This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

My Civic fk2 2007



 

S-au mai asezat azi discurile si placutele dupa cateva drumri se pare ca sunt ok ce am remarcat sunt mai silentiose la franare ca EBC ce le-am avut inainte.
Ce tot imi tot sta pe creier este ca pe partea dreapta nici astea nu s-au potrivit pe subelele alea de sustinere.Pe stanga e ok dar pe dreapta apare o deviere de cativa vreo 5mm.E cumva posibil sa difere stanga dreapta rulmentul si prinderea nu a fost schimbate sunt cu ce a venit masina.



Reply



 

nu are nici o legatura. daca ar fi ceva descentrat nu s-ar potrivi nici prezoanele pe disc. e probabil o abatere din fabricatie. oricum, asa cum spuneam, rolul acelor suruburi e da tina discul pe pozitica cand pui janta, el e facut sandwich intre janta si fuzeta.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

eu am mers si cu si fara 0 diferente Icon_wink



Reply



 

Ok, m-am mai linistit merci de Info baieti.
In sfrasi am reusit sa imi comand bucsile alea de la brate am luat de la Febest de la un magazin din germania cost total cu transport si comison bancar 75 euro. Am vorbit azi la telefon cu ei 10 zile dureaza pana ajung la noi.
De aicea am comandat http://reindeerparts.de/Febest-autoteile/Honda/



Reply



 

Miau ajuns in sfarsit si mie bucsile cred ca saptamana viitoare le montez.Franele sau asezat si sunt tare multumit de cum franeaza masina acuma.Un singur lucru mai am si nu prea ii dau de cap a inceput sa scartaie scunul soferului zici ca esti in autobuzIcon_smile.A luat un spray cu ulei de silicon si maine ma pun pe gresat arcurile din scaun.Mi-au trecut si gandurile de a o vinde am zis ca o mai tin un an ca la cati bani am bagat in ea nu se mai merita.



Reply



 

sacrtaie inauntru, nu ai ce sa gresezi.
in orice masina bagi bani, mai putin in masinile noi. eu inca nu am bagat nimic numai ce am vrut.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

ai umezit scaunul sau ti-a intrat apa pe undeva, eu am patit la fel, si am scapat prin lasarea masinii in soare, dupa cateva zile scartaiala a disparut Icon_wink



Reply



 

Mah, nu's cum e la voi, dar in a mea in 77.000km am dat o singura data cu ceva smecleu (pe la vreo 20.000km cred, oricum mai pe la inceput) si apoi mucles, n'a mai scos niciun sunet pana am vandut-o, o fi pe baza de "noroc"?
2009 Audi A6, 2.0 - 170CP, A/T, gri
Fosta: Honda Civic 4D 1.8 ES M/T Taffeta White



Reply



 

Gata am redus la tacere si greierii din scaunul soferului am dat cu ulei siliconic pe sub el pe la arcuri si la prinderea lor de cadrul scaunului.Dar m-am ales cu o durere de spate cat mam tot invartit sa pot ajunge peste tot Icon_smile.In rest tare multumit de masina merge brici am facut in weekend un drum pana la Campul lung peste Bran. A fost de vis pe curbe drumul gol numa bine de un pic de talpa franele tin bine dar fac la praf de sau negrit jantele Icon_smile.
In rest benzina si drumuri bune sa fie.



Reply



 

Mai am un pic si trebuie sa ii schimb uleiul si filtrele.
Uleiul din cutie l-am schimbat prima data la 100.000 iar acuma vreu sa il schimb iara.
M-ar bate gandul sa bag altceva decat honda MTF cum MTF2 nu se mai gaseste si MTF 3 e prea subtire cred ca o sa baga de la Motul 75W90 sau de la Total tot 75W90
La motul sunt 2 optiuni
Gear 300 75W90
Motylgear 75W90
Cel de la Total este
TRANSMISSION SYN FE 75W90
Voi ce ziceti?



Reply



 

Motylgear 75W90.



