This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

DOC: '02 Honda Accord Type-R H22A7, Satin Silver



 
#41

sa ne zici care-s rezultatele ca de mult tot zic ca fac si eu asa ceva. chiar dupa ce am vorbit cu tine la asko acu multa vreme am luat o rola de izolator fonic folosit in instalatiile de ventilatie, da nu am mai apucat sa-l pun, oricum nu cred ca e foarte eficient fiind de doar 5-6 mm.
tot cu drumul lung am si eu probleme Icon_smile



Reply



 
#42

Depinde ce materiale folosesti si in ce ordine. Eu am cumparat de la Romstal un buretele autoadeziv de 10mm, cu densitate foarte mare. Aproape acelasi tip de material folosit la izolatie, l-am intalnit si la firmele specializate in audio. Chiar astazi am trecut pe la Beloud sa vad ce materiale au pentru insonorizare si folia cu bitum este la fel ca cea din Hornbach.
Daca imi place cum iese la mine, as putea face si la alti hondari. Intai sa vad rezultatul final, montaj si diminuarea zgomotului, apoi te anunt. Oricum, imbunatarie sigur va fi. Eu am facut aproape acelasi lucru la FN2 si era foarte placut in masina dupa aceasta operatiune.



Reply



 
#43

si eu trebuie sa fac la civic. la scirocco i-am facut asta (cu un burete dens, folosit in constructii. ca acel termoizolant pentru conducte, pe o parte avea si folie de aluminiu. la crx aspectul asta nu mai intereseaza, la civic, care e de toate ziliele parca e nevoie Icon_biggrin.
sper sa am timp sa faac si eu treaba asta cat de repede.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#44

Mi-a placut cum a iesit FN2-ul si daca tot ma gandesc sa nu mai vand ATR-ul, mai bine il antifonez.



Reply



 
#45

Tamponul de motor refacut:

INAINTE
[Image: img3298b.jpg]

DUPA
[Image: img3306v.jpg]

[Image: img3307tc.jpg]
[Image: img3297mm.jpg]


[Image: img3294c.jpg]


[Image: img3296rz.jpg]


[Image: img3291hk.jpg]


[Image: img3290o.jpg]

[Image: img3289l.jpg]

[Image: img3288m.jpg]


[Image: img3287e.jpg]

[Image: img3286j.jpg]

[Image: img3285k.jpg]

[Image: img3284h.jpg]


[Image: img3283j.jpg]


[Image: img3282w.jpg]

[Image: img3281pn.jpg]

[URL="http://imageshack.us/photo/my-images/577/img3280w.jpg/"][Image: img3280w.jpg]



Reply



 
#46

Treaba buna faci acolo, ai sa pui un strat si sub mocheta?

Sent from my Slimed i9000
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#47

Sub mocheta de podea este un fel de pasla si nu cred ca are rost sa mai pun un strat.
Ieri am verificat antifonarea din bord la un Nissan Murano si culmea, am gasit aceeasi pasla lipita pe capacele de plastic de sub plansa de bord. Nu am reusit sa mai fac poze, dar pe partea pasagerului am capitonat (fara sa lipesc) spatiul dintre ventilator, tubulaturi aer si bord. A disparut zgomotul facut de instalatia de climatizare. Urmeaza sa fac acelasi lucru la sofer, intre coloana de directie si capacul de plastic de sub plansa de bord.



Reply



 
#48

Intrebare: merita sa mai montez CAI-ul pe masina pe timpul iernii? Sunt curios daca a avut cineva probleme cu apa/zapada in admisie pe timpul iernii. Eu am facut rost de un K&N Typhoon cu protectie la apa (hydro-shield) si ma gandeam sa il montez pe masina. In perioada asta, cu vremea mult mai rece, motorul trage de nebun in ture chiar si cu filtrul stoc (de hartie).



Reply



 
#49

las-o pe la primavara ca oricum nu tragi de ea acum, eu am fost in wknd la munte si m-a prins ploaie cu galeata si la dus si la intors si desi mi-am pus protectie tot nu stau relaxat complet ca nu stii de unde iti apare vreo balta mai adanca pe vremurile astea.



