This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

2015 Civic Tourer Lifestyle A/T



 

Răzvan, nu totdeauna găsesc 2 locuri libere să parchez in mijloc. Când găsesc, le ocup pe amândouă. De obicei locurile speciale pt familii cu copii sunt ocupate, de foarte multe ori de babe nesimțite la care le e lene sa meargă 50m pe jos...și eu sunt de principiul sa parchez cat mai departe de intrări, dar, cum zice și Yula, când revenim e totul full împrejur.

Cu schimbatul mașinii nu mă grăbesc. Asta e încă nouă și merge țiplă...

Sent from my moto g(7) plus using Tapatalk
"To be a driver you need skill, to be a co-driver you need balls of steel"



Reply



 

Și ca sa încheiem anul cum trebuie, a comis-o nevasta-mea azi...oglinda ruptă, aripa atinsa, pragul atins și înfundat un pic, ușa la șofer nu mai zic...            

Sent from my moto g(7) plus using Tapatalk
"To be a driver you need skill, to be a co-driver you need balls of steel"



Reply



 

Icon_sad n-ai ce face, chestii de genul poate să pățească oricine. Nu trebuie decât să te uiți la Liviu în thread Icon_biggrin
Poți să rezolvi pe asigurare?

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 

Nu merge pe asigurare că nu am Full Casco. Deci sunt bun de plată. Oglinda o comandai pe cox ca era cu 110 Euro mai ieftina ca la stealer-ul local.

Sent from my moto g(7) plus using Tapatalk
"To be a driver you need skill, to be a co-driver you need balls of steel"



Reply



 

Nasoală situație, tocmai înainte de sărbători. Trebuie schimbată cu totul oglinda, nu găsești numai suport?

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 

Asta e...shit happens. Azi dimineață doar ce făcui o plata anticipata la casa că cică aveam niste bani strânși acolo...La o oră după, mă sună Feli plângând că trosni mașina.
E spart tot suportul sub ea și mecanismul ăla de fonta e rupt. Nu ai ce sa mai scoți din ea. Sticla e buna și capacul rosu. Oglinda vine cu totul, fara capac.
Tre sa merg la un service sa cer o oferta de preț pt reparație și o las pt ianuarie sau februarie încolo. Importanta e oglinda. O prinsai cu banda dar mi-e teama ca se desprinde...



Sent from my moto g(7) plus using Tapatalk
"To be a driver you need skill, to be a co-driver you need balls of steel"



Reply



 

Vinzi casa, repari masina Icon_biggrin
Cum sunt ipotecile in Germania pentru case de poti plati anticipat?
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 

dc nu te amendeaza nemtii, cu ceva atentie se poate si fara laterala pana ii vine vremea. nasol cand vin din astea dar se rezolva. bafta!



Reply



 

@yulasinio bine mah că ești tu deștept
Cu ipoteca e un pic mai complicat: prin contract pot sa rambursez anual până la 20k euro. Aici poți să cumulezi mai multe produse, nu doar un singur credit. De ex, noi am luat un credit ipotecar principal de la o banca + alte 2 credite de la o banca de stat (prima casa și casa cu eficienta ridicată cu dobânzi f mici). Toate 3 rulează prin aceeași bancă și creditul ipotecar are in spate un alt produs (cont de economii pt construcție). La creditul principal plătesc doar dobânda și rata se duce in contul de economii. Timp de 10 ani virez lunar o sumă în contul de economii, plus rata și dobânda la celelalte 2 credite.
La contul de economii primesc și dobânda. După cei 10 ani se face calculul cat am virat in contul asta și se scade suma din debitul de la toate cele 3 credite. Și pt următorii 10 ani, pe diferenta rămasă se face un alt credit cu dobânda stabilită când am luat creditul (adică în 2017).
E complex fata de Ro...

@kinky_boy La accidente din astea fara pagube la terți, nici nu chemi politia. De amenda nici nu se pune problema.
O sa o rezolv pe asigurare până la urmă. Am vb cu brokerul meu și se pare că am Full Casco.
Ieri dimineață am fost la un service langa mine și vroiau 1500 euro pt aripă, ușa și prag: îndreptate + vopsite. Oglinda o comandasem eu la cox. Aștept să mă sune aia de la service-ul agreat de asigurare și fac programare sa o bag la reparat...

Sent from my moto g(7) plus using Tapatalk
"To be a driver you need skill, to be a co-driver you need balls of steel"



Reply



 

Interesantă treaba. E fain că ați prins ajutor, noi am ratat ajutorul de la guvern pentru că am semnat contractul cu vreo 6 săptămâni mai devreme. Aici ne omoară cu dobânda, acum e undeva la 2.88%, nu chiar rău. Primii 3 ani a fost 3.6% Icon_neutral
Oricum e mai bine decât să plătești chirie Icon_smile

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 

deci eu stau bine la 0.90+euribor, dobanda credit-ul ipotecar ! și având în vedere că euribor ul e pe minim istoric negativ mai scad ce a și de acolo, treaba e ca la 6 luni urca sau creste dobânda in funcție de el !



