This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Japserviceparts thread



 
#1

ca sa nu apara si pe feisbuc am deschis eu topic aici.

Link http://japserviceparts.co.uk/

Eu n-am mai luat de la oamenii astia si vad ca multe produse sunt OEM spec nu OEM original si sunt facute de alti producatori auto care fac componente OEM pentru alte firme auto.

Acum eu as vrea sa-mi iau ambreiaj, insa mi se pare dubios de ieftin. Vali spunea ca putem sa intrebam si de produsele OEM la oamenii astia. Cum procedam daca vrem sa luam chiar OEM? intrebam fiecare la oameni pe site sau se ocupa cine face comanda? Icon_smile

preturile sunt cu VAT inclus sau fara? ca n-am gasit nimic scris pe site despre acest lucru.

cred ca se vor aduna si la mine ceva produse, ar fi bun un discount Icon_smile



Reply



 
#2

Prețurile au VAT, asta știu sigur. Despre întrebări, am zice să le strângem pe toate și să întrebe Vali Icon_smile

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk



Reply



 
#3

specifica la multe produse ca e supplierul oficial, deci ar fi inainte de a pune honda stikerul pe produs si asa sa-i dubleze valoarea.
am verificat si eu pe net o informatie si am gasit pe un forum de toyota ca ar fi supplierul si a celor de la toyota. eu nu-mi fac griji.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#4

Nici eu nu mi-am facut probleme si am mai verificat si e ok. Asa ca mai am una-alta de cumparat Icon_smile Oricum Honda nu produce ambreiaje, curele, simeringuri, etc



Reply



 
#5

Multe din produsele care sunt pe site sunt de la producatorii de piese honda. De exemplu f.c.c producatorul de casa de ambreaje honda ...impreuna cu exedy. Dar exista tpr fost npr, saiken , sankei , nkk , taiho si altii care produc piese pentru linia oem . Eu iau piese de la el cum am mai spus de aprox 3-4ani fara nici o problema .
Ar fi mai ok sa trimit un mesaj cu tot ce va intereseaza din produsele cae nu sunt listate. Ar fi mai simplu daca avem direct codurile oem.



Reply



 
#6

Bai da de FN2 nu aduc nimic? Ca nu gasesc pe site Icon_sad.



Reply



 
#7

deci eu vreau asa:
1. kit ambreiaj ep3/dc5 - ambreiaj - as vrea oem daca se poate, din ce am inteles ar fi facute de daikin, dc nu e ok si asta. - 100 lire
2. MAGNETIC OIL SUMP BOLT - ALL HONDA - bolt 7 lire
3. 1 filtru de habitaclu cu carbon - filtru - 10 lire
4. rocker cover gasket - 10 lire
Total: 127 lire

restul consumabilelor sunt mai scumpe decat daca le-a lua de la adilau, dar daca baga oamenii un discount poate m-ar mai interesa:
- 1 litru de RBF600 (desi mie adilau mi-a spus ca lui i s-a comunicat ca nu se fabrica si este doar 660 ce l-am luat de la el cu 60 de ron bidonu)
- droplink-uri fata spate OEM daca au si la ce pret
- bucsi oem




Reply



 
#8

cum se face cu banu?
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#9

Se plateste :p Rollinglaugh




Reply



 
#10

@ kinky_boy : ce bucsi te intereseaza? imi poti da pe pm vinul sa caut codurile oem sa fie mai usoara treaba?
Alte intrebari?

Kinky_boy
1. kit ambreiaj ep3/dc5 - ambreiaj - as vrea oem daca se poate, din ce am inteles ar fi facute de daikin, dc nu e ok si asta. - 100 lire
2. MAGNETIC OIL SUMP BOLT - ALL HONDA - bolt 7 lire
3. 1 filtru de habitaclu cu carbon - filtru - 10 lire
4. rocker cover gasket - 10 lire
Total: 127 lire

Vali_lj
1, Termostat OEM : Termostat
2 Filtre ulei 2 buc : Fitru ulei Toyo

Total 26.97 lire



Reply



 
#11

(27-10-2013, 23:55)kmr Wrote:
Se plateste :p Rollinglaugh

bah, cine comanda? se pun bani in cont??etc
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat



Reply



 
#12

Razvane nu stii, ambreiaju de pe EP3 nu se potriveste si pe FN2? La alti producatori vad ca dau acelasi kit ambreiaj pentru:
EP3 Civic Type R (K20A) 2.0i DOHC VTEC
FD2 Civic Type R (K20A) 2.0i DOHC VTEC
DC5 Integra Type R (K20A) 2.0i DOHC VTEC
FN2 Civic Type-R (K20Z) 2.0i DOHC VTEC

LE: Eventual ai putea sa le faci o intrebare Vali?



Reply



 
#13

@denigrator - eu stiu ca se potriveste ambreiajul.

@vali - sincer nu stiu ce bucsi vreau, deocamdata nu-mi troncane nimic insa ma gandeam sa imi iau preventiv. iti trimit vin-ul si daca vor sa faca ei un efort sa-mi zica ce au sau pot sa aduca ar fi super. m-ar interesa ceva in genul unui full kit link



Reply



 
#14

nu pune kit-ul ala ca se deformeaza plastic si nu mai tine unghiurile. mai bine oem. cat despre filtre vezi ca Mann ce le gasesti la orice magazin aici sunt mult peste ce se vinde ca oem Honda la pret dublu.

(in ultima perioada Mann si Bosch au mutat productia in Germania. cam tot ce-mi vine de la ei e deja Made in Germany)



Reply



 
#15

eu vreau tot de cauciuc oem, i-a dat exemplu cam despre ce bucsi e vorba.
despre ce filtre vorbesti?



Reply



 
#16

De filtrul de polen ala cu carbon zice Tomi. Exact de asta MANN am luat eu de la Adilau, pe mine nu m-a convins si l-am inlocuit cu unul stoc.



Reply



 
#17

Daikin este numele companiei mama din japonia care s-a schimbat in Exedy pentru restul globului.
FCC este alt producator de casa pentru kituri de ambreaj OEM honda.
Kiturile de la ACT folosesc discuri/placi de presiune de la NKK.

Mai sunt intrebari ca sa pot transmite celor de la japserviceparts inainte de a inainta comanda?



Reply



 
#18

Pai daca poti as vrea eu sa intrebi daca ambreiajul de EP3 merge si la FN2, daca merge vreau si eu ambreiaj (ACT e 455 de lire si nu am bani acuma de el).



Reply



 
#19

Thread mutat in sectiunea group-buy iar sectiunea a fost exculsa din a mai posta topicuri noi pe FB
Honda nu arde uleiul, il foloseste.



Reply



 
#20

Am trimis mesajul cu piesele de care intrebam. postez aici raspunsul dupa ce il primesc



Reply


Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.