This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

w33bb0: '94 CRX del Sol ESI (EH6), Custom Blue



 
#21

discul vechi pare sa fie sachs. e cam neuniform uzat. nu vibra la patinarea ambreiajului sub 1500 rpm?
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat






 
#22

@Liviu: vibra uneori cam la fel cum face cel de pe FK2 in sezonul rece daca nu-l patinezi oleaca. Asta nou nu mai vibreaza, nu mai nimic, doar ca se aude rontzaitul ala enervant.
@Yula: astept, ca n-am ce sa fac Icon_smile
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!






 
#23

am si eu aceeasi "problema" de cand am luat-o de la tom, se aude haraitu asta cand ambreiaju nu e apasat la relanti. La multe ep3-uri am vazut ca este prezent si nu aveau numai exedy ci si oem. Cei care se ocupa cu, cutiile prin uk zic ca este input shaft bearing aka rulmentu de la trenu fix.

Insa eu stiu caz al unui tip din croatia care si-a schimbat toti toti rulmentii din cutie si cu ambreiaj nou oem si tot ii face. Mie la asko mi-au zis sa-i dau pace ca asa face ea, nu merita efortu si banii.
O sa te obisnuiesti Icon_smile






 
#24

asta e clar, numai ca sa dai cutia jos e o munca, apoi restul...nu merita.
Invidia Injen Weapon-R Eibach Drag Wheels Skunk2 Magnat






 
#25

Si la a mea se aude un rontzait din asta. Daca apas ambreiajul dispare. Si este ambreiaj nou nu este cel vechi.






 
#26

Pai, daca "asa face toate", am s-o las si am sa uit de el. Atata vreme cat stiu ca masina e in stare perfecta de functionare d.p.d.v. mecanic, nu ma deranjeaza. Si-asa tre' sa stai sa ciulesti urechile ca sa-l auzi. Eu l-am auzit tocmai pentru ca am ciulit urechile. Daca-mi zice si mecanicul - in care am cea mai mare incredere - ca e in regula, am uitat de problema.
Acu' am una mai mare, numita ignition key cylinder, pe care tre' s-o rezolv mai devreme decat preconizam se pare... Icon_sad
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!






 
#27

Fa un sistem cu chip si da-l jos Icon_smile

Mai in serios cica un baiat in timisoara dezmembreaza un del-sol, poate vinde si incuietoriile.
Honda nu arde uleiul, il foloseste.






 
#28

Da, am sa apelez la el cel putin intr-o prima faza. Intentionam sa ii pun un RFID keyless entry & engine push start/stop, insa pretul mi s-a parut prea ridicat acum. Am lucruri mai importante de facut la masina decat asta. E pe vine Icon_smile

-- later edit --
Mi-am asamblat o lista de numere de telefon ale oamenilor care dezmembreaza del Sol-uri, mai ales in Bucuresti. Maine urmeaza sa aflu daca ii pot vizita in wknd sau pana atunci, iar, daca am portile deshise... it's party time Icon_biggrin
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!






 
#29

bafta cu dansa,...te sfatuiesc deja sa pui ochii pe alta masina, ca tare mi-e ca te deposedeaza prietena de ea Icon_biggrin






 
#30

Multumesc! Am pus ochii deja, dar am zis ca macar 2 ani sa o fugaresc pe-asta, dupa care... in functie de finante, trecem la esalonul superior Icon_smile

-- later edit --
Veste proasta astazi: zgomotul acela care se auzea la actionarea ambreiajului, il stiti... ei bine, nu era ta-su'! E vorba de un rulment din cutie. Masina a fost azi la un mecanic in care am incredere cu orice in materie de Honda si nu numai, iar verdictul lui asta a fost. Acu' urmeaza scotocitul prin cutie si aflarea vinovatului. Toti rulmentii din cutie costa ~750 euro, deci... wish me luck!
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!






 
#31

Iti urez sport la bricolat, asta daca ai timp de ea. In rest, arata bine Hondita si cred ca va sta bine impreuna. Ne vedem in weekend sa bem o bere si sa mai discutam despre fiare. Parca as scoate si eu cazanul la plimbare daca e frumos afara.






 
#32

Multam de urari, Doc! Pai scoate conserva in wkndul asta eventual. A mea cred ca sta urmatoarele wknduri la un amic comun, sa umble pe la diverse. Eu sper sa fie gata in maxim 2-3 saptamani absolut totul pe parte de mecanica. Adica sa mearga brici. Urmand bricolajul, vorba ta.

Trebuie sa dau si-o dezmintire la stirea de mai devreme cu rulmentii cutiei de viteze: rulmentii sunt doar 237euro plus TVA, deci MULT mai digerabil. Restul erau alte alea.
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!