Reply



 
#50

Iagree nu e vremea acum de filtre deschise mai ales daca ai de gand sa folosesti masina zi de zi.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#51

Eu merg de aproape 3 ani vara-iarna cu CAI-ul cu hydroshield. Chiar si pe ploi torentiale si mers tare nu am avut nicio problema. O singura data am avut emotii cand aproape am intrat cu farurile in apa, intr-o mega-balta din bucuresti, dar n-au fost probleme.
Accord CL7 2.0 exec MT Arctic Blue Pearl
ex-Civic 5D 1,8 exec MT Milano Red



Reply



 
#52

eu merg de 3 ani juma fara hydro, cu eibach si tot nu ajung in apa. loja aia interioara la civic e f bine imbinata. nu am vazut niciodata urme de reziduuri pe interiorul tubulaturii. deci din p. asta de vedere la mine e cat se poate de safe.
am mers pe autostrada in germania fff mult pe o ploaie torentiala de abia vedeam drumul, mi-a fost putin teama dar nimic.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#53

toata chestia e sa nu treci prin apa mare sa stea filtrul in apa sau sa bata ploaia sau apa ridicata de masini direct in el, altfel ca-l mai stropeste cate un picur n-are nimic, al meu e din ala cu ulei si respinge apa

@dragostan- ai avut noroc ca probabil ai trecut in viteza si nivelul apei a scazut sau ai filtrul foarte sus ca altfel aleluia. eu am patit-o cand s-a inundat strada unde era parcata si a crescut apa aproape pana la nivelul usii plus ca au mai fost si vreo doi idioti care au facut valuri si s-a ridicat si mai mult cand au trecut. Pe ploaia aia criminala am impins singur la ea pana am reusit sa o urc cu botu pe trotuar si dupa ce am demontat filtrul am vazut ca intrase apa si in tubulatura.



Reply



 
#54

Si eu am ceva vechime cu CAI-ul Injen pe masina si n-am avut probleme pana acum. Ce-i drept, am evitat baltile care-mi pareau prea adanci, sau am trecut foarte usurel prin ele. Daca mergi cu un pic (mic) de grija n-ai de ce sa-ti faci probleme.
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!



Reply



 
#55

Man,eu mi-am pus ieri airboxul original....zic ca este cea mai buna varianta pentru perioada asta.Pur si simplu acum stau fara stres...



Reply



 
#56

Si a mea sta fara stres acum in parcare, ca in afara de cateva drumuri pe la hypermarket-uri nu prea ies cu masina. Icon_smile
Eu stiu un lucru, daca ploua afara torential nu este nicio problema. Apa la filtru nu intra, indiferent cat de mult ploua. Daca nu turezi motorul ca nebunul atunci cand intri in apa, la fel nu va ajunge mai sus pe tubulatura.



Reply



 
#57

(03-12-2012, 22:42)kinky_boy Wrote: @dragostan- ai avut noroc ca probabil ai trecut in viteza si nivelul apei a scazut sau ai filtrul foarte sus ca altfel aleluia. eu am patit-o cand s-a inundat strada unde era parcata si a crescut apa aproape pana la nivelul usii plus ca au mai fost si vreo doi idioti care au facut valuri si s-a ridicat si mai mult cand au trecut. Pe ploaia aia criminala am impins singur la ea pana am reusit sa o urc cu botu pe trotuar si dupa ce am demontat filtrul am vazut ca intrase apa si in tubulatura.

Filtrul este chiar langa proiectorul din stanga, orientat paralel cu soseaua.

Exact cum zice si Doc, cand am intrat cu botul masinii in apa, n-am turat motorul a nebunul, am lasat-o in frana de motor si am iesit din inertie afara din balta. Evident, daca ma apuc sa traversez "lacuri" urbane, clar trage apa, cu tot hydroshield-ul.

Dar nu cred ca e cazul cu masinile noastre, deci eu zic ca nu e nicio problema sa mergi cu CAI-ul tot timpul.
Accord CL7 2.0 exec MT Arctic Blue Pearl
ex-Civic 5D 1,8 exec MT Milano Red



Reply



 
#58

Astazi am dat o fuga pana la Honda, ca aveam ceva treaba pe acolo cu o anulare DPF la un Accord diesel, si mi-am comandat un tampon motor nou si un set de garnituri pentru etrierul stanga spate. Daca am stat fara cabluri de frana o perioada buna de timp, acum imi cam face figuri. Prefer sa nu risc, asa ca mi-am comandat un set intreg de garnituri.
Inainte sa plec din service, a inceput sa ploua. Bineinteles, cum da ATR-ul de ploaie incepe sa-si arata cei 212 armasari si eu nu ma pot abtine sa nu consum inutil benzina prin oras. Am facut un traseu dus-intors de 35-40km prin Bucuresti si am ajuns acasa pe rosu. Icon_biggrin Uite de asta vreau sa o vand, ca nu sunt in stare sa merg linistit in trafic si ajung sa termin un sfert de rezervor in cativa km. Censored



Reply



 
#59

doc decat sa fii nervos si plictisit de moarte in trafic, mai bine voios si cu adrenalina in vene Icon_razz daca tot pierzi timp in trafic macar sa fie fun Icon_smile
si cu alta ai consuma 1 litru mai putin , big deal !



Reply



 
#60

nici eu nu pot merge eco, d'aia ma tot abtin de la un ctr Icon_biggrin
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.