Reply



 

Stați excelent. Aici e mafia băncilor și practică dobânzi la înțelegere. Se zice că la un împrumut de 300mii, noi am plăti cu vreo 80mii mai mult decât în alte țări EU

https://www.irishtimes.com/business/fina...-1.4017131

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 

așa am pățit eu in 2007 la prima ipoteca luată, 300k pe 30 de ani cu euribor la 5% + interese ...~2000k rata pe lună, ...l-am lăsat,am avut noroc că nu am avut girant și într-un final l-a luat banca înapoi ...altfel o puneam urât de tot !



Reply



 

Nu esti singurul, cunosc multi pe aici care au patit aceleasi lucru si nu lipsea mult sa fim si noi in aceeasi situatie. Noroc ca nu ne-au aprobat cat vroiam si am renuntat Icon_biggrin
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 

Yula, nu e ajutor de la guvern. Sunt credite, dar cu dobânda mică. Tu ai dobânda mare. Dobanda la creditul principal la mine e 1,3% fixa pe 10 ani. La celelalte e 0.9 și 1 parca.
Au început un program aici prin care primești 1200 pe an parca, timp de 10 ani, ajutor de la stat daca îți cumperi casa. Și noi l-am ratat cu 6 luni. A început de la 1 Ian 2018 și noi am cumpărat casa in Iunie...
Eu la 339k credit am ~1400 euro rata + opțional rambursările anticipate...
Nu mai spun că toate cele 3 contracte sunt in proporție de 95% identice ca text. Nu au voie sa folosească alte formate decât cele tipizate de la BCE. Daca baga ceva prin ele, in caz de proces au supt-o. Toate actele și contractele le-am primit pt studiu cu 6 sapt înainte de semnarea contractului.
Mă uitai repede pe contracte. In 20 ani, per total plătim ~50k dobânda.

Sent from my moto g(7) plus using Tapatalk
"To be a driver you need skill, to be a co-driver you need balls of steel"



Reply



 

Sa mai facem un update pe aici...
Din pacate nu unul prea vesel. in Decembrie, nevasta-mea a lovit masina pe partea stanga, a sters bine un stalp la o iesire din parcare. Rezultat: Oglinda rupta, aripa, pragul si usile belite serios, cauciucul atins de bordura si muscat in 3 locuri (a necesitat schimbare imediata).
Sunat la asigurare, deschis dosar de dauna, mers la service-ul recomandat de ei (dealer VW, AUDI, Opel) si facut constatare: 4500€ reparatia + masina de schimb. Programata in service pt 8 zile (10-18 Feb) pt inlocuire 3 elemente + vopsire toate 4.
M-au sunat joi pe 13 Feb ca masina o sa fie gata de ridicare pe 14 Feb dupa ora 16. SUPER!!!! Me happy.
Ma duc sa iau masina, la service nu era decat o gagica de la receptie. In rest nimeni, weekend frate.
Am tras repede un ochi la masina si nu mi s-a parut nimic iesit din comun. Batea si vantul si incepuse sa ploua.
Acasa, am luat-o la purecat si mi-a crescut brusc adrenalina...
1) Usa din spate are un luft de bagi degetul - nealiniata
2) Usa din fata agata cand o deschizi - nealiniata
3) Usa din fata are deja zgarieturi deasupra manerului
4) Usa din spate are 2 puncte de lac in relief (parca a fost ceva gunoi si l-a luat cu penseta)
5) Pe usa din spate lacul este uscat in valuri - o fi dat ventilatorul prea tare si aia e
6) Tot pe usa din spate, boul ala de la service a polishat coltul pana la tabla si asa a dat cu lac peste...
Le-am trimis mail si azi ma sunara sa ma duc cu ea iar in service sa facem constatare. PLM constatarea puteau sa o faca ei saptamana trecuta si sa remedieze defectele, nu sa ma futa pe mine la icre inca 2-3 sapt...
Before:
           
After:
           
"To be a driver you need skill, to be a co-driver you need balls of steel"



Reply



 

vai de capu lor ce fel de servicii pot sa ofere si acolo ... pai care e diferenta fata de aici? macar aici se vaita ca toti cu pregatire au plecat in germania dar panaramele alea ce mai zic? si mai cer si toi banii de pe lume Icon_smile)



Reply



 

Peste tot la fel cu meseriașii și se aplică mai în toate domeniile nu numai auto.

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 

Razvane, meseriaș sau nu, dar dă-o in plm tu nu te uiți daca se pupa alea pe acolo??? Mi-e greu sa cred că ăla care a polishat acolo nu a văzut că a luat până la tablă. Inclin sa cred că a zis boul "merge și așa" sau că poate nu vad eu...oricum, după ce că eram eu grav anti VW, după asta chiar m-au pierdut de mușteriu for ever...

Sent from my moto g(7) plus using Tapatalk
"To be a driver you need skill, to be a co-driver you need balls of steel"



Reply



 

59200 km
Făcut revizia anuală și TUV-ul valabil inca 2 ani.
Alles super!
De data asta mi-au băgat ulei 0w20. Până anul trecut mi-au băgat 5w30. De ce au schimbat anul asta, no fking idea...
De anul trecut din Noiembrie abia am facut 10k km.
Filtrele de aer și polen mi le-am schimbat singur. Am dat 14 euro pe ele nu 90 cât îmi cereau la stealer.


Sent from my moto g(7) plus using Tapatalk
"To be a driver you need skill, to be a co-driver you need balls of steel"



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.