This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

F1 thread - pentru fani



 

pai asa sunau motoarele pe vremuri, numai ca am cam uitat incet incet, odata cu pierderea nr de cilindri si de .....aspiratie.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 





Reply



 

ma bucur ca macar aspectul masinilor s-a mai "reparat" odata cu noile gume. prelungirea aia de pe priza de aer superioara nu e pe gustul meu.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

oare ce-o sa faca cu ea in caz de vant lateral imprevizibil?
parca masinile suna si mai incet si lucreaza si mai jos in ture cu ultima generatie de mgu-h.  
daca nu trec la full electric in curand,  motorul termic va avea doar rol doar de dinam ca si la submarinele diesel  Icon_smile



Reply



 

Icon_smile) tare asta Icon_smile))
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 



cel putin in setup-ul din secventa asta de teste masina nu se roteste deloc.  
e prea subviratoare, gumele noi  (mai late in spate) o imping de fata, abia vireaza ...
camberul fata e cam max out...

an greu va fi si asta ... pt honda



Reply



 

Credeam ca ei nu se ocupa numai de motor si transmisie si Mclaren de restul?
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 

ma refeream la masina per total.  echipa seamana din ce in ce mai mult cu vechea Jaguar.
pe alta parte F1 e politica si business ... Mercedes si Ferrari cam fac cartile departe de pista  Icon_biggrin



Reply



 



de pe vremea cand masinile erau masini, pilotii piloti, fanii fani si curvele curve....

imi aduc si acum aminte cum apareau Shumi cu Irvine la GP Monza cu Alfa 156 printre fani...
Irvine zici ca venea de la Monaco, iar Schumi parca era din trupele SS. 
 Rop in monoposturi, P1 & P2, job done si isterie de masa la Monza   Icon_biggrin
Irvine avea (are) o casa langa circuit si de multe ori cei doi au fost vazuti impreuna prin zona   Icon_biggrin


prima cursa de F1 am vazut-o la San Marino / Imola in 1997 , un soc total pt ce vazusem in materie de masini pana la ora aia...



Reply



 

ma uitam putin peste fisele tehnice de la indy, acum cu participarea lui Alonso.
Deci Honda merge in indy pe electronica made in germany , Continental si se prea poate sa fie facute la Sibiu  Icon_smile



Reply



 

las ca acolo nu au concurenta.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

astea da curse.  parca e un gif

tare comentariul  Icon_smile

Quote:drbeekjeek2 hours ago
My favorite part was where he turned left.
Reply 104  


View all 6 replies 




Reply



 

vazusem ceva reportaj despre nascar, cat de dificil e sa setezi masina....doar pt viraj de st. complicat rau....carburatoare, cutii in 3 sau 4 tr., nu mai retin exact...americanii astia-s plini de contraste. ori sunt in topul tehnologiei, ori in epoca de piatra.
si uite asa, se umple stadionul ala de oameni care stau si se uta cum se invart aia in cerc.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

nu stiu cum de nu s-au gandit sa faca un cerc perfect nu un oval sa atingi o viteza maxima apoi o pui pe cruise si mai scazi in functie de ce cauciucuri mai ai Icon_smile) ... vai de capu lor

in alt ordine de idei am prins si eu un pic de motorsport la tv si la F1 se pare ca Mclaren Honda este singura echipa care nu a luat nici un punct in 5 etape ... am vazut si cursa 2 de WTCC la Hungaroring si acolo Honda la fel de neputincioasa. Imi aduc aminte ca acum cativa ani Michelisz cand era cu un seria 3 care era depasit de mult printr modelele concurente a reusit sa se bata la varf, insa acum nici o sansa. Cam trist ca Honda nu mai reuseste nimic prin motorsportul de varf.



Reply



 

la wtcc: a batut monteiro in prima cursa. norbi a fost facut knock-out de un volvo in primele viraje.
rob huff a plecat de la honda si merge pe un citroen, a batut hondele in calificari.
monteiro e lider in clasament.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

(16-05-2017, 17:37)kinky_boy Wrote: nu stiu cum de nu s-au gandit sa faca un cerc perfect nu un oval sa atingi o viteza maxima apoi o pui pe cruise si mai scazi in functie de ce cauciucuri mai ai Icon_smile) ... vai de capu lor

in alt ordine de idei am prins si eu un pic de motorsport la tv si la F1 se pare ca Mclaren Honda este singura echipa care nu a luat nici un punct in 5 etape ... am vazut si cursa 2 de WTCC la Hungaroring si acolo Honda la fel de neputincioasa. Imi aduc aminte ca acum cativa ani Michelisz cand era cu un seria 3 care era depasit de mult printr modelele concurente a reusit sa se bata la varf, insa acum nici o sansa. Cam trist ca Honda nu mai reuseste nimic prin motorsportul de varf.


seria aia 3 era masina de uzina care si in regim de client este peste ce poate face Honda care nu are departament de motorport si apeleaza la diversi producatori, in acest caz JAS , probabil ca erau mai ieftini.
daca optau pt Oreca, Bozian, etc etc poate poate iesea ceva.  
pt Top trebuia motor Pipo sau Sodemo daca nu sunt in stare sa faca performanta in casa.





Reply



 

n-as fi zis ca au tobe atat de voluminoare. tot timpul m-am intrebat care e motivul pt care la aplicatii racing se pun catalizatoarele in coada.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 

incidenta asupra flow-ului e putin mai redusa , oricum e calculat pt compensare in functie de lungime, diametre,  "fagure", etc.
mai e si temperatura , fiind vorba de motoare ce sunt mai mereu in max load,  daca l-ar amplasa standard radiatiile de temperatura ar fi foarte mari si amonte cat si in kat.


(in video apar tobele alea cu iesire separata in bara, apoi se vede ca au schimbat si le-au unit.  cred ca video e facut cu imagini si din faza de testare/proiectare)



Reply



 

(08-05-2017, 23:09)LIVIU_CTS Wrote: las ca acolo nu au concurenta.



https://www.indianapolismotorspeedway.co.../live-grid


se pare ca au   Icon_rolleyes2



Reply



 

stiam ca au monopol pe motoare....in fine, nu sunt f informat in directia indi, ma cam lasa rece Icon_biggrin
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.