This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Power Steering Oil



 
#1

Salut,
Pentru un CRX delSol, ce ulei ar trebui sa folosesc la directie?
Imi trebuie pentru completare "cateva picaturi". Din ce am auzit / citit in stanga si in dreapta, ar fi indicat original Honda si nu "clasicul" ATF (mai ales ca e vorba de completat).
De fapt, daca ati folosit Honda, de unde l-ati luat?
La importatorii / distribuitorii cunoscuti (autonet, elit etc) nu e, in online (romania) la fel, nimic. Am gasit ceva pe ebay, amazon sau altele de genul dar as vrea din Ro, evident din motive de costuri de transport.
Apoi, asa ca best practices, cand/daca a fost cazul ati completat sau la n luni/ani/km l-ati inlocuit?



Reply



 
#2

Eu pentru completat am luat de la magazin lichid pentru directie si ala l-am folosit pentru completare. Aici nu prea ai cum sa o dai in bara ca nu asa pretentios ca uleiul de motor de exemplu.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#3

orice atf. cum zice yula, n-are nici o importanta. ia de la orice magazin din apropiere. orice completare se face "la vedere" nu la intervale de timp anume. de schimbat...cand ai chef. nu e nush ce stres in sistemul directiei asa ca fluidul nu se denatureaza repede. poti sa-l schimbi dupa muulti ani, de moft.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#4

Mersi pentru raspunsuri.
Sunt oarecum in contradictie cu ce citisem anu' trecut (si ce-am apucat sa (re)citesc in weekend), anume ca e maxim recomandat de folosit Honda PSF din motive de vascozitate si mai ales de "agresivitate" vizavi de sistem (garnituri, pompa etc).
De ex: https://celalalt forum.ro/forum/forum/honda-automobile/honda-civic/6544-ulei-servodirectie

Chestia este ca nivelul nu-i mult sub minim, 4-5mm, dar ... ma mananca pe mine in fund sa completez. Si, pentru 50ml de ulei nu mi-ar pica bine deloc sa fiu nevoit apoi sa "spal" instalatia si eventual sa inlocuisc pompa; d'aia insist / sunt in dubii.
Eventual, am vazut ca exista ulei "compatibil" / "recomandat" pentru Honda, de exemplu la Ravenol. O sa incerc asa.
https://www.ravenol.de/en/products/usage...fluid.html

In alta ordine de idei, inteleg ca nu e cazul (sau, cel putin, voi n-ati facut-o) sa fac schimbul de ulei (golit/curatat instalatia si reumplut) la un anumit interval, km sau ani.



Reply



 
#5

unii oameni chiar lucreaza la masinile lor, altii doar vorbesc despre asta. e o specie de"hondari" care propovaduiesc un soi de elitism in orice tine de honda. suruburile musai sa fie honda, stergatoarele sa fie honda, ma mir ca nu-si iau si cauciucuri de la honda.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#6

Uleiul complet nu l-am schimbat niciodata la nici o masina iar de completat am completat cativa mm si eu la Stream parca. Am luat ulei de caseta de la un magazin auto si cu ala am completat. Daca nu iti ie sa pui orice ulei las-o asa ca nu are nimic Icon_smile iar daca vrei ulei de la Honda pot sa intreb eu aici si iti iau daca vrei.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.