This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Civic v-tecE. Bieleta misterioasa.



 
#1

Salutare tuturor! Numele meu este Gabriel (E.R.U.), sunt membru nou pe acest forum. Am o Honda Civic din 96, de 1.5 V-Tec E, varinata cu 4 usi. Totul a fost in regula pana acum aproximativ 2-3 luni, cand a ineput sa bata ceva la masina. Am dus masina la mecanic, inainte de craciun. A facut o mini revizie, a zis ca motorul e perfect sanatos (are doar 186.000 km reali) a facut schimb de ulei, si toate filtrele. A descoperit si faptul ca bieleta de directie de pe partea dreapta, bate destul de tare si trebe inlocuita. Nici o problema! (pana acum) Am comandat piesa, am dus-o la mecanic s-o schimbe si cand s-o puna sus, filetul se invartea in gol. Am comandat alta, de la alt magazin. Aceasi chestie. Mentionez ca am mers cu certificatul cand am comandat piesele, deci au facut comanda dupa seria de sasiu. Mecanicul a descoperit ca filetul este de 14mm (la caseta de directie) si nu de 12mm. Am sunat la peste 10 magazine. Aparent, la orice Civic, bieleta are 12mm (pe parea cu caseta de directie) si 14mm (pe partea cu capatul de bara). Am incercat cu piesa de Rover, la care intradevar ca ambele filete sunt de 14mm, dar are 50 cm bratul, la Honda e de 19 cm. Nu mai stiu ce sa mai fac, ce sa mai incerc. Aparent, nu au fost facute modificari la masina, cel putin nu se vede absolut nimic. A mai intampinat cineva problema asta? Multumesc!



Reply



 
#2

Bien ai venit, e clar ca cineva a gainarit ceva pe la caseta ....
Nu stiu daca mai sunt si alte combinación de piese care te-ar putea scoate la mal, dar așa rapid o soluție ar fi să folosești bieleta de rover și să o tai la mărimea celei de Honda .



Reply



 
#3

(15-01-2016, 10:58)Toyboy Wrote: Bien ai venit, e clar ca cineva a gainarit ceva pe la caseta ....
Nu stiu daca mai sunt si alte combinación de piese care te-ar putea scoate la mal, dar așa rapid o soluție ar fi să folosești bieleta de rover și să o tai la mărimea celei de Honda .

Salut, multumesc! Sa stii ca m-am gandit si eu sa fac asta. Mai astept si alte opinii. Cele bune!



Reply



 
#4

Ai codurile de piesa la ce ai cumparat? Si lasa si VIN aici... Majoritatea magazinelor daca nu e un VAG sa le scoata programul mura-n-gura nici nu isi bat capul...



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.