Reply



 

Pana la urma am luat honda MTF filtru purflux si bucsile de la febest.
Mai trebuie sa imi vina uleiul Total 0w30 decare sunt tare multumit ultimile 3 schimburi au fost doar acesta.
Multi ar zice ca e prea subtire dar din fisa technica e mai mult un 0w40.
[Image: 20130527204240.jpg]

[Image: 20130527202457.jpg]



Reply



 

Am reusit sa imi fac programare la service miercuri ma duc sa montez bucsile sa schimb uleiul din cutie si de la motor.
O sa ii fac si geometria la rotile fata dupa ca sa fie totul ok.
Ulei am luat pana la urma Liqui Moly Top Tech 4200 5w30 sper sa fie ok a fost un pic mai scump ca Totalul dar cred ca o sa tina mai bine vara asta daca va fi cald cum se prognozeaza.
Masina a ajuns la 140.500km si inca se tine bine inca nu m-am saturat de ea si ma surprinde in bine in fiecare zi.Poate anul ce vine o sascoata si honda o noua generatie de benzinare ca as dori sa o schimb si as vrea tot honda.



Reply



 

w30 nu imi inspira incredere MAI ales la verile noastre. daca nu biciuiesti si mergi ca un om "normal" e ok.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

Gata am montat si schimbat tote cele mentionate mai sus.Masina merge ca unsa sta in curbe,am refacut azi inca o data geometria si e ok.Zici ca ce ca noua si sunt tare multumit de cum se comporta.Am schimbat si filtrul de polen dupa 6 luni era negru de data asta am pus unul cu carbon activ sa vad daca e ceva de capul lui ca ma costat 100lei.Ar trebui sa filtreze mai bine gazele de esapament din trafic.
Acum benzina si talpa ii mai trebuieIcon_smile.



Reply



 

(14-06-2013, 17:53)Dragos Wrote: Gata am montat si schimbat tote cele mentionate mai sus.Masina merge ca unsa sta in curbe,am refacut azi inca o data geometria si e ok.Zici ca ce ca noua si sunt tare multumit de cum se comporta.Am schimbat si filtrul de polen dupa 6 luni era negru de data asta am pus unul cu carbon activ sa vad daca e ceva de capul lui ca ma costat 100lei.Ar trebui sa filtreze mai bine gazele de esapament din trafic.
Acum benzina si talpa ii mai trebuieIcon_smile.



am aproape 20k cu top tec-ul de la LM si inca e pe maxim pe joja la ep4.
eu zic sa o mai tii inca cativa ani Icon_wink



Reply



 

Gata sunt fericit
Am desfacut ieri din nou displaiul am curatat cu spray de contact pe acolo de fapt am desfacut tot pana am ramas cu circuitele in mana dupa am dat su spray cu silicon pentru protectie si am montat totul la loc.
Surpriza functioneaza displaiul din nou corect fara pete intunecat sau stinse ca si cum ar fi nou.Pot vede ceasu si nu mai intarzii la servici)).
Sper sa nu am gura aurita si sa tina.
A doua treaba buna e cu franele pe la care le-am gasit buba.
Praful execesiv de la placute.
Am fost la spalatorie si au insistat baietii pe la etrierii a iesit o negrala de numa.
Pasul urmator desfacut etrierii si curatat placutele si tablele acelea de fixare erau intepenite.Am gresat cu vaselina pe baza de cupru tabele in locasul de culisare a placutelor.Am echilibrat rotile din nou si surpriza nu mai face provbleme.
Scartaitul se rezolva cu o spalare pe saptamana a rotilor.
Ce ma ingrijoreaza e gradul de uzura a placutelor fiid mai noi se manca ca branza .
In rest am facut azi o tura pana la Siriu si le-am testat pe serpentine e totul brici.



Reply



 

bah, e bine sa pui vazelina pe la frane?
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

(28-07-2013, 20:03)Dragos Wrote: Gata sunt fericit
Am desfacut ieri din nou displaiul am curatat cu spray de contact pe acolo de fapt am desfacut tot pana am ramas cu circuitele in mana dupa am dat su spray cu silicon pentru protectie si am montat totul la loc.
Surpriza functioneaza displaiul din nou corect fara pete intunecat sau stinse ca si cum ar fi nou.Pot vede ceasu si nu mai intarzii la servici)).
Sper sa nu am gura aurita si sa tina.
...


Ce spray ai folosit? Ai avut lipituri "reci"- pini dezlipiti la LCD?
Si display-ul meu a inceput sa faca figuri, e momentul sa il scot si il aranjez. Ai folosit procedura din manual?
Icon_evilNu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...Icon_evil





Reply



 

Ti-am zis eu ca nu e display-ul de vina Icon_wink

@Liviu: Pai daca nu pui vaselina pe fata placutei sau pe disc nu are nimic. Si eu ung tablitele alea si spatele placutelor unde atinge etrierul.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.