This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

CRX 1.6 esi (ED9), Flint Black



 
#21

O sa fac o lista ca sunt prea multe... pana atunci am nevoie de prezoane lungi...si nu stiu daca ar fi ok sa-mi iau de la Blackworks BWR care sunt cu 100ron mai ieftine decat ARP.Despre ambele spune ca rezista la 190000 psi. Daca as sta bine cu banii clar mi-as lua ARP...dar asa tot timpul trebuie sa caut ceva cu raport calitate-pret bun.



Reply



 
#22

Deci sa ma bazez pe prezoanele Blackworks BWR pt vtm si circuit? Pot fi de calitate mai proasta decat cele stock?



Reply



 
#23

Nu stiu de Blackworks BWR nimic, da sa stii man ca cele stock sunt de calitate foarte buna.



Reply



 
#24

Doar ca trebuie stranse cu atentie, la cuplu.



Reply



 
#25

Ce se stie despre placute Ferodo DS Performance? Sunt bune de ceva? Inainte am avut ferodo ds2500...sa ma astept la performante mai slabute?



Reply



 
#26

Pai DS Performance face parte din gama Tuning iar DS2500 din gama Racing deci sunt mai slabute dar s-ar putea sa fie bune si sa te tina mai mult depinde si cu ce discuri le combini. Eu nu am mai avut, abea astept sa montez Zimmerman Sport cu DS2500 sa vad ce iese.



Reply



 
#27

Le montez cu discuri Brembo max pe 262mm.Mi-as lua ds2500 dar nu am gasit pana acum pt civic VT, ca fuzete de alea am.



Reply



 
#28

Brembo Max alea sunt niste mari mizerii, sau cel putin in cazul meu si al altor cativa hondari. Am pe Del Sol si dupa o tura mai agitata s-au ovalizat si bat Icon_sad Adica daca ti se va intampla sa se ovalizeze foarte repede, sa nu te miri.



Reply



 
#29

Si eu am patit lafel cu Brembo drilled and slotted, le-am descentrat dupa cateva ture mers mai agesiv iar dupa ceva timp au aparut si fisuri. Iar Brembo stock le-am ovalizat la o simpla franare mai agresiva in care mi-a intrat ABS-u si nici macar nu erau incinse. Ambele discuri erau de 262 si ambele masini aveau ABS, EK3 si EG2.



Reply



 
#30

Si de Zimmerman am citit cam tot aceleasi lucruri cu ovalizarea (ma gandeam si eu intr-un timp la ele).



Reply



 
#31

Era cat pe ce sa-mi iau kit Disc+Placuta de la Hawk si nu mai aveam emotii deloc. Eu cred ca depinde foarte mult si de combinatia Disc+Placuta pe care o alegi, iar cu cat e mai moale placuta cu atat e mai bine pt disc si creste eficienta de franare. Primul set de discuri l-am ovalizat abea dupa ce am schimbat placutele cu care au venit si care s-au si uzat foarte repede.



Reply



 
#32

Pai combinatia e urmatoarea: placute ferodo ds3000 cu discuri brembo max(pe care le-am luat pentru ca cel de la care am cumparat fuzetele mari cu discuri de 262 le dadea la pachet).Eu sper sa nu se ovalizeze chiar atat de repede...dar ramane de vazut.
In rest cam tot ar fi nou: rulmenti, pivoti, etrieri reconditionati cu pistoane si garnituri noi...
Prezoane lungi blackworks BWR :
[Image: _57_zpsaf16e2be.jpg]
Etrieri sablati si vopsiti in camp electrostatic...
[Image: 20141017_141626_zpsa401c71c.jpg]
Chiar sunt curios cum va fi cu ds3000.
[Image: 20141017_141112_zps15681a34.jpg]
Si daca tot schimb fuzetele..pe fata hardrace si pe spate megan racing.
[Image: 20141017_141416_zps1659359d.jpg]
[Image: 20141017_141536_zps2d6e2062.jpg]
antival in baia de ulei si garnitura noua...
[Image: 20141017_142728_zps024259ff.jpg]



Reply



 
#33

Haha daca tot schimbi fuzetele fata zice. Hahahha Icon_wink adica mai bine zis cu fuzetele alea nu poti merge din cauza caderii pozitive si ai nevoie de regulatoarele de cadere pe fata ca sa poti functiona Icon_wink



Reply



 
#34

Fuzetele sunt de CRX VT deci merge si fara camber Icon_wink
Camber pe spate tre sa-mi iau si eu candva...
Unde sudezi antivalu ala ?



Reply



 
#35

Atunci nu vad rostu la regulatoarele fata mai ales in cazul tau cand masina e pentru competitii



Reply



 
#36

Ziceam in sensul ca daca tot schimb fuzetele cu ocazia asta pun si camber...



Reply



 
#37

vezi la montaj sa nu strangi camber kit-urile decat pe suspensie incarcata. daca le stangi cu masina pe cric (susp. descarcata) bucsile raman in tensiune si se foarfeca cu timpul.



The following 1 user says Thank You to Tomi for this post:
  • Toyboy
Reply



 
#38

Probabil ca unii veti spune ca am dat prea mult pe toate piesele astea si ca erau variante mai ieftine, dar nici eu nu am fost asa de bine organizat din prima.Poate ieseam mai bine daca imi luam kit-ul de la wilwood pe 280mm, dar numai in cazul in care nu mai plateam taxa de import(nu stiu cum as fi putut face asta).
Am facut un calcul la upgrade-ul ăsta si am iesit cam asa:
Fuzete civic VT - 700ron
rulmenti NTN - 285/buc x 2 = 570ron
discuri brembo max - 450ron
placute ferodo ds3000 - 900ron
prezoane lungi BWR - 270ron
pistonase+garnituri - 170ron
pivoti - 130ron
sablat+vopsit fuzete - 100ron
sablat+vopsit etrieri - 80ron
capeti de bara - 160ron

Total 3530ron.

AA da si am uitat si de kit-ul de la hardrace care a fost 850ron, lichidul de frana dot 5.1, dar prefer sa nu mai fac calculul si cu alea, mai bine nu mai stiu...

Rezultatul final arata asa:

[Image: 20150131_223643_zpsmm4vmea2.jpg]



Reply



 
#39

Probabil ca erau si alte variante dar atata timp cat tu esti multumit e tot ce conteaza.

Sunt curios de cum o sa tina bratele de la Hardrace pentru ca si eu le am in plan pentru ITR.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#40

Exista variante : fuzete cu discuri de reno si etrieri de itr ...
Ți-ar mai trebui o pompa si servo de 1" si ala ești !
Sa frânezi cu grija acu Icon_wink



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.