimeni sa le cumperi noi noute.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#10

pai as fi luat si eu da vezi tu, tu esti acolo....la noi seconduri ie dotz, dezent, alutech, d'astea.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#11

Eu stiu ce zici dar acum cu atatea site-uri la care ai acces e greu sa cred ca nu gasesti in alta parte :-p
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#12

Uite motiv sa-mi zgarii ochii pentru ca n-am ajuns la Paltinis anu' asta. Eu nu te-am vazut decat cu vechiul ITR Icon_sad



Reply



 
#13

Daca ajuta Dumnezeu poate o sa avem sansa sa ne intalnim sa vezi masina. Inca nu am planuri pentru la anul de a veni cu masina in tara dar poate se vor schimba Icon_biggrin
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#14

Sau poate se materializeaza planurile mele de a ajunge intr-un final apoteotic in IRL. Tot astept sa-mi inceapa o colaborare cu cineva din Manchester, lucru care ar face respectivele planuri mai mult decat viabile.

me: /daydreaming



Reply



 
#15

daca vrei jante rezistente la orice si ceva usoare ia speedline. poti sa dai cu ele in borduri la viteze mari si janta nu pateste nimic. sun jantele de competitie de la rally. Eu unul prefer in detrimentul Rota cele de la Konig.



Reply



 
#16

ale mele au 11 kg si ceva cu tot cu gume, sunt pe 16, Rota si gumele eagle F1 215.40.16! ce am observat eu e ca sunt f rezistente, desi nu m-as fi asteptat! am luat o groapa cand mergeam catre paltinis..am zis ca e indoita, eu crispat opresc imed..si nimic nu avea roataIcon_smile! deci eu unul ma declar f multumit de ele!



Reply



 
#17

asa a zis un amic d'al meu. de curand, cu ocazia schimbului de gume a aflat ca are o fisura in janta. sper sa nu ai si tu astfel de surprize. oricum ca si jantele oem nu cred ca se poate ca si rezistenta
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#18

Conteaza foarte mult greutatea la jante. Am avut de 3 ani aceleasi jante pe masina de aliaj foarte usoare .Masina era tare sensibila la denivelari cu ele .La viteze mai mari parca sarea de pe drum daca dadeam peste ceva gropi sau alte chestii. Acum de o saptamana am altele mai mici de iarna tot de aliaj dar parca-i ceva aliaj de plumb Icon_smile Grele peste masura . Se simte la directie , reactioneaza mai lent parca , in plus parca e incarcata masina ,nu mai sare cand dau peste denivelari . E lipita de drum dar merge sesizabil mai greu..



Reply



 
#19

(02-11-2010, 01:21)LIVIU_CTS Wrote: asa a zis un amic d'al meu. de curand, cu ocazia schimbului de gume a aflat ca are o fisura in janta. sper sa nu ai si tu astfel de surprize. oricum ca si jantele oem nu cred ca se poate ca si rezistenta

chiar m-am uitat la jante si sunt check, le-am check-uit cand mi-am schimbat ambreiajul..! (in special pe aia din dr...cu aia am luat groapa in drum spre Paltinis..nici o urma Icon_smile



Reply



 
#20

(22-10-2010, 09:35)w33bb0 Wrote: Uite motiv sa-mi zgarii ochii pentru ca n-am ajuns la Paltinis anu' asta. Eu nu te-am vazut decat cu vechiul ITR Icon_sad

Je a vazut-o Banana si s-a si urcat in ea...de fapt urcat e fffff tras de par...ca de fapt te cam arunci pe jos sa te bagi in scaun. La datu' jos e si mai sexy Icon_biggrin Eu sunt ceva mai inalt decat Yula si s-a vazut din plin cand m-am bagat in cockpit (ca asa iti da senzatia scaunul ala), dar mai ales la iesit din cockpit Rollinglaugh Asa mai pe genunchi, mai cu o mana pe jos sa te sprijini Icon_biggrin
Scuze de offtopic...



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.