This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Proprietari de Honda 90's , ce masina in viitor?



 
#1

Ma tot gandesc de cateva luni ce masina imi voi lua candva ... candva cand Prelude nu va mai fi.
Teoretic nu l-as da niciodata dar sunt constient ca va veni vremea cand masina va fi prea ruginita sau va avea legislatia grija sa mi-o scoata din circulatie . Toate astea in cazul in care nu ma fac praf pana atunci sau cine stie ce intamplari nefericite mai vin.
Sincer sa spun singura Honda care as lua-o in 10 ani de acum ar fi un Accord.
Fiind fascinat de design de cand ma stiu am judecat masina in primul rand dupa aspect , apoi fiabilitate si performanta. Restul nu ma intreseaza.
Daca ma uit in gradina la Honda dupa anii 2000 incoace in afara de Accord nu gasesc nici un model care l-as lua din diferite motive fiecare..
Mai repede decat o Honda urata sau fara personalitate as lua o Toyota Celica de ex. Masina europeana nu mai iau niciodata Icon_smile
Cand va veni momentul sa va despartiti de EG-uri sau CRX-uri sau alte Honda de la mama lor din Japonia ,construite dupa cel mai frumos tipar :frumoase, joase . late si nervoase ce veti face?
Ce masina ati vrea in viitor?



Reply



 
#2

Momentan, Civic-ul meu FK2 nu pleaca decat daca e inlocuit cu STI. Daca nu e inlocuit, nu pleaca, ci turbeaza sau primeste swap cu K20. Cand ma voi decide insa sa dau EG-ul, probabil ca CL7 va fi inlocuitorul sau un EP2/3. Depinde de buget si de inspiratia de moment.



Reply



 
#3

Civic FD2 cand permite bugetul Icon_razz
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#4

uibo de ce nu te arunci la un k24 inca merge is pe modelul nou de accord Icon_smile



Reply



 
#5

La anul o sa trec la Accord sau la CR-V. Va trebui sa ma documentez mai bine ce si cum. Dar cu siguranta va fi tot Honda. M-ar bate un gand marsav de un Mitsu Ralliart, dar sunt convins ca nevasta-mea o sa faca niste masive crize de nervi daca aude ca vreau sa dau 38K pe ea...Mai ales ca va trebui sa mai conduca si ea. Ei deja ii e frica sa conduca Civic-ul care are 140PS, ce sa mai zic de Mitsu care are 240? Rollinglaugh Imi place la nebunie Accordul 2009-2010. Design, echipare, tot. M-am uitat azi si la ofertele de la Mitsu si Subaru...Sunt fix pix fata de Honda. Deci...Honda sa fie Icon_biggrin Traiesc in inima Haudi si BMW si sunt satul de ele. Civicania mea e raritate pe la mine prin oras.



Reply



 
#6

Nu ma prea incanta K24 sincer. Prefer K20-ul. Daca se lasa cu swap, va fi cu K20 sigur Icon_smile



Reply



 
#7

Bogdane uite aici, sunt super multumit de prezentarea de aici

sper sa fi fost destul de convingator Icon_smile

Andrei, ai si tu dreptatea ta! (k20)



Reply



 
#8

Si eu vreau un S din ala in alb Drool
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#9

totusi, cred ca pentru mine S-ul asta o sa mai astepte probabil pana la generatia urmatoare...



Reply



 
#10

tre sa aleg intre un hybrid si ae86.



Reply



 
#11

anu asta cica vine clarity in europa, sa mai asteptam putin... avem sanse si noi cei obisnuiti cu vapoare sa mergem pe "baterii" fara sa ne stresam de sa zic asa confortul uzual...



Reply



 
#12

Daca vine doar Clarity-ul, n-am facut nimic. Trebuie sa vina si statiile care alimenteaza cu hidrogen Icon_sad
Honda are in plan (nu stiu daca l-au terminat inca) un dispozitiv pe care il poti monta acasa si care produce atat hidrogen lichid, cat si electricitate, insa cati il vor cumpara?



Reply



 
#13

Din pacate asta ST86 e mai promitatoare decat orice plan Honda la momentul actual.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#14

pai Andrei totul depinde de costuri, daca nu ma privatizez si bag la toti!
dar ti clar ca se baga "hotii" colosii nostri nu lasa ei asa de usor profitul deoparte, o sa fie scumpe statiile pentru acasa, de aceea le vom gasi la pompe... (tot scump ca si benzina/motorina)



Reply



 
#15

Asadar, dupa cum spuneam, cam de pomana vine Clarity-ul la noi Icon_sad
Oricum, daca vine in acelasi mod cum e si la americani - adica nu poti s-o cumperi, sau parca asa era, nu? - foarte putini vor "intelege" masina asta.

Anyway, hai c-am dat-o offtopic!



Reply



 
#16

singura masina care consider ca mai tine de tiparele vechi este Jazz/Fit ... Eu unul ma vad intr-un jazz/fit cu un swap B sau K pe viitor... Pentru familie as opta doar pentru FR-V. Ca si alta marca o optiune ar fi daca cei de la Lexus vor introduce varianta CT 200h in productie. Chiar ma atrag modele dar nu ma vad intr-un sedan sportiv ...
@traian CR-Z sau Ae86? hmm tot prefer o masina pe care o poti "simti" dar se pare ca incet incet vor disparea.



Reply



 
#17

Eu as trece pe Hybrid si anume CR-Z dar asta nu prea cred ca se va intampla. Deci pana la urma peste 10 ani poate-mi gasesc una identica dar cu 5 ani mai tanara.



Reply



 
#18

hehehe eram curios ce va zice 3xLAU, dar se pare ca tot in jurul civicariei ramane, oricum sa mai asteptam sa vedem ce mesteresc anul asta, din ce stiu eu, mai exact ce astept eu, e noul civic! poate ma teleghidez la ceva mai mic nu de alta dar azi un taranoi de maramu si-o parcat cotetzul de opel fix in bara mea, si chiar ca s satul de manelarii astia parliti, ofticati si frustrati... gata cu OFFT

L.E. voiam sa incarc o poza dar evident eram prea nervos si am facut filmulet fmm
si totusi
http://www.youtube.com/watch?v=40vVkIahk2o



Reply



 
#19

Eu am aici 2 vecini cu 5 masini (cel putin)toate inghesuite in fata casei in care stam. In fiecare zi fac 5-6 manevre fata spate sa ies sau sa intru dintre masinile lor asta daca mai gasesc loc ...Am si gasit bara deplasata in vara de la careva din ei . Nici nu ma mai enervez daca e numai parcata aproape de bara vre-o masina Icon_smile



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.