 
#33

Noh, apai nervi ca azi nu-mi mai facusem de ieri! Icon_censoredIcon_censoredIcon_censored
S-a dat jos distributia si s-a constatata cu stupoare ca rola intinzatoare nu-i aia corecta. Asta n-ar fi fost nimic, dar nici pompa nu-i cea buna, ca sa nu mai vorbesc de curea, care-i mai lunga cu vreo 2 dinti. Dupa ce s-a tapetat cu sfinti, dumnezei si alte figuri biblice garajul, de-arata precum Capela Sixtina, s-a trecut la bucsile de pe fata, care, surpriza! Erau doar pe jumatate bune, restu' n-aveau nicio legatura cu realitatea. Drept urmare masina ramane la garaj desfacuta pana luni cand SPERAM sa facem rost de piesele bune.
Iar vremea d-afara numa' la pace interioara si zen ne imbie, avand in vedere ca toarna cu galeata de la 10 AM si nu da semne ca s-ar fi golit vreun pic.
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!






 
#34

Mah, acu' am vazut topicu' : sa o alergi sanatos si fara probleme! Spor la surubareala! Arata foarte bine!
Icon_evilNu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...Icon_evil








 
#35

bre, regula numarul unu cand umblii la o masina mai ¨veche¨ Icon_biggrin
- exista ora de intrare in atelier, dar nu exista ora de iesire
capela mea sixtina ar avea un singur desen ...Icon_biggrin MARE pe care l-as invoca la minut !






 
#36

Verifica de 3 ori pana ce cumperi odata Icon_smile Pai daca toarna cu galeata nu simti nevoia sa iesi cu ea asa ca nu e stres pana luni Icon_wink
Honda nu arde uleiul, il foloseste.






 
#37

Deci azi n-a fost ziua mea!
Yula, n-am ce verifica, pentru ca berbecii aia au primit reperele Honda si-au adus cai verzi pe pereti. Sper sa se rezolve luni cu adusul pieselor bune. Altfel e cam albastra situatia, ca miercuri dimineata masina tre' sa fie la RAR pentru identificare, ca s-o pot inmatricula. Mai nasol e ca mecanicul la care duc masina pleaca in concediu vreo 2 saptamani, deci cutia nu cred ca se face pana la intalnire, asa ca tot cu FK-ul voi face prezenta.
Azi s-au montat doar 2 simeringuri: la fulia de pe arbore si la axul cu came. Dar s-a descoperit ca lagarul capac din stanga de la capacul culbutorilor a fost spart si lipit cu superglue. Deci se schimba si ala, insa sper sa-l canibalizez de pe chiulasa aia de-o am in plus.

@Andrei: multam fain, colegu'! Abia astept sa o prezit p-aici, prin Bucuresti.

Si, ca sa fie treaba treaba, am ajuns acasa si m-am trezit cu teava sparta in peretele coloanei de la baie... Ia instalator de unde nu-i. Abia maine dimineata la 9 cica vine. Sa-mi confirme cineva data de azi: marti-vineri 13.
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!






 
#38

Mda, te inteleg cu tevile de la baie... Acum e 23:50 si sunt dupa vreo 6 ore de alergat de la subsol pana la 4 unde stau si supravegheat coloane de scurgere si canale. Nu intru in amanunte.

A-propos de masina: un swap cu un motor de SiR sau H22 nu iei in calcul? La cate schimbi pe ea imi face impresia ca atunci cand va fi gata nu te vei mai da jos de la volan...
Icon_evilNu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...Icon_evil








 
#39

M-a scormonit un pic ideea de swap si un pic mai mult ideea de turbo. Momentan insa vreau s-o fac sa mearga brici asa cum e ea. Aveam posibilitatea sa iau un B16 destul de ieftin, insa... Incerc sa nu investesc fara sa ma gandesc de doua ori, ca altfel masina ar fi fost deja brici, dupa 2 saptamani de stat in service si investit fara consideratie Icon_smile
2007 Civic FK2 Exec
Eibach · OMP · Summit · DIMSPORT · Injen · Megan Racing · Custom 5h1t
2003 VFR800 Interceptor
1994 CRX del Sol EH6 - SOLD!






 
#40

Intresanta ideea de turbo, dar mi se pare ca implica niste costuri destul de mari, de aceea m-am gandit la swap.
Daca ai adoptat tactica pasilor mici, dar siguri, atunci nu pot decat sa te felicit. Spor la lucru in continuare!
Icon_evilNu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...Icon_evil







Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


  Theme © 2014 iAndrew  
Powered By MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.  
HondaTalk.ro © 2010-2024 - All Rights Reserved.