HondaTalk
Honda Civic Type R EP3 - Printable Version

+- HondaTalk (https://www.hondatalk.ro)
+-- Forum: MASINA MEA (https://www.hondatalk.ro/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Forum: My Civic Type-R (https://www.hondatalk.ro/forumdisplay.php?fid=48)
+--- Thread: Honda Civic Type R EP3 (/showthread.php?tid=30)

Pages: 1 2 3


Honda Civic Type R EP3 - Corse - 18-10-2010

Salutare tuturor

Cred ca majoritatea userilor stiu masina de pe alte forumuri, etc asa ca voi sari peste partea de poveste/introducere si voi trece direct la subiect.

So....2005 Civic Type R


Spec:

Exterior:

Rota Torque in green

Engine:

AEM CAI
DC Sports exhaust manifold
Buddy Club Spec III cat-back
Energy Suspension engine mounts inserts
Exedy Stg1 clutch
Hybrid Racing shifter cable bushings

Suspension:

XYZ Coilovers
OMP strut bar

Brakes:

Ferodo DS2500 pads
HEL steel brake lines
Motul RBF 660

Interior:

Sparco Sprint drivers seat
3 point harness (driver + passanger)
Stripped Thumbsup


Cam acestea ar fi. Peste iarna masina intra putin la hibernare si pana la primavara vreau sa mai schimb una alta Icon_wink

2-3 poze putin mai vechi.



[Image: th_jdm-2.jpg]


[Image: th_2-1.jpg]


[Image: th_DSCF8950copy.jpg]


RE: Honda Civic Type R EP3 - yulasinio - 18-10-2010

Bine ai venit pe forum man.

Arata bine masina mai ales cu jantele vopsite verde. Cum se comporta suspensia ca nu am avut sansa sa te intreb?


RE: Honda Civic Type R EP3 - dragostan - 18-10-2010

Jantele alea verzi arata extraordinar, le lasi asa sau e doar o modificare de moment?

bafta!


RE: Honda Civic Type R EP3 - Corse - 18-10-2010

@yula: bine te-am gasit man. arata foarte bine noul forum si sper sa creasca si sa se dezvolte mai mult pe aria de honda modding / racing decat Biggthumpup

cat despre suspensie ma declar multumit sincer. bine...acuma nu prea am cu ce sa le compar decat cu suspensia stock si arcuri fata de care diferenta este sesizabila in bine. am apucat sa merg doar la o sesiune de "track" de cand le am pe masina dar am facut diverse viraje pe diverse drumuri si se tine destul de bine. cand vor obosi voi trece probabil la ceva mai cu "rezonanta" sa vad atunci ce si cum... Icon_wink

@dragostan: multumesc man, jantele verzi pot spune ca au fost o chestie de moment / anotimp frumos. peste iarna, daca nu le vand, vreau sa revin la culoarea lor initiala (alb) si sa caut un set de prezoane frumoase albastre care sper eu ca vor da bine cu scaunul care este si el albastru Icon_smile




RE: Honda Civic Type R EP3 - dragostan - 18-10-2010

mi-ai dat idei. nu stiu cum ar da pe rosu, o sa ma joc in photoshop Icon_biggrin


RE: Honda Civic Type R EP3 - nismo - 20-10-2010

mah Corse, Type R-ul tau e cel mai fain dintre toate ce le-am vazut. Aspect/Sunet = 10/10 Biggthumpup


RE: Honda Civic Type R EP3 - LIVIU_CTS - 20-10-2010

nu stiu de ce vrei sa renunti la verdele din jante, masina ta e deosebita si nu in sens rau Sniper2


RE: Honda Civic Type R EP3 - Corse - 21-10-2010

mutumesc baieti :">
pe verdele din jante m-am gandit sa-l schimb pentru ca m-am cam plictisit de el + ca peste vara au mai aparut honde in timisoara cu jante verzi ba chiar am vazut un matiz gri cu jante de tabla verzi. oh well...vedem ce iese pana la urma Icon_wink


....intre timp, mai exact de 2-3 saptamani am schimbat cat-backul Invidia cu unul Buddy Club Spec III. alt sunet si ceva flow de gaze mai lin fata de Invidia. momentan nu am nici o filmare de actualitate dar it will come soon



mai adaug cateva poze din August de la track.


