This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ce cauciucuri imi recomandati?

pai scoate borna inainte de a merge pe plasa, sa te resetezi Icon_razz
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat

Reply

asta cu mers tare pe ploaie depinde de fiecare, mie nu-mi place si nici nu-mi vine Icon_smile

Laux de unde vrei sa-ti iei? ca si eu mi-as lua ceva mai exotic si pe la noi multe extreme-uri din astea nu se gasesc.

Reply

Ma gandeam sa dau un telefon aici cand ma intorc in tara. Oricum nu putem comanda impreuna de afara pt ca folosim dimensiuni diferite...
Care da un telefon sa intrebe daca au pe stock asa ceva ? Mie mi-ar trebuii 195/50/15

Reply

Reply

Reply

am gasit azi intr-un articol urmatoarele info legate de perioada dupa care trebuie schimbate cauciucurile

"Reprezentanţii Bridgestone în România recomandă ca un set de anvelope să fie schimbat o dată la zece ani, cu condiţia ca gumele să fi fost rotite corespunzător la fiecare schimbare vară/iarnă. Sigur, dacă observi semne de uzură ale cauciucului înainte de termenul de zece ani, atunci ar trebui să începi să pui bani deoparte pentru un nou set. Ca să ştii când au fost produse anvelopele tale, trebuie să cauţi codul DOT inscripţionat pe fiecare cauciuc în parte (format din patru cifre – primele două reprezintă săptămâna, iar ultimele două reprezintă anul în care a fost făcut).
Termenul de zece ani scade dramatic dacă vorbim de trafic în stil german. Mai exact, potrivit instructorilor de la BMW Driving Experience, o maşină care circulă în mod regulat cu viteze de peste 130 km/h trebuie să fie încălţată cu anvelope noi mult mai devreme – la un interval de aproximativ trei ani, chiar dacă la inspecţia vizuală nu pare nimic în neregulă. Cred că eşti de acord cu mine când spun că nu e prea plăcut să-ţi explodeze un cauciuc la 200 km/h."

Reply

Hihi, la mine nici doi ani nu au tinut...
civic

Reply

Ce fel erau?

Reply

Dunlop Sport Maxx RT. Au dus in jur de 40.000 de km. Si cu toate ca sunt aproape fara profil, tot tin mai bine decat nu-stiu-ce Michelin-uri pe care le am acu pe FK2.
Cert e ca daca faci ceva kilometri in Germanica, este imposibil sa te tina gumele nu 10 ani, nici macar 4 ani. Si babele rup soselele. Icon_smile

Urmatoarele vor fi tot RT-uri. Dementiale gume...
civic

Reply

40000 km e un scor bun (acu' poti sa le schimbi si anual daca bagi 50000/an).
Michelin-urile mele (Primacy Pilot - au fost ok primii doi ani ~ pana in 27000km) au ajuns la stadiu de plastic, toamna asta le scot de pe jante direct, cand merg sa le schimb cu cele de iarna (sunt cuminti pe jantele lor de tabla).
Icon_evilNu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...Icon_evil

Reply

Mie mi se par bune RSR pentru cat costa. Dupa parerea mea sunt cele mai bune dintre gumele de strada dar cele mai proaste dintre gumele cu compozitie de semislick. Pentru mersul in oras sunt perfecte si nici nu se uzeaza asa usor, e destul de dur cauciucul.Am pe masina din primavara si nu se vede si nu se simte nicio diferenta de cand le-am pus pana acum, dupa 8 luni , asta dupa mers prin oras.Le-am folosit inainte 2 ani la time attack(la vreo 10 etape) si erau putin mai uzate pe exterior decat pe interior dar le-am pus cu partea mai uzata in interior acum.Au dot 2012 si se tin foarte bine.In general pe astea rulez dar am incercat si maxxis victra zr9 si sunt mai bune evident, dar si pretul e cu 150ron mai mult per anvelopa.
Deci recomand RSR pentru raportul calitate-pret, eu tot din astea o sa-mi iau si pe viitor daca va fi sa-mi cumpar gume noi.

Reply

un forum cu review-uri recente de la useri dupa folosire (nankang ns-r, federal rsr si altele)

http://www.pistonheads.com/gAssing/topic...F%3F&mid=0

Reply

Când am trecut la gumele de iarna, m-a avertizat nenea de la service ca trebuie sa schimb gumele de vara. M-am uitat la ele si mai e cam 1 mm pana la semn. Cum anul viitor in iulie trebuie sa fac TUV-ul ma gândesc serios sa la schimb. Asta ca sa nu risc sa nu îmi dea ala TUV-ul.
Acum întrebarea ar fi: ce cauciucuri recomandati? Teste ADAC pe 2015 nu am gasit pt 225/45/17...

Trimis de pe al meu LG-H815 folosind Tapatalk
"To be a driver you need skill, to be a co-driver you need balls of steel"

Reply

Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  

Theme © 2014 iAndrew