This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Honda civic '97 1.6 vti EK4 hatch. Thunder Grey



 
#81

Stiu ca e ceva feedback negativ prin UK la ele dar din tot ce am citit multi nu spun ca folosesc sanwichplateul cu sau oil cooler, sau au acele probleme cunoscute la pompa de ulei si de aici feedbackul,nu rectifica cand gasesc problema cu adevarat. Din tot ce am citit e ceva de genul "matusa unui prieten care e coleg de munca cu ea a avut probleme cu filtrele astea" dar nu spun concret nimic.Nu cred ca am vazut/citit un B fara cele mentionate sa fi avut probleme iar cazurile le poti numara la o mana . As opta din nou pentru "the blue one" dar momentan nu am avut probleme cu cel de la HAMP. Am considerat ca merita un mic boost de presiune pe ulei la motorul avand in vedere km, pana in momentul in care il voi revergora complet.(undeva la 280-300)



Reply



 
#82

Scuze dar am scris de pe telefon si am fost cam din scurt. Nu ma refeream la HAMP pentru ca si eu folosesc filtru ala de ulei, ziceam de SRI J's Racing Icon_smile
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#83

(30-08-2011, 02:42)Vali_Lj Wrote: Stiu ca e ceva feedback negativ prin UK la ele dar din tot ce am citit multi nu spun ca folosesc sanwichplateul cu sau oil cooler, sau au acele probleme cunoscute la pompa de ulei si de aici feedbackul,nu rectifica cand gasesc problema cu adevarat. Din tot ce am citit e ceva de genul "matusa unui prieten care e coleg de munca cu ea a avut probleme cu filtrele astea" dar nu spun concret nimic.Nu cred ca am vazut/citit un B fara cele mentionate sa fi avut probleme iar cazurile le poti numara la o mana . As opta din nou pentru "the blue one" dar momentan nu am avut probleme cu cel de la HAMP. Am considerat ca merita un mic boost de presiune pe ulei la motorul avand in vedere km, pana in momentul in care il voi revergora complet.(undeva la 280-300)

o sa-ti confirm si eu in scurt timp ce si cum Icon_wink
bafta !



Reply



 
#84

SRI acela este mai mult un gand desi stiu ca un CAI fie el AEM v2 sau Mugen are un randament mai bun. cel de la J's ma ajuta la a mai castiga pe ture joase ceva si un raspuns mai prompt al acceleratiei ... stiu ca are probleme mari cu caldura randamentul cazand cu 40-50%. dar la cum gandit admisia aerului + monitorizarea temp aerului si protectia termica o fie exact ce caut. Asta o voi face in momentul in care o sa pun si deflectoarele de aer si imbunatatesc "curgerea" aerului pe sub masina.



Reply



 
#85

Mda... , cumparat anvelope iarna , montat , iesit autovit incadrat banda stanga ... in acelasi timp BMW facut slalom printre masini , pus frana in fata unui opel .... eu nu ... me happy cu una bucata capota tamponata , grila sparta , trager putin indoit .... Ce zi "minu minu" .





Reply



 
#86

S-a intamplat astazi? Icon_sad
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#87

da ... Icon_smile nu am cuvinte ... maine pe zi o sa vad exact cat de grav este.... momentan nu se "vede" nimic grav ...



Reply



 
#88

macar bine ca aveai rotile de iarna ca de nu dadeai rau in ochii militiei.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#89

Nu se pune problema atat timp cat asfaltul nu se prezinta in conditiile stipulate in lege , puteam foarte bine sa am si anvelopele de vara ...



Reply



 
#90

Imi pare rau man, bine ca nu a fost mai grav Icon_sad



Reply



 
#91

pfff ... si fane cu BMW-ul mai traieste ?
nasoala intamplare... daca ai nevoie de ceva nu ezita Icon_wink



Reply



 
#92

Ce sa-i faci se mai intampla, las ca o faci tu

Apropo de filtrele HAMP, eu sunt la al doilea schimb si sunt multumit de ele.



Reply



 
#93

Ai intrat in spate la Opel?
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#94

nuş ce conditii aceti voi acolo, da' aici de la inceputul lunii ziua temperatura nu sare de 2-3 grade. astea sunt conditii pentru cauciucuri de iarna oricat de uscat ar fi pe jos. cele de vara unt "plastic" cu care in cel mai fericit caz te dai cu sania la o franare violenta.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#95

Ptiu, dracie! Hai ca poate ma fofilez sa dau niste beri in wknd ca si-asa mi-s sarbatorit. Tu primesti in plus, promit!

Spune-mi doar ca ai CASCO... Icon_ashamed



Reply



 
#96

Multumesc de incurajari , problema este ca in perioada asta cota financiara este cam deficitara Icon_confused .
@ Laux : si eu sunt multumit de ele ... astep sa montez ceasuri sa monitorizez situatia live nu doar asa orbeste Biggthumpup.
@ Yula : da , opel cum se facea odata ...cu tabla de 2 si plastice ca otelul Icon_surprised ( bine ca nu avea carlig ca om ma faceam ). El a scapat cu o julitura pe bara Icon_rolleyes2
@ Liviu stiu la ce te referi , sunt constient cum se prezinta cauciucul la temp de sub 8 grade.
@ Weebbo : beut in seara asta 2 de ciuda ... una sa ud cauciucurile noi si ailalta sa inec amaru cu tamponarea.....
Casco la masina din 97 as vrea si eu .....

Cred ca o sa beu si pe a 3 a sa imi fac curaj cand vine "ea" acasa sa ii spun de "cheltuielile neprevazute"



Reply



 
#97

Off nasol moment. Stiu ca nu e cea mai desteapta remarca dpdv financiar, dar e fier si se indreapta...



Reply



 
#98

Ma mira sa aud treaba aia cu CASCO-ul. Cand am cumparat EG-ul m-au intrebat daca vreau CASCO, le-am zis "pai la masina din '94?" si mi-au raspuns "bineinteles, la orice masina"... Deci pare-se ca se poate. Acuma, ca o fi pe vreo valoare d-aia de naveta de bere... nu mai stiu. Atunci nu i-am facut, am zis sa astept s-o termin.



Reply



 
#99

Nasoala treaba, trebuie sa ii platesti si la ala reparatia sau te-ai descurcat cu asigurarea. Ai reusit sa vezi ce pagube ai...
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 

Bai nene ce ghinion, tu-i mama masii, sper sa nu te demoralizezi si sa te apuci de ea sa o repari, e prea frumosa masina sa renunti la ea. Icon_smile



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.