This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Honda Crx del Sol Eg2 New Project



 
#21

ce e comun, problema sau kitul?
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#22

Foarte multe probleme auzite despre Exedy.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#23

la draku, made in japan....ma gandeam ca e cea mai buna alegere...
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#24

Pentru masini standard OEM ftw Icon_wink
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#25

pai oem ce producator e?
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#26

Honda Icon_biggrin

OEM = Original Equipment Manufacturer
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#27

Stage...?



Reply



 
#28

pai nush ce stiam ca ambreiajele de la honda sunt exedy sau valeo.....
kitul meu e echivalent oem. nici un stage, trebuie sa invete andreea sa conduca Icon_biggrin

mai am o banuiala, cand am pus kitul am desfacut articulatia planetarei din stanga (partea distributie), articulatia dinspre motor. acolo e ciudatenia aia de piesacu 3 tije si cu sfere in capat. care intra pe niste ghidaje. cele 3 sfere au niste placute care ghideaza culisarea in articulatie. din acele placute, 2 aveau partirupte, daca care nu permiteau jocul in articulatie, sa fie oare de acolo?
scuze pt ambiguitatea descrierii dar nu stiu denumiri tehnice. dar cine a desfacut articulatia respectiva intelege ce spun....cred Icon_biggrin
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#29

Te referi la capul de la planetara inspre cutie? sau ce exact. Exedy ala care il ai tu e exact ca si al meu OEM replacement.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#30

Si eu am avut Exedy oem replacement si nu era de laudat dar era ieftin Icon_biggrin



Reply



 
#31

da yula, planetara dar nu cea dinspre cutie. e piesa incercuita si cu sageata. numai ca in realitate peste sferele alea mai sunt niste placute metalice


Attached Files Thumbnail(s)
   
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#32

Alea sunt tip rulment, daca au jos atunci trebuiesc inlocuite, tripoda parca se numesc. Dar alea ar face ca o bataie cand pleci de pe loc.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#33

sa ai parte de ea...nu ti-am mai zis ca eu te-am batut la cap sa ti-o iei Icon_smile !
ce poti sa ii faci...
-evacuare cap coada, inox 60mm, un dekat si niste galerii mai ok 4-2-1(daca mai vrei si ceva cuplu) sau 4-1-1(depinde de ceea ce vrei)
-o axa de CTR b16b sau de ITR
-soft
si ar trebui in mare sa ai cca 175hp
daca vrei mai multe..poti...pist comp marita, alezaj motor, role reglabile la axe etc Icon_smile ! bafta mane Icon_wink vb



Reply



 
#34

@ yula: nu bate la plecare dar uneori simt si in mers o vibratie care poate sa aiba originea in acea zona. daca are joc la turatii cred ca poate inuce vibratii sistemul devenind putin excentric. in concediu o sa studiez mai profund.
@ milad. da man, aveam masinuta asta in calcul insa dupa ce am vb cu tine s-a cam agatat rau de mine. mulţam' de consiliere.
galerie vreau 4-1 (mor cum suna....nu radeti Icon_biggrin )
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#35

Da pot sa genereze vibratii in mers. Daca are joc eu zic sa o schimbi si sa nu mai stai pe ganduri Biggthumpup
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#36

stie cineva de feedbackuri despre catbackurile tanabe?
am gasit un importator in romania : http://www.dreamtuning.ro/
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#37

(17-01-2011, 01:21)LIVIU_CTS Wrote: stie cineva de feedbackuri despre catbackurile tanabe?
am gasit un importator in romania : http://www.dreamtuning.ro/

singurul de acolo care dupa pret ar putea fi original este Invidia.
din cate stiu eu Tanabe e o marca de renume JDM, peste Invidia, si sigur nu-si vinde produsele la sumele afisate acolo...99% alea sunt copii Icon_wink
da o tura pe site-ul celor de la Tanabe si ai sa vezi diferenta Icon_wink



Reply



 
#38

multumita unui coleg hondar am rezolvat tripoda, totul e ok acum.
acum incep sa ma concentrez p diversele zgomote ge vin din compartimentul motor. cel mai probabil am o "bataie in bolţ", asta necesita un schimb de pistoane cu bolţurile aferente am inteles (cica doar bolţuri nu sunt). pe ce sa merg? ce producator? sa cer la honda? sa caut ceva aftermarket? ce variante ar fi si ce preturi daca ma ajuta careva?
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#39

Ce ai rezolvat pana la urma cu tripoda?

Daca iti bate boltul atunci trebuiesc schimbate si pistoanele si probabil si bielele depinde ce joc si-a format.
Nu te-as sfatui sa cumperi pistoanele inainte sa desfaci motorul pentru ca poate necesita alezat si atucin sti la ce cota sa iei pistoanele.
De brand nu stiu ce sa zic, depinde ce vrei sa faci, daca cele de mai sus trebuiesc schimbate te poti duce pe ceva intarit pentru mai multa putere, eu zic sa iti faci temele cum trebuie inainte sa deschizi motorul.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#40

bataia nu e grava, abia se aude, si asta doar la insistentele mele (mecanicul nu a sesizat). deci timp de studiu este. ce presupune treaba asta stiu, am mai trecut prin asa ceva, numai ca nu am experienta in honda si brandurile aferente. d'aia cer sfaturi.
tripoda am schimbat-o cu una uzata cumparata de la cineva. e ok, nu are joc.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.