[Image: dscf9724.jpg]

[Image: dscf9756.jpg]

[Image: dscf9757g.jpg]


..... si cateva filmulete ca prea era static topicul Icon_smile)


iau bataitza de la un czt bine dotat



vs remapped Leon Cupra



vs Toyota Corolla TS



vs friends CTR



iesirea la Hungaroring din August (cateva lap-uri)



pfff...hai ca am fost luat de val cu atatea filme Screwy









RE: Honda Civic Type R EP3 - yulasinio - 21-10-2010

Imi place filmu de pe track Icon_cool


RE: Honda Civic Type R EP3 - nismo - 21-10-2010

imi place a 2-a poza in care pisicuta era pe cale sa se rastoarne in viraj Icon_wink


RE: Honda Civic Type R EP3 - LIVIU_CTS - 21-10-2010

da da, si eu m-am amuzat teribil la faza aia :icon_yikes:


RE: Honda Civic Type R EP3 - yulasinio - 22-10-2010

Pai cu jantele alea pe 20" si cu ceva arcuri de -60mm la ce sa te astepti Rollinglaugh


RE: Honda Civic Type R EP3 - w33bb0 - 22-10-2010

(22-10-2010, 02:21)yulasinio Wrote: Pai cu jantele alea pe 20" si cu ceva arcuri de -60mm la ce sa te astepti Rollinglaugh
Lasa, dom'le, c-asa-i frumos. Nu stii vorba din batrani "cool cars run faster - it's a scientific fact"? Icon_smile

Nu, nu gasesc a fi cool acea masina.




RE: Honda Civic Type R EP3 - yulasinio - 08-11-2010

Ba te supara soarele la Arad Icon_lol



RE: Honda Civic Type R EP3 - Corse - 12-11-2010

Icon_lol putin din vatanen in all of us. revin cu poze


RE: Honda Civic Type R EP3 - yulasinio - 12-11-2010

Da, da acum data mare Icon_razz


RE: Honda Civic Type R EP3 - Corse - 03-03-2011

long time no post Icon_sad


in principiu lucrez la cateva customizari dar voi reveni cu updateuri in curand odata ce totul e pus la punct. am in desfasurare construirea unui traseu custom de admisie pe stilul "ram air" care sper sa fie ceva mai bun decat un simplu cold air.
pana una alta va las un sneak peak in garajul hondarilor timisoreni Icon_smile

[Image: hsn.jpg]

[Image: hsn3.jpg]

[Image: hsn2.jpg][/QUOTE]



Intr-un final am reusit si asta....

[Image: hondata.jpg]

ECU este unul USspec (PNF) intalnit pe civicurile SI care vin cu o cutie in 5 trepte, nu 6 cum este cazul meu. Asta inseamna ca ecu nu are acel "reverse gear lock selenoid" care m-ar impiedica sa dau dintr-o oarecare greseala imposibila din treapta 5 in R, siguranta ne mai fiind actionata odata ce masina trece de 40 la ora. Din punctul meu de vedere este imposibil sa dau din 5 in R. Se poate remedia totusi problema prin legarea sigurantei la unul din cele 3 iesiri auxiliare si atunci totul revine la normal.
Trebuie totusi intervenit pentru modificarea unor fire pentru trecerea de la modelul US la cel EU. Revin cu poze de la operatiune.

Acuma mai astept sa gasesc un RBC la bani decenti si trebuie sa ma decid pe ce clapeta de acceleratie (70 mm) merg.


De la colegul STI am colectat...

[Image: roll.jpg]

...de care sunt foarte multumit de calitatea/greutatea materialului. Este un roll-bar Wiechers in 6 puncte care odata ce remediez o mica problema, intra la vopsit (albastru probabil) si montat pe masina.

In rest, piesele pentru admisie sunt pe drum, radiatorul este WIP. Sper sa se termine toate cat mai repede si sa ma apuc de pus totul frumos la loc Icon_smile


RE: Honda Civic Type R EP3 - ciure2001 - 03-03-2011

putina mobilizare...prinde bineIcon_biggrin



RE: Honda Civic Type R EP3 - yulasinio - 03-03-2011

Se vede ca se lucreaza de zor la TM. Hondata e mapata sau folosesti ceva harta de pe net?
Spor la surubarit si asteptam update-uri Biggthumpup


RE: Honda Civic Type R EP3 - LauX_LauX_LauX - 04-03-2011

Bravo Baietzi! Biggthumpup E placut sa vezi atatea masini la un loc ... Icon_smile

Apropo cand mai datzi vre-o intalnire prin TM ? Confused Ma gandesc ca dupa ce se opreste ninsoarea snow